Kardamon: Jaké jsou jeho zdraví prospěšné účinky?

Kardamon je koření, které se používá nejenom v kuchyni při vaření, ale také jako léčivo. Je tvořen semeny několika rostlin ze stejné rodiny, jako je zázvor. A stejně jako zázvor, má i kardamon výraznou chuť.

Je rozšířen hlavně v arabských zemích, nicméně i v našich kuchyních má své místo. Jaké jsou jeho zdravotní benefity?

Pěstování kardamonu

U nás se kardamon pěstuje jako pokojovka v květináči. Je známá tím, že pokud se jí dotknete, krásně voní skořicí, takže jej klidně můžete použít i do čaje.

Zdroj foto: Nataly Studio / Shutterstock.com

Musíte akorát myslet na to, aby byla rostlina neustále v teple, měla stálou zálivku a v létě jí také musíte rosit listy. Substrát by nikdy neměl vyschnout. Nejvhodnější je ji v létě postavit do stínu a dvakrát týdně přihnojovat, v zimě naopak přesunout na světlejší místo a přihnojovat pouze jednou měsíčně.

Problémy s trávením

Toto koření můžete užívat nejenom jako lék, ale také jako prevenci zažívacích potíží. Toto koření totiž dokáže pomoci zmírnit kyselost v žaludku. Zároveň zmírňuje nevolnost a podrážděný žaludek, je tedy vhodné jej užívat při zvracení, bolestech žaludku a křečích.

Nevonící dech

Pokud máte problémy s trávením, často následuje reflux, kdy se vám vrací jídlo di jícnu. S tím se samozřejmě váže nevábná vůně dechu. Kardamon má antibakteriální vlastnosti, které se se zápachem z úst dokážou úspěšně poprat, jelikož neutralizují zubní bakterie.

Zdroj foto: Mivr / Shutterstock.com

Deprese

Ano, čtete správně. Toto koření dokáže pomoci i s nepříjemnými depresemi, které trápí mnoho z nás. A to díky své aromatické síle. Pokud vás trápí psychické problémy, zkuste na ně jít přírodně. Uvařte si kardamon ve vodě, nebo z něj jednoduše připravte čaj, který popíjejte vlažný v průběhu celého dne. Ne však dlouhodobě.

Tohle zdaleka nejsou všechny zdraví prospěšné účinky kardamonu, mezi další se řadí například pomoc s vykašláváním při nadměrném zahlenění, vyrovnání metabolismu, zlepšení paměti, detoxikace organismu.

Jak si kardamon připravujete vy?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.