Drinky a nápoje

Investiční alkoholické nápoje: jak pečovat o svou sbírku a zajistit její hodnotu na trhu

Investiční alkoholické nápoje: jak pečovat o svou sbírku a zajistit její hodnotu na trhu

Už jste přemýšleli někdy nad tím, že svůj oblíbený alkoholický nápoj začnete sbírat, nebo ještě lépe, zaměříte se na něj jako na investici? Ať už je to víno, whisky, rum, koňak nebo jiná láhev, i ony se klidně mohou stát výborným investičním aktivem podobně jako zlato či nemovitosti. A právě alkohol si dokáže v mnoha případech udržet svoji hodnotu i v horších nestabilních časech, či dokonce ji ještě navýšit. Samozřejmě je třeba mít připravenou vhodnou strategii a v problematice se alespoň trochu orientovat (pro milovníky a sběratele to nemůže být až takový problém). A samozřejmě nesmí chybět ani nezbytná malá dávka štěstí. Ale když se opravdu snažíte, dá se tomu jít pěkně naproti.

Zdroj foto: Shaiith / Shutterstock.com

Proč vlastně investovat do alkoholu?

Existují různé důvody, proč by se lidé mohli rozhodnout investovat do lahví s alkoholem. Za prvé, některé značky jsou opravdu raritní a dost často navýší svoji hodnotu hned po vydání. Za druhé, existují značky a výrobci, jejichž produkty jsou považovány za vysoce kvalitní a tím pádem jsou také prestižní a velmi hodnotné. U whisky, rumů i koňaků platí, že čím jsou starší (déle zrají v sudech), tím jsou dražší a s více perspektivním zhodnocením. Ty nejpopulárnější značky jsou žádané a vyhledávané opravdu celoročně. Investovat do alkoholu může být tedy docela dobrý způsob, jak diverzifikovat své investiční portfolio.

Má to samozřejmě i jeden háček

Investování do jakékoli komodity je vždy v určité míře riskantní. Cena může libovolně kolísat v závislosti na nejrůznějších faktorech jako je poptávka, kvalita, neočekávané události… Proto ještě předtím než se vydáte na tuto cestu si důkladně prostudujte všechny dostupné materiály, projděte všechna zajímavá fóra a diskuse, na které natrefíte, naše, ale hlavně zahraniční. Zvažte rizika, pro a proti a můžete se do toho směle pustit. Pamatujte na zlaté pravidlo investování, na nákup použijte jen takové peníze, které můžete opravdu oželet. V opačném případě ochuzujete sebe i svou rodinu.

Víno nebo jiné?

Hned takhle zkraje si ale řekněme, že v tomto článku se budeme bavit o takzvaném tvrdém alkoholu jako je whisky a rum, případně ještě koňak. Víno je totiž úplně jiná kapitola a investovat do něj si mohou dovolit pouze zkušení „harcovníci“. Proč? Protože víno má mimo jiné například i zvýšené požadavky na uchovávání a skladování. Podmínky přitom musí být opravdu ideální, víno totiž v láhvi dále zraje. Rovněž platí, že pokud se nejedná o významné sběratelské unikáty, doporučuje se zainvestovat alespoň do jednoho kartonu, ideálně ještě většího počtu lahví. Takže o investičním víně snad někdy jindy.

Takže to bude nejspíš whisky nebo rum

Z tvrdého alkoholu je nejvíce vyhledávána whisky. Ta má totiž docela solidně nastavená pravidla, kategorizaci a až 90% investičního alkoholu tvoří právě tento nápoj (i dosud nejdražší alkohol vydražený na aukci byla unikátní 60letá whisky The Macallan Fine and Rare 60 yo 1926, která se nakonec prodala za neuvěřitelných 1,9 milionu dolarů). A v podstatě to může být jakýkoli typ a původ. Nejvíce jsou vyhledávány skotské whisky, ale svoji hodnotu mají i sběratelské kousky z Irska, Ameriky či dokonce exotičtějšího Japonska. Co se týká rumu, tak ten se také pomalu ale jistě dostává na výsluní a do pozornosti potenciálních investorů. Existuje opravdu řada výrobců a značek, které se vezou na této vlně. A trh jim dává zcela za pravdu, prodej těch nejkvalitnějších sběratelských kousků se totiž pohybuje v řádu deseti tisíc dolarů.

Zdroj foto: Jiri Hera / Shutterstock.com

Sběratel vs investor? Toto tady teď nerozsekneme, raději pár pravidel jak na to

Investor a sběratel by měl být vlastně pomyslná spojená nádoba. Musí tam být najednou i vášeň sběratele, který se bude hnát za svým cílem, ale také chladný kalkul investora, který přesně ví, kdy a co prodat, aby mu to i nadále dělalo radost. A konečně proč ne, z takové investiční sbírky se pak můžete těšit opravdu dlouho. Ideálně alespoň několik desetiletí, aby to ve výsledku nakonec opravdu stálo za to.

Má to být striktně investice, nebo chcete i ochutnat?

Největší problém sběratelů je, že je to může lákat k ochutnání těžce získané láhve. V takovém případě existuje jen jediná pomoc. Třeba si je sehnat alespoň dvě. Pokud jich však už budete mít tři, tak například jednu láhev si otevřete při speciální příležitosti, tu druhou prodáte s pěkným ziskem (pokud se podaří) a tu třetí si ponecháte ještě déle s vizí ještě většího zisku. Protože i zde většinou platí jednoduché pravidlo, že čím déle ji budete mít ve vlastnictví, tím větší je předpoklad, že ji zhodnotíte podstatně výrazněji.

Sběratelský alkohol je investice, která by měla dělat radost

Není to totiž investování do fádních akcií či dluhopisů, kde ani často nevíte, že je vůbec máte. Lahve jsou vlastně čisté zhodnocování vámi vloženého kapitálu a jen na vás záleží, kdy je ten správný čas na jejich koupi či prodej. Do té doby se z nich doma můžete „vytěšovat“, vždyť ve vaší sbírce se dozajista ocitli až po strastiplném hledání a podrobném průzkumu trhu.

Zdroj foto: BAZA Production / Shutterstock.com

Na jaké láhve se vlastně zaměřit? Měly by to být hlavně starší a limitované edice…

Na aukcích se velké oblibě těší zejména stará vydání, tedy taková, která se dostala na trh ještě před desetiletími. Několik z nich je velmi těžko dostupných a samozřejmě jsou i pěkně drahé. Mnoho z nich také pochází z palíren, které už nějakou dobu nefungují, případně takových, které znovu otevřely a na trh ročně „hází“ jen pár limitovaných ročníkových destilátů ze starých zásob. Mnohé limitované edice jsou kapitola sama o sobě. Často je to spojeno s ojedinělým výtvarným ztvárněním a designem, ať už je to „jen“ etiketa a tuba, ale také celkově láhve, která může být i z luxusnějších materiálů a v neobvyklém tvaru.

Jak chránit svoji investici?

Jak pečovat o svou sbírku tak, abyste zajistili její hodnotu na trhu? V první řadě se ji pokuste zachovat v plném počtu co nejdéle. Snadno se řekne, ale hůře uskuteční… Pro někoho může být docela náročné koexistovat s vědomím, že hned po ruce má sbírku toho nejkvalitnějšího alkoholu, který se mu podařilo sehnat. Takže první a hned nejzákladnější rada zní: Nevypijte ji! Pokud se vám to povede, tak zpola máte vyhráno. Ostatní už půjde samo. A toto je třeba při tom ještě zajistit:

  • láhve uchovávejte v teplotně stabilním prostředí, spíše chladnějším, střídání teplot a vlhkosti může poškodit etiketu či tubu nebo krabičku, způsobit i rozpínání tekutiny v láhvi a v konečném důsledku poškodit korek a zátku a alkohol uvnitř nadobro znehodnotit
  • také je nevystavujte přímému slunečnímu záření, může to výrazně znehodnotit kvalitu destilátu (mimo jiné i díky vyšší teplotě)
  • destiláty narozdíl od vína musí být ve vzpřímené poloze, korek dlouhodobě ponořený v alkoholu se jednoduše rozpadne a praskne, na druhou stranu, nezapomínejte korek alespoň 2-3 krát ročně „omočit“, aby zůstal čerstvý a oxidace se držela na co nejmenší úrovni (nechte korek nasáknout tekutinou a láhev vraťte do svislé polohy)

Nezapomeňte si vést opravdu podrobnou evidenci

Toto je také velmi dobrá rada. Ke každé láhvi ve vaší sbírce si normálně založte zvláštní spis, ve kterém bude celá její historie. To znamená doklad o koupi, faktura z eshopu, potvrzení z aukčního domu, pokud má láhev kolek, zaznamenejte si jaký (některé lahve totiž pokud je kupujete přímo ze zdroje žádný kulek mít nemusí). Zapište si reálný stav – jak vypadá etiketa, případné poškození, nižší hladina v láhvi… atd. Při prodeji láhve za několik let se vám to určitě sejde (hlavně si to nenechávejte na potom, „vždyť ono to až tak nesouří…“).

Prodej investičních lahví – kdy je ten nejvhodnější čas?

Pokud jste dospěli až sem, tak vám gratulujeme. Toto je asi nejtěžší věc na investičním alkoholu. Dokázat se ho zbavit bez ronení krokodýlích slz. To je jedna věc. Ta druhá je zase ta, že to není docela tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Proč? Inu proto, že vystihnout ten nejsprávnější čas, kdy poptávka po konkrétní láhvi vrcholí, je opravdu docela kumšt (opětovně se může taková ideální konstelace zopakovat třeba až za pár let, pokud vůbec). Jaká je naše řada? Poctivě sledovat trh, aukce, diskusní online fóra, odbornou literaturu a časopisy. Nic lepšího vám poradit nevíme.

Co dodat na závěr?

Snad jen tolik, že investice do kvalitnějších a dražších alkoholických nápojů může být opravdu velmi zajímavá příležitost jak docela výrazně zhodnotit své peníze. Ideálně jako část z celkového investičního portfolia. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že rizika existují i v tomto případě a proto byste měli opravdu pečlivě zvážit všechny relevantní faktory a možnosti.

Zdroje a zajímavé odkazy

https://alkotip.cz/investicni-alkohol/
https://www.orume.sk/zoznam-rumov
https://edition.cnn.com/travel/article/whisky-auction-record-trnd/index.html

Share this post

About the author