Detektor kovů jako koníček. Jak na výběr pro začátečníky?

Rozhodli jste se začít věnovat novému koníčku? Láká vás strávit celý den venku s detektorem kovů v ruce a nacházet nejrůznější věcí? Běžte do toho! Detektor kovů je skvělý prostředek, co zajistí nejenom zábavu pro celou rodinu, ale také můžete najít klidně i nějaký poklad.

Zdroj foto: Angyalosi Beata / Shutterstock.com

Pokud vám sedí do ruky, je to on

Při výběru toho správného detektoru kovů se nevyhnete návštěvě specializované prodejny, a to z naprosto jednoduchého důvodu: musíte si vyzkoušet, jak vám bude detektor sedět do ruky. Tento krok je ze všech nejdůležitější. Pokud vás totiž hledání pokladů začne bavit, budete s detektorem v ruce trávit celé hodiny v terénu – a musíte si být stoprocentně jistí, že vám vyhovuje jeho:

 • ergonomie,
 • váha,
 • technologické zpracování,
 • celkové vyvážení.

Analogový versus digitální

Dilema při výběru nastává ve chvíli, kdy se budete rozhodovat mezi detektorem analogovým a digitálním.

Analogový používá k hlášení nálezu zvuk, zatímco digitální pracuje nejenom se zvukem, ale také s tónem. Podle toho poznáte, jak je předmět blízko a z jakého je materiálu.

Zdroj foto: Vitalii Nesterchuk / Shutterstock.com

Samozřejmě, že nějakou dobu zabere než si jednotlivé tóny a výšku zvuku naposloucháte, ale jakmile to začnete zvládat, budete vědět kde se hledaný předmět nachází a z jakého materiálu je vyroben. Při rozhodování záleží pouze na vás, který druh hlášení budete preferovat.

Příslušenství a funkce pinpoint

K detektoru kovů je samozřejmě možné si pořídit i nejrůznější příslušenství. Mezi ně se řadí například sluchátka, s nimiž budete mnohem lépe vnímat jednotlivé zvuky. Pokud máte strach, že nebudete schopni určit, kde přesně se hledaný předmět nachází, nebojte se. K tomu, abyste předmět lokalizovali, slouží funkce pinpoint. Tento režim je nepohybový a zaměří přesnou polohu předmětu a pohybový režim vám dokáže určit o jaký předmět se jedná.

Pokud vás hledání pokladů láká, určitě se nebojte do detektoru investovat.

Mohlo by se Vám také líbit
7 komentáře
 1. jaro říká

  Mám neznalosti, netušil jsem, že zvuk a tón je něco odlišného. A jaký dává detík zvuk? Problémkem je, že nemovitosti mají vlastníka.

 2. Tomáš říká

  Problém je to v tom, že každý pozemek bude mít i v budoucnu vlastníka, takže zlatou horečku neobhajuje.

  1. Karel říká

   Zvuky se dělí na tóny a hluky

 3. Franta Bárta říká

  Hledám již delší dobu. Zapomněli jste napsat že se kopou hlavně alobalové obaly, víčka od nápojů a zavarenin, matky, podložky a jiný odpad. Jsou dny kdy vykopete sto děr a najdete jenom odpad. Hledat také nemůžete všude. ČR je v podstatě jedna velká archeolokalita. Kde se hledat může a kde ne je těžké zjistit a pokud uděláte chybu, vystavujete se riziku postihu.

 4. Miroslav říká

  Tento článek psal někdo, kdo o detektorech kovu neví vůbec nic. Analog nebo digitál – jeden pracuje se zvukem a druhý se zvukem a tónem? Co je to za paskvil? Analog pracuje se zvukem a hledač se řídí podle tónů a jeho modulace ale pouze podle tónu. Digitál pracuje se zvukem + id předmětu na displeji.

 5. K.P. říká

  Tohle není povedený článek.Autor se měl poradit s nějakým hledačem.

 6. Ján říká

  Dobry den chcem sa opitat… kupil som si pulse star 2, ale ked snim idem von tak mi to píska nonstop… idem stym napriklad na pole a to piska kazdé 2 metre že drahé kovy atď… pritom nechapem vôbec ako hlboko mám kopat atd… Ak niekto máte stýmto detektorom skusenosť tak skúste mi poradiť…

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.