Základní výbava pro cyklisty. Víte co je povinné a co je pouze doporučené?

Ať už jste propadli jízdě na silničním nebo horském kole, je vždy dobré mít s sebou kvalitní výbavu. Cyklistika je u nás hodně oblíbená, cyklisté vyrážejí s oblibou na jednodenní, ale i vícedenní výlety – a někdo na dvou kolech tráví i celou svou dovolenou.

Zdroj foto: Eugene Onischenko / Shutterstock.com

Chcete si užít jízdu na kole naplno? Pak nezapomeňte na výbavu. Co je povinné a co se doporučuje pořídit si navíc?

Povinná výbava každého cyklisty

Povinná výbava je ta, kterou udává zákon, a na kole tyhle věci prostě nesmí chybět nikdy.

  • Do osmnácti let je u nás povinné nosit cyklistickou helmu, ale i pro dospělé je helma jistě užitečná, chrání jak na silnici, tak i v terénu.
  • Povinné jsou také odrazky. Ty oranžové nesmí chybět na špicích kol a po obou stranách pedálů. Bílá odrazka pak musí být umístěna vepředu pod řídítky.
  • Nutné je také zkontrolovat před každou jízdou funkčnost brzd. Pokud víte, že pojedete i ve tmě, musíte s sebou mít i světla, a to na obou stranách.

Cyklistika – Výbava na delší cestu

Pokud se vydáváte na delší cestu a chcete si užít výlet, měli byste si pořídit také výbavu, která sice není povinná, ale rozhodně vám zpříjemní cestu, ať už se vydáváte kamkoliv.

  • Ještě jednou určitě zmíníme helmu, ta už pro dospělé u nás sice povinná není, ale vždy je lepší ji mít, protože vám může zachránit život. Helma by vám pak měla dokonale sedět, nikdy se nesmí na hlavě volně pohybovat.
  • Bezpečnost, ale i pohodlí vám pak zaručí cyklistické brýle, a především rukavice. Brýle ochrání proti větru i létajícímu hmyzu, rukavice chrání zejména při možném pádu. Rukavice na kolo jsou vycpané a velmi pohodlné, vyplatí se vám hlavně během jízdy na horském kole.
Zdroj foto: kovop58 / Shutterstock.com

U oblečení ještě zůstaneme. Myslete i na to, že na kole strávíte třeba celý den, je tedy vhodné dobře se obléknout.

  • Cyklistické kalhoty mají speciální vycpávky, díky nimž se pak vyhnete bolestivým otlakům. Mít pouze kvalitní sedátko nestačí a cyklistické kalhoty by vám tak určitě neměly chybět.
  • Cyklistická trika pak mají výhodu zejména v tom, že vzadu mají praktické a prostorné kapsy. Do nich si můžete uschovat třeba proteinovou tyčinku, kousek ovoce nebo doklady a peníze. Nemusíte pak s sebou brát batoh.

Pro případ nouze

Při delších cestách jistě oceníte i praktické brašny na kolo nebo nosiče na věci. Pak můžete klidně na kolo dát i stan se spacákem a vyjet si na několikadenní výlet. Myslet ale musíte i na to, že po cestě vás může potkat nehoda, můžete píchnout a pak budete potřebovat duši zalepit. Základní sadu s nářadím na opravu kol si tak pořiďte také, obvykle postačí malá sada, která se prakticky upevňuje pod sedátko. Hodí se i malá pumpička na dofoukání duší.

Je až k neuvěření, co všechno s sebou cyklista může mít. Všechny věci se vám ale na cestách budou určitě hodit.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.