Jak správně pěstovat zeleninu a dosáhnout těch nejlepších výsledků?

Pokud nejste spokojeni se zeleninou, která se prodává v obchodech, pak se můžete pokusit vypěstovat si svou vlastní. Nejen, že budete přesně vědět, jak byla tato zelenina vypěstovaná, navíc získáte hned několik příjemných bonusů. Jednak se jedná o příjemného koníčka a pak samozřejmě ušetříte nějaké ty peníze. My jsme si pro vás dnes připraviliněkolik tipů, které vám s pěstováním mohou pomoci.

Vyberte vhodné místo a připravte půdu

Nejdůležitější je pro zasazení vybrat to nejlepší místo, které na zahradě máte. Mělo by být dobře osvětleno, tedy na místě, kde pokud možno svítí slunce po celý den.  Půda by rovněž měla být správně připravená. Což obnáší odstranění od kamení nebo plevele. Kameny budete muset odstranit ručně, ovšem s plevelem vám dnes mohou pomoci přípravky proti plevelům. Je potřeba to udělat z prostého důvodu – kořeny potřebují dostatek prostoru a překážky by jim ho mohly značně ubrat.

Zdroj foto: Stock Rocket / Shutterstock.com

Jakmile budete mít odstraněny všechny překážky, můžete se pustit do zlepšení kvality půdy. K tomuto účelu můžete použít kvalitní hnojiva nebo kompost. Vaše zelenina tak v půdě bude mít všechny potřebné živiny a bude nejen odolnější, ale také se jí bude mnohem lépe dařit.

Vyberte správnou odrůdu a dodržujte načasování

Je opravdu důležité vybrat takovou odrůdu, která je vhodná pro klimatické podmínky, ve kterých žijete. Pokud tedy žijete na místě, kde je krátké vegetační období, sáhněte po takové odrůdě, která roste rychle a logicky se i brzy sklízí. Druhou věcí je vysadit ve správný čas. Potřební informace se vždy dají jednoduše dohledat. Například sazeničky z obchodu mají vše potřebné napsáno na zadní straně obalu.

Často hnojte a kontrolujte

Pravidelně je také potřeba vaši zeleninu obejít a provést potřebnou údržbu. Což znamená odstraňování suchých, poškozených listů nebo větví. V případě, že naleznete škůdce, pak je potřeba co nejdříve zahájit vhodnou akci. Například postřiky proti škůdcům vám mohou s tímto problémem velmi dobře pomoci.

Při těchto pravidelných kontrolách doporučujeme také občas zeleninu pohnojit. Dáte jí tak všechny potřebné živiny a vitamíny, které potřebuje. Pokud nevíte, jaké zvolit, vždy se zeptejte odborníka nebo si najděte na internetu typ, který se hodí právě pro vámi zasazené plodiny. Odměnou pro vás budou silná zdravá rajčata, mrkev, okurky a jiné plody, které si vypěstujete.

Všechny tyto výše uvedené tipy vám dopomohou k zajištění těch nejlepších výsledků. Dodržováním správných postupů při pěstování, zavlažováním, hnojením a následnou péčí o vaše plody si zajistíte dokonalou sklizeň plnou zdravé a chutné zeleniny.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.