Nechtěné závislosti: Poznejte jejich příznaky včas a podejte pomocnou ruku vašim blízkým

Trpíte nějakou nechtěnou závislostí, které byste se chtěli zbavit, ale nevíte jak? Nebo si dokonce myslíte, že u vás nějaká závislost vzniká či je jí postižen někdo ve vašem okolí? Jaké jsou nejčastější závislosti, jak vznikají a jak je léčit?

Co je to závislost

Závislost je stav, při kterém jsme závislí na nějaké činnosti či předmětu, aniž si uvědomujeme, že je potřebujeme ke své existenci. Závislost pro nás může být formou úniku a určitá látka či činnost nám může přinášet takové pocity štěstí a uspokojení, že nejsme schopni s užíváním určité věci či prováděním nějaké činnosti přestat.

Jak poznat že jste závislí

Odhalit závislost v jejím počátku je poměrně složité. Ale lze ji poznat podle několika symptomů:

  • význačnost látky či činnosti,
  • změna nálady,
  • zvyšování tolerance,
  • abstinenční příznaky,
  • vnitřní nebo mezilidský konflikt,
  • relaps.

Význačnost znamená, že nějaká činnost či užívání nějaké látky se pro vás stane natolik důležitým, že nejste schopni s tím přestat. A jakmile se této činnosti či užívání začnete věnovat, vaše nálada se rapidně zlepší a prožíváte pocity štěstí. A s tím jde ruku v ruce i tolerance: čím více jste na něčem závislí, tím větší je vaše tolerance. Příkladem může být například užívání alkoholu.

Na začátku vás položí jedna lahev vína, později jste schopni si za večer dát lahve tři, bez toho, aniž byste se opili do němoty. Asi nejsnáze rozpoznatelným symptomem jsou abstinenční příznaky, které se projevují naprostými stavy zoufalství, agresivitou, výbuchy vzteku a úzkostmi, dokud nedojde k ukojení závislosti.

Další nepříjemnou věcí, kterou s sebou závislost přináší je zhoršení mezilidských vztahů a zároveň i vnitřní konflikt, který vzniká ve chvíli, kdy se jedinec rozhoduje mezi trávením volného času tím, že se bude věnovat své závislosti nebo trávením času s rodinou či partnerem. A poslední známkou závislosti je relaps. Tedy stav, kdy si člověk začne uvědomovat, že pro něj daná činnost není přínosná a škodí mu, ale přesto ji neumí odolat a sám si ji odepřít.

Kuřáci, alkoholici a drogově závislí

Mezi nejčastěji vyskytující se závislosti ve společnosti patří kouření, alkoholismus a závislost na drogách. Odnaučit se kouřit se dá s pomocí v lékárně volně dostupných nikotinových přípravků, které se prodávají například ve formě náplastí, které si několikrát denně obměňujete a postupně si zvykáte na menší a menší dávky nikotinu, až se s kouřením rozloučíte navždy. Zbylých dvou závislostí je obtížnější se zbavit svépomocí a potřebují odborný dohled a lékařskou péči. Ta spočívá v pobytu v odborném protialkoholním či protidrogovém zařízení, kde budete podrobeni odbornému odvykání.

Zdroj foto: Nejron Photo / Shutterstock.com

Workoholismus je také závislost

Vlivem moderního způsobu života se ve společnosti stále častěji vyskytuje i závislost na práci, která se odborně nazývá workoholismus. V tu se vaše láska k práci může proměnit ve chvíli, kdy ji začnete věnovat veškerý svůj volný čas i pozornost. Mezi nejčastější povolání, u kterých se workoholismus vyskytuje patří například:

  • policisté,
  • lékaři,
  • číšníci,
  • burzovní makléři,
  • učitelé.

Jak je ze seznamu na první pohled patrné, jedná se o povolání, která s sebou nesou zodpovědnost a dochází při nich ke kontaktu s lidmi. Jakmile u sebe začnete pozorovat příznaky toho, že se pro vás práce stává vším a vaše rodinné a mezilidské vztahy se mimo práci začínají rozpadat a nemáte čas na nic jiného, je načase navštívit psychologa. Workoholismus může způsobit i vznik dalších závislostí: na alkoholu, kofeinu, cigaretách či lécích.

Zdroj foto: Rido / Shutterstock.com

Gamblerství může zničit rodinu

Hraní hazardních her v nás vzbuzuje pocity euforie, pokud se nám daří a také zvyšuje hladinu adrenalinu v našem těle. A jelikož tyto pocity spojené s hraním jsou příjemné, může se gamblerství vyvíjet postupně a nenápadně a skončit vysokými dluhy, které se nedají splatit. Gamblerství neboli patologické hráčství se projevuje tím, že jedinec není schopen přestat hrát, investuje do hry mnohem více peněz, než měl původně v plánu a hraje častěji, než je únosné.

Co se trvalých dopadů na rodinné a partnerské vztahy týče, gamblerství může dostat do finančních problémů celou rodinu a zničit tak důvěru. Obdobně jako workoholismus, i gamblerství lze léčit pomocí psychoterapie.

Život se závislostí neničí život pouze závislým jedincům, ale také jejich rodinám, partnerům a kamarádům. Čím dříve se závislost odhalí, tím lépe. Zejména v případech, kdy závislost poškozuje zdraví závislého anebo uvádí jeho rodinu a partnera do finančních potíží.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.