Levandule na provonění šatníku: Kde všude ji ještě využijete?

Levandule je typická svou fialovou barvou a výraznou vůní. Díky tomu je s oblibou využívána právě pro provonění šatníku, domácnosti, ovšem má také řadu dalšího využití.

Zdroj foto: Slatan / Shutterstock.com

Kromě toho má pozitivní účinky na zdraví. Jestliže tedy máte rádi toto specifické aroma, levandule by vám doma rozhodně neměla chybět.

Voňavé prádlo

Název levandule pochází z latinského slova lavare, které má význam umýt či prát. Není tak žádným překvapením, že je tato rostlina často využívána pro osvěžení prádla. Využít můžete sušenou levanduli přímo do šatní skříně. Vyzkoušejte ovšem přidat čtyři kapky levandulového oleje do vody v žehličce – získáte tak voňavou páru, která ovoní prádlo. Případně můžete pár kapek přidat rovnou do pračky. Jestliže máte sušičku, stačí přidat suchý hadřík s pár kapkami levandulového oleje k mokrému prádlu a nechat v sušičce probíhat kouzla.

Pomoc při onemocnění

Levandule má silné antibakteriální účinky, skvěle tak zklidní podrážděné břicho či různé nemoci. Podle některých výzkumů oleje obsažené v této rostlině pomáhají v boji proti zánětům trávicího traktu, omezíte tak bolesti a průjem. Zbavíte se totiž špatných bakterií a ochráníte tak tělo před infekcí. Stačí přidat pouze trošku sušené levandule třeba do jogurtu.

Zlepšení paměti

Tato rostlina má také skvělé účinky na naši paměť. Stačí jen trocha její vůně, abyste podpořili svou paměť. To ocení hlavně studenti, ovšem vám pomůže také v případě, že vás trápí například úzkosti. Využijete ji tak kdykoliv, pokud potřebujete uklidnit svou mysl. Aromaterapie jsou velmi účinné, kromě levandule můžete využít sílu i jiných rostlin.

Zdroj foto: Chamille White / Shutterstock.com

Nevolnost v autě

Nevolnost z cestování provází mnoho z nás, ať už se jedná o auto či jiný dopravní prostředek. Dochází k tomu kvůli citlivému vnitřnímu uchu, které vnímá pohyb kolem nás. Pak můžeme cítit závratě či nevolnost. Ovšem právě levandule je skvělou pomocí, její výrazné aroma vás totiž rozptýlí. Pro ještě lepší účinek zaměstnejte i další své smysly – vyzkoušejte sladkosti, skvěle poslouží zázvorová lízátka, která navíc potlačují nevolnosti. Budete si tak moci užít ničím nerušenou jízdu.

Levandule a menopauza

Menopauza je běžnou součástí života žen, ovšem dokáže být pořádně nepříjemná. Hlavně kvůli návalům horka, které dokáží značně rozladit. Ukázalo se však, že s tím může levandule pomoci. Stačí dvakrát týdně čichat levanduli alespoň dvacet minut. Nepříjemné návaly horka by se měly utlumit. To rozhodně stojí za vyzkoušení.

Levandule je skvělým pomocníkem, nabízí totiž spoustu skvělých účinků. A to hlavně díky své vůni, ovšem i látky v ní obsažené mají pozitivní vliv na lidský organismus. Jedná se tak o přírodní pomoc v případě různých problémů.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací