Vytápění domu aneb jak v zimě ušetřit za energie a zachovat si teplo domova

Každou zimu řešíme to samé – jak si udržet svou domácnost v teple, když venku klesají teploty někdy i hluboko po bod mrazu. Existují ale triky, které vám pomohou udržet vytápění i nízké náklady.

Je jedno, jestli bydlíte na bytě nebo v samostatně stojícím domě, teplo prostě musíme zajišťovat všichni stejně. Co tedy dělat, aby se vám při ročním vyúčtování neprotočily panenky nad tou horentní sumou?

Zdroj foto: Yevhen Prozhyrko / Shutterstock.com

Udržujte správnou teplotu

Může být sice přitažlivé si v zimě pořádně zatopit, to je ale jedna z nejčastějších chyb. Nadměrné vytápění domácnost není vhodné ani pro vaši peněženku, ale hlavně ani pro vaše zdraví. Vezměte na vědomí, že každý stupeň navíc zvyšuje náklady zhruba o 6 %. Takže nenechte trpět váš organismus ani peněženku, a mějte v průběhu zimy vytopenou domácnost v rozmezí 21–23 stupňů Celsia.

Na noc klidně stáhněte teplotu na 18 stupňů s tím, že nastavíte chytrý termostat, aby teplotu zvýšil hodinu a půl před tím, než budete vstávat. Dejte ale pozor na to, abyste topení přes zimu nevypínali úplně, i když třeba odjedete na dovolenou. Následné vytápění úplně studeného prostoru totiž znamená spoustu vydané energie = spoustu peněz.

Prostor okolo radiátoru nechte volný

Aby váš radiátor mohl fungovat efektivně, je nutno všechno z jeho okolí odstranit. To znamená, že za žádných okolností by před ním neměl být postaven nábytek či jiná překážka. Každá totiž prodlužuje dobu, než se vaše domácnost vytopí. Stejně tak na radiátory nic neodkládejte, a to ani prádlo na dosušení. Například vlhké ručníky jsou těžké a zaberou spoustu výtopného prostoru. Také dejte pozor na to, aby na radiátoru nebo v něm nebyl usazený prach. Ten totiž též zabraňuje průchodu tepla.

Zdroj foto: Kishivan / Shutterstock.com

Nenechejte teplo unikat

Pokud bydlíte ve starším domě a máte stále ještě starší okna, můžete si být jisti, že doslova vyhazujete peníze oknem. Abyste zabránili úniku tepla, je potřeba, aby všechna vaše okna a dveře dostatečně těsnila. Pokud při průchodu okolo dveří nebo oken zacítíte lehký závan zimy, je jasné, že tudy utíká teplo vašeho domova. Ke dveřím je tedy nutno instalovat vyšší práh a okna vyměnit za plastová nebo hliníková. Na noc byste také měli zatáhnout všechny rolety, nejvhodnější jsou ty venkovní, které nedají zimě šanci, aby k vašim oknům pronikla.

Klidně vyvětrejte

Zdá se vám to jako nerozum, když se snažíte vytopit domácnost, abyste větrali? Rozhodně se pletete. Větrání je velice důležité v každém ročním období. Obzvláště v zimě je potřeba vzduch trochu procirkulovat za svěží zimní. Nicméně ani s větráním byste to ale neměli přehánět. Vyvětrejte si třeba jednou za den, ale krátce a intenzivně. Prostě na chvíli otevřete okna dokořán. Mnoho tepla vám neunikne – a vy budete zase dýchat čerstvý vzduch. Rozhodně neotvírejte okna na ventilačky, v takovém případě by trvalo hodně dlouho, než by se vzduch pročistil – a přišli byste o spoustu tepla.

Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Více se oblékejte

Ač se vám to nezdá, v případě, že si obléknete jednu vrstvu navíc, klidně můžete teplotu stáhnout i o stupeň či více, aniž byste poznali rozdíl. Vždyť je přeci tak příjemné se v zimě zachumlat do plyšové deky, uvařit si teplý čaj nebo kávu a pustit si nějaký oblíbený film. A ještě přitom můžete ušetřit za energie, když stáhnete topení! To je skvělá kombinace. Nebo jednoduše přes den noste trička s dlouhým rukávem, a klidně i mikinu či teplý svetr a huňaté ponožky. Ničemu to nebude vadit a vy jenom ušetříte. A v případě, že půjdete ven, vám nebude taková zima, jako kdybyste vyšli z přetopené domácnosti, takže i váš organismus bude odolnější.

A jak v zimě šetříte za energie vy?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.