Vliesové tapety dokáží během chvilky změnit vzhled vašeho bydlení

Je před námi několik týdnů strávených převážně v domácím prostředí. Možná přemýšlíte, jak ten čas využijete. Co tak zkusit vdechnout vašemu bydlení moderní šmrnc? Říká se, že se vším se má začít pěkně od podlahy, ale když začnete od stěn, bude mít váš byt či dům během krátkého času zcela nový vzhled a téměř bez práce.

Ptáte se, čím to dokážete? No přece novými tapetami!

Tapetování bývalo noční můrou mnohých

Pokud se vám v tomto okamžiku vybavily vzpomínky na nutné zlo dob minulých, balancování na vratkém žebříku zvaném „dvoják“ a téměř marný boj s lepidlem promáčenou papírovou rolí nevalného designu, která ne a ne rovně přilnout na zeď, a když už jste ji, na pokraji svých psychických i fyzických sil, přece jen pokořili a s úlevou si oddechli, stačilo pár hodin a první odchlípnuté rožky nebo vzduchové boule byly na světě. Ten moment, kdy při pohledu na nevzhledně vypadající stěny nadobro zmizela důvěra v něco, čemu se říkalo „tapety“, pamatujeme mnozí.

Zdroj foto: yampi / Shutterstock.com

Práce s vliesovými tapetami vás bude bavit

Od těch časů uplynulo hodně vody a dnes je situace zcela jiná. Novodobé tapety jsou symbolem luxusu a možná byste ani nevěřili, jaká honosná sídla se jimi pyšní. Na výběr máme nepřeberné množství tapetových vzorů, barev i materiálů. K těm nejpraktičtějším a v současné době i nejmodernějším patří vliesové tapety. Svým vzhledem i kvalitou jsou na hony vzdálené těm, o nichž byla v úvodu řeč.

Zdroj foto: stockfour / Shutterstock.com

Co to jsou vliesové tapety

Vliesové tapety jsou vyráběny z česané netkané textilie, jejichž buničitá a syntetická vlákna se upravují česáním a propojují pojivem. Nosná vrstva tapety je lisovaná a hlazená a vzory se vyrábí pomocí polyakrylátu. Instalace těchto tapet na stěnu je velmi jednoduchá, zvládne ji i začátečník, stejně tak jako jejich odstranění v případě, že za nějaký čas se vám zalíbí jiný vzor. S nadsázkou by se dalo říct, že každý rok můžete mít jiný vzhled vašeho domova. Jsou vysoce kvalitní, stálobarevné a rozměrově stabilní. I po nalepení si udržují svou pružnost, tudíž nějaké trhlinky ve zdi pod nimi nadobro zmizí. V případě znečištění se dají omývat a další značnou výhodou je jejich prodyšnost vzduchu i vodních par. Zeď pod nimi dýchá a neplesniví.

Výhody vliesových tapet

Na rozdíl od papírových tapet, kdy se lepidlo nanášelo na neustále se kroutící roli, tady se lepidlem natírá pouze zeď. S tapetou se pracuje za sucha. Neexistuje doba čekání, natřete stěnu a přilepíte suchou tapetu. Jelikož ale žádný učený z nebe nespadl, počítá se i s tím, že se nemusí podařit hned na poprvé přilepit tapetu ideálně. V tom případě ji jednoduše odlepíte a nalepíte znovu. Přesahy a různá zakončení můžete zarovnávat okamžitě, není potřeba čekat na zaschnutí lepidla.

Vliesová tapeta je mistr na neviditelné spoje. Určitě si pamatujete, že spoje byla noční můra všech tapetujících. Tady jsou rovné spoje i různá problematická zakončení doslova hračkou. Nespornou výhodou tohoto druhu tapet je i vysoká odolnost vůči oděru, což ocení zejména rodiče malých dětí. V tomto kontextu je třeba zmínit i jejich omezenou hořlavost.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Vhodné povrchy pod vliesové tapety

Ve výčtu povrchů, na něhož lze vliesovou tapetu nalepit, nechybí asi žádný z běžně používaných materiálů. Betonové panely, sádrokarton, dřevotřískové OSB desky ani Cetris desky nejsou žádnou překážkou.

Odstraňování vliesových tapet

V minulosti se stěny tapetovaly proto, aby se nemusely malovat a vydržely dlouhé roky beze změny. Změnila se ale doba. Dnešní hospodyňky často svůj interiér zdokonalují a modernizují a s tím může souviset i potřeba či touha změnit po nějaké době i vzhled stěn. Dříve to byla práce, jak se lidové říká „za trest“, ale dnes je situace jiná. Stačí špičkou nože odlepit od podkladu růžek tapety a mírným tahem směrem dolů, tapetu lehce sejmete. Starou odstraníte, novou nalepíte a za chvíli je hotovo.

Nedostatky vliesových tapet

Doteď jsme uvedli samá pozitiva, jimiž se vliesové tapety pyšní. Nyní je čas „nalít si čistého vína“ a povědět si něco o negativech. Ač jsme hledali bedlivě, našli jsme jen jedno a tím je cena. Za kvalitu se platí, a tak i v případě těchto tapet je cena o něco vyšší. Jestli ceny obyčejných papírových tapet začínají přibližně na 80 korunách za roli, tak v případě vliesových tapet je to minimálně 400 Kč za roli. Ovšem v tomto případě to nejsou zbytečně vyhozené peníze. Vliesové tapety, vyráběné novými technologiemi, dodají vašemu interiéru příjemnou atmosféru, novou tvář a originalitu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.