Topinambur a jeho příznivý vliv na lidské zdraví

Topinambur je zelenina pocházející ze Severní Ameriky. Tam ho poprvé ochutnali Indiáni – právě oni tuto potravinu pojmenovali. A následně byla převezena do Francie.

Jeho vliv na zdraví je nesporný. Jaký přínos pro nás znamená?

Zdroj foto: Chatham172 / Shutterstock.com

Zdravotní přínosy topinamburu

Co všechno topinambur obsahuje:

 • vodu,
 • uhlohydráty,
 • inulin,
 • bílkoviny,
 • skoro žádný tuk,
 • vlákninu,
 • esenciální aminokyseliny,
 • vitamíny,
 • kyselinu jablečnou, jantarovou a citrónovou,
 • minerální látky – draslík, vápník, hořčík a fosfor,
 • železo, mangan, křemík, sodík, zinek,
 • provitamín A, dále řada ze skupiny B, C, D a H.

Topinambury pomáhají hlavně při revmatismu. Ovšem musí se jíst pravidelně.

Zdroj foto: LFO62 / Shutterstock.com

Topinambury jsou zásadní při cukrovce

Cukrovka – strašák lidí v celé zemi. Máme tu jeden z nejvyšších počtů takto nemocných v Evropě. Právě topinambury však na cukrovku působí. 16 % inulinu – to je to zásadní pro diabetiky. Jedná se o druh cukru obsažený v topinamburech, který snižuje hladinu krevního cukru. S cukrovkou jsou spojeny i další obtíže, třeba otoky nohou. I na to topinambury blahodárně působí.

Pomáhá řešit i další problémy, jako jsou cholesterol v krvi, zvýšený krevní tlak, potíže s ledvinami. S tím vším topinambury pomáhají. Mimo jiné – všechny vyjmenované choroby pramení častokrát právě také z cukrovky. Dá se říci, že jsou to v uvozovkách její doprovodné jevy.

Dále odvádí jedy z těla – neboli detoxikuje. Hlízy se dají konzumovat po celý rok. Avšak jejich chutě se mění v závislosti na ročním období.

Jak působí topinambury v zažívacím traktu?

Jednoduše – jako vláknina. Ta je obvykle obsažena v mléčných výrobcích. Ale existují lidé, co nemohou tyto výrobky jíst. Mají například alergii na laktózu, tím pádem také na mléko a smetanu. Vláknina následně tedy tělu chybí. A od toho jsou zde topinambury.

Topinambury se doporučují i při redukčních dietách. Mají totiž nízkou energetickou hodnotu a zvyšují pocit sytosti, což je skvělý pomocník, pokud se snažíte shodit nějaké to kilo.

Zdroj foto: Magdanatka / Shutterstock.com

Pro žaludeční problémy jsou topinambury ideální

Konzumace nevhodných potravin je nešvar dnešní doby. Lidé nemají čas, a tak jí hlavně fastfoody. Potom z toho přijdou problémy, například žaludeční. Topinambury pomáhají i v této oblasti.

Topinambury pomohou, pokud vás trápí:

 • dna, žlučová kolika,
 • žaludeční vředy,
 • dokonce má protiastmatické účinky.
Zdroj foto: Magdanatka / Shutterstock.com

Čaj z topinamburů

 1. Jako první se musí získat květy. Málokdy se dají koupit. Nezbývá nic jiného, než si je natrhat. Nesmí být utlačené ani vyschlé.
 2. Dále je třeba usušit květy při teplotě 45 stupňů. Na usušené květy nesmí svítit slunce.
 3. Nakonec už se jen přelije horkou vodou a je v podstatě hotovo. Sirup je něco obdobného.

Příznivé účinky čaje

Nejenom samotný plod, ale i květy jsou výhodné pro zdraví. Čaj má medovou vůni. Kdo má rád sladké, musí to ocenit. Mimo toho zvyšuje obranyschopnost organismu, pomáhá při poruchách metabolismu, oběhového systému a pohybového aparátu. Stejně jako u plodů, i v tomto případě je vhodný pro cukrovkáře. Pomáhá trávení, je také vhodný pro celiaky. Dokonce bojuje proti stresu, což v dnešní době ocení asi každý. Je to vlastně takové přírodní antidepresivum.

Sirup z topinamburů

Z topinamburů se dá vyrobit i sirup. Hlízy se nastrouhají na struhadle a zasypou cukrem. Přikryjí se na dvě hodiny utěrkou. Ve skleněné nádobě se poté nechají odstát dva dny. Přecedí se přes plátno a dají se vařit na 10 minut. Skladuje se ve tmě a chladu. Poté můžete sirupem sladit čaj nebo si připravovat lahodnou šťávu, kterou ocení zejména děti.

Tak co – nezkusíte to sami?

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací