Tavolník – jak pěstovat tento okrasný listnatý keř?

Rostlina tavolník je charakteristický barevnými květinami, které ozdobí vaši zahradu. Jaké druhy známe a jak pěstovat tavolník v zahradě?

Tavolnik
Zdroj foto: Stefan_Sutka / Shutterstock.com

O rostlině tavolník

Tavolník (lat. Spiraea) je opadavý listnatý keř, s nímž se setkáte téměř na celé severní polokouli. Existuje více než 80 druhů, které se liší listy i květy, jejichž barva je nejčastěji bílá či růžová. Přestože je péče o ně z větší části stejná, je dobré seznámit se s podmínkami pro pěstování konkrétního druhu, který si na zahradu pořídíte.

Obecně se ale dá říct, že jsou tavolníky velmi nenáročné dřeviny, které můžete pěstovat téměř všude. Jejich nádherné dekorativní a bohatá květenství k tomu skutečně lákají.

Oblíbené druhy tavolníků

Krásných kvetoucích tavolníků je opravdu mnoho druhů, takže se nedají vypsat specifika péče o každý z nich. Soustředíme se tedy na ty nejznámější a nejoblíbenější. V našich parcích a zahradách jsou nejrozšířenější tyto druhy:

  • tavolník japonský (Spiraea japonica), neboli tavolník růžový – existuje ještě v dalších variantách, které se liší především barvou úzkých listů. Květenství nejčastěji ploché růžové až nachově růžové. Keř je kompaktní polokulovitý. Kvete v létě.
  • tavolník bílý (Spiraea alba) – vhodný jako solitér i do živých plotů, protože rychle roste. Na jaře je bohatě obsypán bílými květy na převislých větvích.
  • tavolník vrbolistý (Spiraea salicifolia) – je vzpřímený keř s výběžky, dosahuje šířky až 3 m. Květy tvoří husté bělavorůžové až sytě růžové kužely, které omamně voní. Kvete pozdě v létě.
  • tavolník popelavý (Spiraea cinerea) – kvete už na jaře, bílé květy tvoří chocholíky ještě v době, kdy nejsou úplně vyvinuté listy. Keř je vzpřímený s elegantně převislými větvemi.
  • tavolník van Houtteův (Spiraea x vanhouttei) – také tento druh kvete bíle, jeho květy tvoří bohaté převislé fontány během května a června. Jeho temně zelené listy se na podzim zbarvují do žlutooranžova.

Pěstování tavolníku

Tavolníky jsou více méně nenáročné. Jsou celkem odolné a přizpůsobí se každým podmínkám. Pro začátečníky by mohlo být užitečné trochu nadnesené pravidlo: “zasadit a zapomenout”. Když se o keř nebudete starat, v podstatě mu tím nijak neublíží – přizpůsobí se. Ale nějakou péči si tento bohatě kvetoucí a na podzim nádherně zbarvený keř zaslouží.

Podmínky pro tavolník

Tavolník dokáž růst na skalách, u vody i na kraji lesa. Jediné, co mu opravdu neprospívá, je permanentně přemokřená půda, ideální stanoviště je ve vlhčí dobře propustné půdě, případně v slehlé jílovité zemině. Hnojení nepotřebuje, když mu ale dopřejete na jaře trochu vyzrálého kompostu nebo plného hnojiva, ocení ho.

Pokud jde o teploty, je tavolník opravdu všestranný. Snese letní vedra i poměrně vysoké mrazy (až do – 30 °C). V době vegetace ale potřebuje dostatek vláhy, proto je dobré použít mulčovací vrstvu. Bohatá zálivka je důležitá hlavně v prvním roce, kdy se tvoří kořenový systém, později už se vypořádá i s přechodným suchem. Co miluje, je sluníčko. Na slunném stanovišti kvete bohatě a listy se nádherně zbarvují. Sice snese i polostín, tam ale kvete o poznání méně. A to je škoda.

keř tavolník
Zdroj foto: Sashko / Shutterstock.com

Řezání tavolníku

Tavolník můžete nechat růst “planě”. Každá dřevina ale po zmlazovacím řezu získá na vitalitě a tavolník není výjimka. Je vhodné také v prvních letech použít výchovný řez, zvlášť pokud je keř řídký s chudým květenstvím. Větve poškozené, přestárlé nebo napadené škůdci odstraňujeme vždy. Řez můžete provést už brzy zjara.

Zdroj: gardenersworld.com


Tipy na další rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.