Syndrom neklidných nohou trápí mnoho lidí. Jak se léčí?

Neurologické onemocnění, které vás nenechá chvíli odpočívat – syndrom neklidných nohou jde často ruku v ruce s poruchami spánku i dalších zdravotních komplikací, přitom lze poměrně snadno vyléčit.

Zdroj foto: Alona Siniehina / Shutterstock.com

Jak rozpoznat syndrom neklidných nohou a jak takovému onemocnění předejít?

Co je syndrom neklidných nohou?

Jedná se o neurologické onemocnění, které se ukazuje v dnešní době u poměrně hodně pacientů, v České republice se jedná až o milion. Příznaky tohoto syndromu se mohou objevit již v dětství, nejvíce se však rozvíjí až v dospělosti, kdy získává na své intenzitě. SNN (syndrom neklidných nohou) postihuje končetiny, nejvíce však ty dolní.

Jak poznáte syndrom neklidných nohou?

Jedním z nejtypičtějších příznaků syndromu neklidných nohou je samotné nutkání neustále pohybovat končetinami. Pacient potřebuje nohy neustále protahovat z důvodu nepříjemného pocitu v končetinách. Často se jedná o brnění nebo mravenčení, svědění nebo bolest. Takové pocity se začnou projevovat většinou večer, před usnutím nebo v kteroukoliv jinou hodinu, kdy jste v klidovém režimu.

Co může doprovázet příznak syndromu?

  • Otoky končetin,
  • pocit těžkých a slabých nohou,
  • svědění nohou,
  • bolest nohou od kolen dolů,
  • chladnutí končetin,
  • třes končetin.

Dalším příznakem syndromu neklidných nohou, který však vzniká až později od propuknutí syndromu, je nespavost. Neschopnost usnout kvůli nesnesitelným pocitům v nohách se dostává u pacientů až k chronické nespavosti a nedostatku energie pro následující dny. S nespavostí pak přichází mnoho dalších komplikací, například porucha soustředění, špatné nálady nebo dokonce deprese.

Zdroj foto: Agenturfotografin / Shutterstock.com

Syndrom neklidných nohou v těhotenství

Syndrom neklidných nohou může propuknout v kterémkoliv věku či situaci, velmi často se objevuje u těhotných žen v pokročilém stádiu těhotenství. Tento syndrom postihuje až 25 procent těhotných žen, které mají potřebu neustále hýbat končetinami. Nejvíce se SNN objevuje v posledním trimestru, kdy nastávající maminky trápí především nedostatek spánku a stupňující se nervozita ze svědění a nekomfortu.

Léky, které jsou předepisovány při tomto syndromu, se těhotným ženám nedoporučují. Proto si musí vystačit se zvýšenou dávkou magnesia a železa. Útěchou však je skutečnost, že většinu maminek tento syndrom opustí hned po porodu.

Dětský syndrom neklidných nohou

Jelikož se syndrom neklidných nohou může dědit geneticky, postihuje také děti v kterémkoliv věku. Toto onemocnění se proto může objevit jak u malého batolete, tak u dospívajícího adolescenta. Pokud se jedná o malé dítě, můžete pozorovat tření nožiček o sebe, převalování se v posteli a neschopnost klidně spát. Neklidné usínání a nekontrolovatelné pohyby končetinami mohou připomínat i jiné neurologické onemocnění, a tak je třeba zjistit z vyšetření u lékaře, zda se nejedná o vážnější stav.

Nebojte se tento problém řešit

K samotné léčbě syndromu neklidných nohou se dostane pacient jen málokdy – nebo až v pokročilém stádiu onemocnění. Často si totiž pacient myslí, že se nejedná o žádnou závažnou nemoc, kterou by měl oznamovat, příznaky mu přijdou nedůležité a snaží se prostě počkat, než to přejde. Přitom je léčba často velmi jednoduchá, v dnešní medicíně totiž existuje mnoho léků, které tento syndrom umí zastavit.

Často je však příčinou nedostatek železa, hořčíku, magnesia nebo kyseliny listové. Pomáhá i celková změna životního stylu, pravidelné cvičení a protahování těla, dále také změna jídelníčku či odbourání konzumace alkoholu nebo cigaret.

Pokud chcete neklidné nohy utišit hlavně před spaním, můžete zkusit krátkou procházku těsně před ulehnutím. Často pomáhá také sprchování nohou horkou vodou střídavě se studenou těsně před usnutím.

Zdroj: zdravi.euro.cz, mojezdravi.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.