Stínící sítě: Praktické řešení pro zachování soukromí na vaší zahradě
Stínící sítě jsou ideálním řešením v případech, kdy máte kolem svého domu plot a chcete si dopřát trochu soukromí. Také je využívají majitelé sportovních areálů či dělníci na stavbách. Jaké další použití a výhody stínící tkaniny na plot poskytují a proč se jejich pořízení vyplatí? Na to se zaměříme v následujících řádcích. A podělíme se s vámi i o jednoduchý návod na jejich montáž.

Široké využití stínících sítí
Pokud se věnujete nějakému sportu, který se hraje na hřišti nebo chodíte pravidelně na zápasy, možná jste si povšimli, že oplocení okolo hřiště bývá často obloženo stínícími sítěmi, které slouží k zastínění i většímu soukromí. Jenže využití stínících tkanin je mnohem větší. Dají se použít také k provizornímu oplocení pozemku, například kolem stavby. Béžové stínící sítě se využívají k zastínění pergol a v okolí rodinných domů slouží k poskytnutí většího soukromí nájemníkům. Jak je tedy patrné, stínící sítě mají širokou škálu využití.
Co to stínící sítě vlastně jsou
Stínící tkanina se vyrábí z HDPE alias z polyethylenu s vysokou hustotou. Jednotlivá vlákna jsou k sobě splétána na osnovním stroji.
- Tím vznikne hustá síť bez uzlů, která je pružná, má vysokou pevnost v tahu a je odolná vůči opotřebení či oděru.
- Při jejich nákupu se můžete řídit tím, jaké mají stínící vlastnosti.
- Poznáte to podle procentuálního označení, které značí kolik daná tkanina nepropustí denního světla.
- Tedy čím vyšší číslo, tím lepší zastínění, ale také méně světla. A nepleťte si tento údaj s tím, jak je daná tkanina průsvitná.
Výhody stínících tkanin
O použití stínících tkanin jsme se již zmínili, nyní je načase vypíchnout jejich největší výhody. Začněme zmínkou o jejich odolnosti. Stínící tkaniny vydrží vysoké teploty až do 70 °C a jsou odolné i vůči UV záření. A nemusíte se obávat ani v zimních měsících.
- Ochranné stínící sítě si poradí s teplotami až do -50 °C.
- Úžasné je, že je tkanina nepromokavá a při dešti po ní voda pouze steče.
- A další vlastností, kterou se mohou stínící tkaniny pochlubit je to, že navzdory svému vzhledu, jsou velice vzdušné a nebrání jinak přirozenému proudění vzduchu.
Stínící sítě můžete s klidným svědomím umístit i do blízkosti rostlin, na které používáte chemické postřiky, při kontaktu s chemickým postřikem se totiž nijak nepoškodí. A musíme zmínit i to, že tkaniny jsou bez zápachu, jsou netoxické, dají se recyklovat a nejsou nijak zdravotně závadné.

Instalace a upevnění
Stínící tkaniny jsou velmi lehké a snadno se instalují. K plotu se připevňují buď pomocí vázací pásky nebo drátu. Pásku či drát provlíknete tkaninou a následně omotáte okolo plotu. Délka tkaniny se dá kdykoli upravit s pomocí nůžek. Nejlépe se stínící síť instaluje ve dvou lidech, přičemž oba budete stát na jednom konci plotu. Tím dosáhnete nejlepšího možného napnutí tkaniny.
Pásky nebo drátky umisťuje v 25 centimetrových rozestupech a nezapomeňte tkaninu upevnit jak seshora, zezdola, tak i po bocích.
Bez starostí a zvědavých pohledů kolemjdoucích
Zahrada či balkon zastíněná s pomocí speciální tkaniny se stane vaší oblíbenou oázou klidu, ve které si budete moci naplno užívat soukromí. Propustnost a průhlednost sítě si navíc můžete navolit podle svého. Někdy se stínící tkaniny používají také jako podklad pro reklamní sdělení, čehož využívají majitelé sportovních hřišť. Pokud tedy plánujete obehnat své hřiště stínící sítí, můžete na ni umístit i reklamy sponzorů.
Pokud si stínící sítě zvolíte jako ideální metodu z zastínění zahrady, pergoly, balkonu nebo čehokoliv jiného, rozhodně nebudete litovat.
Zdoj: slepicar.cz, raslovyuplet.cz