Chystáte se kempovat na hory či k vodě? Poradíme vám, jak si správně vybrat stan pro páry, rodinu i děti

Letní měsíce lákají k pobytu venku, a možná i vás zlákalo kempování. Než se ale vydáte na cestu, je nutné pořídit si to správné vybavení. Mezi to patří také výběr takového stanu, který vám bude naprosto vyhovovat. Čím se při jeho výběru řídit? Proč brát v potaz jeho hmotnost a barvu? A jaký stan pořídit dětem na zahradu?

Zdroj foto: Dmitriy Kozhanov / Shutterstock.com

Velikost stanu

Klíčovou vlastností stanu je jeho velikost. Budete jej používat pro čtyřčlennou rodinu nebo pouze s partnerem? Počtu osob přizpůsobte výběr velikosti i typ stanu.

  • Nejznámějším a nejrozšířenějším modelem stanů je takzvaná kopule.
  • Tento typ stanu je vhodný pro páry, neboť má jednoduchou konstrukci, kterou rychle sestrojíte a disponuje poměrně malým prostorem.
  • Pro rodiny je vhodný typ stanu zvaný tunel.
  • Při správném ukotvení je velmi odolný ve větru a zároveň nabízí dostatek prostoru.

Na každém stanu je vždy označeno, pro kolik osob je určený, což vám podstatně usnadní výběr.

Hmotnost stanu

Dále berte v potaz i to, zda budete nosit stan na zádech v batohu, nebo si na dané místo dojedete autem či jiným dopravním prostředkem. Když vyrážíte na víkendovou či týdenní túru pouze s batohem na zádech, rozhodně doporučuje zvolit kopulovitý typ stanu. Je skladný, lehký, jednoduše se skládá i rozkládá.

V případě, že cestujete dopravními prostředky, můžete s sebou vézt i větší a těžší stan. Počítejte ovšem s delší dobou potřebnou k jeho složení i rozložení.

Teepee není pouze pro děti

Pokud si chcete stan rozložit na zahradě a dopřát tak dětem nevšední zážitek, pořiďte jim styl teepee. Tyto druhy stanů jsou populární nejenom mezi skauty a vodáky, ale i dalšími mladými lidmi. Nevšední konstrukce teepee totiž poskytuje prostor pro větší skupinky a nese s sebou i určitou dávku sentimentu.

Odvětráváním proti vodě

Ve stanu se může přirozeně vyskytnout vlhkost, která absolutně nesouvisí s tím, jak moc voděodolnou máte konstrukci. Abyste přehnané vlhkosti předcházeli, před nákupem stanu si zkontrolujte, že má dostatečně funkční systém odvětrávání – a voda se vám tím pádem nebude uvnitř tolik kondenzovat.

Zdroj foto: nampix / Shutterstock.com

Podle čeho zvolit barvu

Napadlo vás někdy, proč mají stany různé barvy? Ve světlém stanu vám nebude takové horko, na druhou stranu tmavý stan vám poskytne větší tmu, a tím pádem i příznivější podmínky pro spaní. Záleží tak na vás, čemu dáváte přednost a co vám vadí méně.

Než vyrazíte do specializované obchodu, rozmyslete si, co od stanu vlastně očekáváte, ať máte výběr snazší. Samozřejmě se nebojte prodavačů zeptat a nechat si od nich poradit.

A ještě jeden tip závěrem: před koupí stanu si jej rozhodně vyzkoušejte. Nebojte se do něj vlézt, zjistit, jak vám vyhovuje výška stropu, zda vám sedne způsob zapínání, jak je velká předsíňka a kolik prostoru stan nabízí.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.