Spánková paralýza? Co to je a co se s vaším tělem děje

Kdo z nás není po celém dnu unavený a těší se na večer, až lehne do své postele a nechá tělo, aby si pořádně odpočinulo? Během spánku odpočívá naše tělo, nabírá síly a energii na další den. Naše mysl je v klidu, jsme rádi, že nemusíme nad ničím přemýšlet. Co když ale nastoupí spánková paralýza?

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Spánek je důležitý pro naše fyzické i psychické zdraví, proto je potřeba dopřát si pořádnou dávku spánku. Opravdu ale naše tělo odpočívá a nabírá sílu? Víme, co se s námi děje ve stavu bdělosti, či v době nejsilnějšího spánku?

Co je to spánková paralýza

Existuje mnoho poruch a nemocí, které můžeme pozorovat ve spánku. Některé z nich jsou léčitelné, některé bohužel trápí člověka po celý jeho život. Mezi takové se řadí i porucha spánkové paralýzy. Jedná se o stav, kdy se naše tělo nemůže pohnout. Zažíváme v tomto stavu hrůzy a děsy, o kterých jsme neměli ani ponětí.

Stav spánkové paralýzy přichází téměř po usnutí, anebo při probouzení. Je to v době, kdy naše tělo prochází mezi dvěma fázemi spánku, a tedy mezi tvrdým spánkem a bděním. Nemůžeme tedy rozeznat, zda to, co právě v danou chvíli prožíváme je skutečnost, anebo pouze živý sen.

Rozdíl mezi náměsíčností a spánkovou paralýzou

Dalo by se říci, že náměsíčnost je opak spánkové paralýzy. Když je jedinec náměsíčný, dokáže například chodit po bytě, aniž by vnímal a věděl, co se s ním děje. Ráno po probuzení si pak nepamatuje a vůbec netuší, co se s ním dělo.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Jak jistě poznáme, že se někdo v naší blízkosti nachází ve stavu spánkové paralýzy?

  • Nejsme si jistí, zda máme pouze zlé sny, nebo se jedná o krutou skutečnost. Ráno po probuzení si většinu toho pamatujeme, ale nejsme schopni určit, co přesně se dělo.
  • V tomto stavu nás doprovázejí bludy nebo halucinace. Zažíváme strach, který jsme nikdy před tím nepocítili.
  • Paralýzou takový stav nazýváme proto, že nejsme schopni se pohnout. Nedokážeme ovládat své tělo a máme pocit strnutí, či dokonce ochrnutí. Nejsme schopni vydat ze sebe ani hlásku, i když si podvědomě myslíme, že třeba křičíme.

Dá se nějak před paralýzou ochránit?

Není dokázáno, že lze celý proces odbourat, ale je zdě několik rad a tipů, jak mu předejít. Doporučuje se vyhýbat se stresovým situacím. Dále pak zlepšit svůj spánek tím, že budeme chodit spát přibližně ve stejnou dobu. Většina lidí usíná na zádech, to je také jedním z faktorů, proč trpíme spánkovou paralýzou.

Je dobré usínat v jiné poloze, to také pomůže například od chrápání, za což budou partneři určitě vděční. Je určitě výhodou starat se také o svou životosprávu. To znamená například nepít větší množství alkoholu, vyvarovat se mastným, těžkám a sladkým jídlům před spaním.

Tento stav trvá poměrně krátkou dobu. Sami to však nejsme schopni určit, neboť si neuvědomujeme, zda je to jen sen, či skutečnost. Bohužel je to neléčitelný stav, avšak můžeme jím předejít situacemi výše popsanými.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.