Slimáci v zahradě: Ověřené tipy, jak se jich zbavit

Slimáky na zahradě nikdo nechce. Letos se objevují mnohem víc díky chladnějšímu a vlhkému jaru. Žijí hlavně v noci, takže jsou vidět hlavně po ránu. Přes den jsou zalezlí, vylézají jen po dešti. 

Během krátké doby zničí na zahradě velkou část úrody. Na kytkách a na zelenině likvidují listy a květy. Dostanou se téměř všude. Pokud se vám je podaří na vaší zahradě vyhubit, neradujte se, přelezou od sousedů.

Zdroj foto: OLEG525 / Shutterstock.com

Co vás ubrání před slimáky

Jestli se vám na zahradě přes léto objevovaly slimáci, tak na podzim zkuste zrýt záhony do velké hloubky. Nanesená vajíčka se dostanou na povrch a v zimě zmrznou. Následující sezónu je vhodné do záhonu zasadit květiny či bylinky, které slimákům tolik nechutnají a nevoní. Z bylinek to je například tymián, šalvěj a fenykl, z květin pak levandule, zahradní lilie či flox. Jako další přírodní odpuzovače jsou dobré česnek, cibule nebo pažitka. Pokud tyto plodiny pěstujete v záhoně, neměli by se slimáci tolik objevovat.

Slimáci mají také přirozené nepřátele. Jsou to žáby, ještěrky, krtci, ježci, kosi, holubi či kachny (nejlepší jsou indičtí běžci). Pokud se vám tito živočichové objevují na zahrádce, můžete počítat, že slimákům se u vás líbit nebude.

Zdroj foto: Tomas Vynikal / Shutterstock.com

10 tipů a triků, jak na slimáky

  1. Nenechte je rozmnožit. Při prvních objevech je ihned odstraňujte a likvidujte. Sbírejte slimáky do nádoby s octem. Dobré by bylo, kdyby tak učinili i sousedi.
  2. Odstraňte možné úkryty, jako jsou například dlouho složená prkna, kameny, plechy, pod kterými se drží vlhko.
  3. Udělejte ochranné bariéry. Slimáci nepřelezou přes drsný povrch nebo vysoké překážky. Vytvořte si vyvýšené záhony nebo použijte vysoké nádoby, do kterých slimáci nelezou.
  4. Vaječné skořápky – rozdrťte je a drť nasypejte v pásu 10 cm po celém obvodu kolem záhonu. Rozdrcené skořápky se slimákům nalepí na slizkou část a oni nemohou ani tam ani zpět.
  5. Skořápky z vlašských ořechů také pomáhají proti slimákům. Při sázení zeleniny je přidejte do země.
  6. Pivní pasti. Tato metoda je oblíbená a často využívaná. Do hlubokých misek nebo kelímků nalijte pivo. Pasti umístěte do země. Slimáci do nádob zalezou a utopí se. Nutno kontrolovat aspoň jedenkrát týdně a případně vybírat již nalezené slimáky.
  7. Mechanické pasti – lapače slimáků. Do nich se nasypou speciální granule, které slimáky přitahují. Past je dlouho účinná. Granule jsou chráněny před promočením. Tyto pasti jsou bezpečné vůči domácím mazlíčkům. Nemusíte se bát, že by se na granule dostali.
  8. Kuchyňská sůl. Pokud na slimáka nasypete kuchyňskou sůl, tak ho rozleptá. Je to účinné a není to ani drahé. Slimáci se časem vytratí.
  9. Odpudivý lektvar. Nasbírané mrtvé slimáky přelít horkou vodou. Nechat několik dní zkvasit. Potom takto vzniklý lektvar nalít na kompost nebo na okraje záhonů. Slimáky to odpuzuje.
  10.  Chemická ochrana. Existují chemické přípravky zdravě nezávadné pro rostliny. Stačí rozsypat kolem záhonů. Slimáci si pak těmto místům vyhýbají.
Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. kabiankova říká

    Dobrý den,
    cituji: ,,Existují chemické přípravky zdravě nezávadné pro rostliny”. Dle mého názoru by v tomto případě bylo dobré, kdyby bylo uvedeno konkrétně, které chemické přípravky jsou ty nezávadné. Děkuji a přeji hezký den, kabiankova

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.