Skandinávský styl bydlení – Jak tento design vytvořit?

Skandinávský styl nabízí typický vzhled bydlení, kromě toho však souvisí i s pozitivní energií a je úzce spjat s přírodou. Kromě vybavení v severském stylu získáte i o něco jiné životní hodnoty.

Vzhledem k tomu, jak jsou severské země propojeny s přírodou, i u vás doma by neměly chybět přírodní materiály – dřevo, kámen či mramor. Skvěle se doplňují v kombinaci se světlými barvami, díky čemuž navodí klid a pozitivitu.

skandinávský styl bydlení
Zdroj foto: Daria Minaeva / Shutterstock.com

Znaky severského stylu

Skandinávský styl má několik znaků, díky kterým ho neomylně poznáte. Patří mezi ně zejména:

  • světlé barvy – bílá, krémové, pastelové;
  • přírodní materiály – zejména dřevo,
  • kombinace moderního a patinovaného nábytku,
  • jednoduché dekorace,
  • živé květiny,
  • mnoho světla,
  • velmi vzdušný prostor.

Spojení s přírodou

Dominantou u tohoto designu bydlení by měla být příroda, která je nejvýraznějším prvkem každé místnosti. Nejlepší je dřevo, jelikož působí útulně, navíc také krásně voní. Výhodou dřevěného nábytku je, že je velmi trvanlivý. Stárnutí mu navíc většinou neublíží, nýbrž přidá na kráse.

Dřevo můžete kromě nábytku zvolit také pro obklady stěn, čímž získáte ještě zajímavější výsledek. Kromě tohoto materiálu však můžete použít také kov, kámen či sklo, ty bývají nejčastěji využívány pro výrobu stolků.

V neposlední řadě je důležité dát do místností dostatek živých květin, co prostor rozzáří. Oblíbené jsou rostliny zdobné pouze listem, záleží však na vás, co vás osloví nejvíce.

Mezi vybavení, které by vám rozhodně nemělo chybět, patří také velké množství komfortních dek a koberečků z přírodních materiálů, především lnu, bavlny, vlny či kůže.

Důležitá je jednoduchost

U skandinávského stylu bydlení byste rozhodně neměli zapomínat na jednoduchost. Elegantní design a čisté linie nábytku jsou totiž základem, které tvoří celý dojem. Nejčastější barvou je bílá, ta totiž umí opticky prostor zvětšit a provzdušnit, navíc odráží světlo. Neobyčejné nejsou ani ostatní barvy, vždy však bývají v neutrálních světlých odstínech. Ať už zvolíte krémovou či pastelově modrou, nešlápnete vedle.

Pokud se obáváte, že by bílá barva mohla působit nepříjemně, volte raději teplejší tóny, díky čemuž nebude interiér působit chladně a neútulně. Navíc ji doplňte i dalšími barvami, není dobré zůstávat pouze u bílé barvy.

Výrazné kontrasty

Vzhledem k tomu, jakou má skandinávský styl povahu, je dobré naučit se interiér rozzářit správnými kontrasty. Někdy bývá bílá doplňována černou barvou, čímž vznikne opravdu výrazný kontrast. Skvěle se hodí černé doplňky, textilie či ojedinělé kousky nábytku. Myslete na to, že méně je někdy více. Držte se s tmavými barvami raději při zemi, abyste zachovali severskou povahu bydlení. Podstatou je narušit monotónnost, nikoliv vytvořit místnost hrající mnoha barvami.

O něco rafinovanějším způsobem, jak vytvořit zajímavý kontrast, je kombinace nového se starým – moderního s rustikálním. Pokud vše zkombinujete správně, získáte okouzlující a nenucený prostor, který bude mít eleganci. Skvělým příkladem je například moderní jídelní stůl s kovovými prvky v kombinaci se starou dřevěnou židlí.

Záleží však jen na vás, co budete chtít zkombinovat, možností se nabízí spousta a můžete si tak prostor přizpůsobit dle svých představ a získáte originalitu. Celkově se severský styl postará o to, že i na první pohled nesourodé prvky skvěle zapadnou do jednoho celku.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Doplňky a dekorace v skandinávském stylu bydlení

Zatímco u jiných designů mohou být doplňky pouze drobnostmi, které dolaďují prostor, u skandinávského stylu je to naprosto nezbytné a dává to výsledku to správné kouzlo. Bez doplňků byste totiž měli pouze strohé světlé místnosti bez osobního kouzla. Je však nutné zmínit, že severský design si na dekorace příliš nepotrpí, musíte proto nad doplňky opravdu přemýšlet.

Velmi typické a oblíbené jsou prošívané deky, velké množství polštářků a různě barevné přehozy. Právě ty mají největší zásluhu na vytvoření útulné atmosféry například v obýváku skandinávského stylu.

Doplňky by sice měly plnit estetickou funkci, nezbytná je však také jejich praktičnost. V severských zemích totiž nenajdete zbytečnosti, na kterých by akorát seděl prach. Vše má svůj význam a tvoří to osobitost interiéru.

K přírodnímu dřevu se také skvěle hodí industriální prvky. Vyhněte se však mohutnému nábytku, základem by měla být jednoduchost a čisté linie.

U skandinávského stylu bytu či domu by rozhodně v interiéru neměly chybět ani kovové svícny v oblíbené měděné úpravě. Dále jsou typické také čiré skleněné vázy se suchými květinami. Na oblíbené fotografie se nejvíce hodí ty nejjednodušší jednobarevné rámečky – bílé, černé či dřevěné. Pokud byste potřebovali někam ukrýt další drobnosti, pořiďte si drátěné misky či jednoduché dózy a krabičky, které se ve výsledném designu ztratí a nebudou narušovat celkový vzhled.

Holá okna

Toto pravidlo severského stylu nebude pro každého, můžete ho však vyzkoušet alespoň na některých oknech. V severních zemích totiž často záclony úplně chybí, nebo jsou na oknech jen minimálně. Proto se jim snažte vyhnout, případně volte alespoň takové, které jsou jednoduché, nemají bohaté zdobení a nejsou řasené.

Osvětlení v skandinávském stylu

Ve skandinávském stylu lampa tvoří základ kvalitního osvětlení. Většinou se spíše, než s lustry setkáte se stojacími lampami a lampičkami. Můžete volit ta se stínidly, ať už kovovými, skleněnými či papírovými. Ovšem oblíbené jsou i obnažené žárovky, ty vypadají zajímavě, a navíc jsou jednoduché.

Naučte se dle skandinávského stylu žít

Tento styl totiž vůbec není pouze o vybavení domu či bytu, ale také o naladění mysli – naučte se proto naplnit svůj život štětím. Mluvíme o takzvaném hygge stylu, který se vyznačuje klidem a pohodou.

Základem hygge je komfort. To znamená, že byste měli mít velké množství měkoučkých hřejivých dek, na stolcích oblíbené knížky, jež budete po večerech číst zachumlaní s hrnkem čaje či horké čokolády. Obklopit byste se měli nejen věcmi, co máte rádi, ale především i lidmi, s nimiž je vám dobře. Záleží jen na vás, jak budete trávit čas, vždy by to však mělo být při něčem, co máte rádi a dělá vám to radost.

Hygge styl se totiž vůbec neřídí aktuálními trendy. Vše, na čem záleží, je pouze příjemná atmosféra a komfort.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

7 tipů jak na skandinávský styl

Pokud milujete skandinávský styl, jistě si najdete mnoho možností, jak svůj domov přizpůsobit dle svých představ. Ovšem abyste zachovali opravdu severský nádech vašeho bydlení, je důležité dodržovat několik základních pravidel. Pojďme si je proto shrnout.

  1. Buďte v úzkém kontaktu s přírodou – dřevo je tím nejlepším materiálem. Ať už pro nábytek, obklady či doplňky.
  2. Vždy zachovávejte jednoduchost – vyhněte se kýčům a zbytečným věcem. Základem je držet se elegantního designu s jednoduchými liniemi.
  3. Nebojte se kontrastu – ten je kořením celého bydlení. Doplňte světlé barvy výraznými prvky a rozbijte tak jednolitost.
  4. U dekorací není důležitá kvantita, nýbrž kvalita. Volte jen takové doplňky, které se do interiéru hodí a doplňují ho.
  5. Pusťte si do domu světlo – nechte okna bez záclon.
  6. Prostor příliš nezastavujte. Důležitá je vzdušnost a světlost místností. Na severu je totiž málo světla, a tak si ho užívají každou možnou chvíli. No a pro ty další případy, kdy se světla tolik nedostává, je potřeba velké množství lampiček a zdobných lamp.
  7. Pokud máte v bytě prázdný prostor, nebojte se ho využít jako stanoviště pro rostlinu. Nejlepší jsou ty s velkými zelenými listy, které skvěle dotvoří moderní design.

Skandinávský styl je velmi příznivý pro život. Nabízí totiž krásnou jednoduchost a eleganci, ve nichž se vám bude dobře žít. Jestliže dodržíte základní pravidla tohoto designu, získáte okouzlující domov netradičního vzhledu. Navíc kromě přírodního nábytku a holých oken myslete především na to, jak si skandinávské země umí užívat život.

Zkuste se více zaměřit na hygge. Uvidíte, že v takto komfortním jednoduchém bydlení se vám bude relaxovat o mnoho lépe.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.