Jak vybrat projektor na filmy a do kanceláře?

Projektor má široké využití. Můžete jej použít pro lepší filmový zážitek, případně můžete projektor využít k prezentaci vašich nápadů v kanceláři. Jak vybrat ten správný?

Projektory nacházejí uplatnění i pro prezentační účely v učebnách základních, středních i vysokých škol a kanceláří. Víte, podle čeho projektor vybírat?

Co je projektor?

Podstatné je využití projektoru – budete se na něj dívat občas doma, nebo bude denně využíván ve škole nebo v podniku? A chcete projektor na filmy, nebo hodláte pouštět své prezentace? Pak asi budete vybírat mezi:

  • dataprojektory – jsou určeny pro promítání statických dat,
  • videoprojektory – slouží ke sledování filmů.

Neméně důležitou otázkou je také cena projektoru, respektive cena výměnné lampy, jež má omezenou životnost. Finanční náklady na pořízení nové lampy se mohou pohybovat od stovek korun až po tisíce. Bude tedy záležet na tom, kolik peněz chcete do koupi projektoru investovat, s čímž souvisí hlavně četnost jeho používání.

Na trhu existuje řada značek projektorů. Mezi nejoblíbenější patří projektor Xiaomi, Acer, BenQ, Optoma, Epson, LG, a to v různých cenových kategoriích.

Zdroj foto: Brian A Jackson / Shutterstock.com

Druhy projektorů

Při výběru projektoru byste určitě měli mít představu o tom, kde bude umístěn. Dáte ho na pevnou podložku, či pomocí držáku zavěsíte na strop? Vybraný projektor by totiž měl být k tomu přizpůsobený.

Kancelářské projektory

Pro prezentaci projektu v kanceláři či ve škole se používají kancelářské projektory. Umožňují jasnější zobrazení promítané prezentace i za denního světla. Mívají výstupy pro připojení notebooku a dalších zařízení. Součástí jejich příslušenství je dálkové ovládání pro snadnou obsluhu, kdy je možné projektor nastavit i z větší vzdálenosti. Mohou být vybavené i zabudovanými reproduktory, takže lze s jejich pomocí promítat i filmy nebo videa.

Další užitečnou funkcí, jenž uživatelé kancelářských projektorů ocení, je USB port. Takže i bez připojení k počítači přehrají přichystanou prezentaci. K témuž účelu poslouží i Wi-Fi.

Při výběru kancelářského projektoru je nutné si uvědomit, jestli bude umístěný na jednom místě, nebo ho budete spíše přenášet mezi místnostmi, případně vozit s sebou na pracovní cesty. Některé modely totiž mají kompaktnější rozměry, hmotnost maximálně 2 kg a zabudovanou baterii.

Projektor na filmy

Projektor pro domácí použití slouží k promítání filmů nebo hraní her, a v dnešní době v mnoha domácnostech nahrazují klasickou televizi. Filmy se většinou točí v širokoúhlém rozlišení, proto vybírejte projektory s kvalitním podáním barev. Ty jsou podpořeny vysokým kontrastem a rozlišením Full HD, HD Ready, nebo 4K. Ideální jsou modely projektorů, jež mají poměr stran obrazu 16 : 9 nebo 21 : 9.

Projektor
Zdroj obrázka: Evgeny Atamanenko / Shutterstock.com

Interaktivní projektor pro prezentaci

Vedle běžných kancelářských projektorů existují i interaktivní, díky nimž je možné zasahovat do prezentace přímo v promítaném obrazu na plátně, co funguje jako dotykový displej. Není třeba proto uprostřed výkladu odbíhat k počítači. Interaktivní projektor má v sobě zabudovaný snímač a elektronické pero. Je s ním možné oživit výuku ve škole i obchodní prezentaci v kanceláři. Jedinou nevýhodou může být nutnost mít k dispozici hladkou a tvrdou plochu na promítání – například tabuli. Nevhodná je v tomto případě k promítání zeď, kterou by tahy pera mohly poškodit.

Vánoční laserový projektor na zeď pro domácí i venkovní použití

Až o Vánocích budete přemýšlet, jak si svátečně vyzdobit své okolí, vzpomeňte si na vánoční laserový projektor. Díky němu je možné na fasádu domu promítat motivy sněhových vloček, hvězdiček nebo sněhuláků. Přitom existují varianty i pro domácí použití. Záleží na stupni použitého krytí. Venkovní projektory musejí být odolné vůči vodě i mrazu. Bývají programovatelné, kdy lze navolit způsob promítání obrazců. Takto nasvícený dům působí ve večerní atmosféře opravdu vánočně a zároveň přitahuje zraky kolemjdoucích osob.

Projektor
Zdroj foto: faak / Shutterstock.com

Projektory pro děti

I naše ratolesti mohou mít z této technologické vychytávky radost.

Dětský projektor pohádek

Vedle projektorů pro domácí kino, které zprostředkují fascinující zážitek z filmu, existují na trhu také projektory pohádek pro nejmenší děti. Jedná se o jednoduchý přístroj, co funguje zároveň i jako noční lampička. Otočením kolečka filmu se na strop promítnou scény z pohádek. Ty děti zabaví, zvláště jsou-li podpořené zajímavým vyprávěním rodičů. Večerní usínání tak může být hodně napínavé. A děti pohádky milují.

Projektor pro miminka

Příjemné tlumené světlo je pro děti uklidňující hlavně v situaci, kdy se večer bojí úplné tmy. Projektor noční oblohy vykouzlí na zdi spousty drobných hvězdiček, a nejmenším dětem se tak bude lépe usínat.

Kreslící projektor pro děti

Chcete, aby se vaše dítě naučilo hezky kreslit? Pak mu pořiďte kreslící projektor. Jedná se o zajímavou moderní hračku, která pomáhá získat jistotu v práci s tužkou v ruce. Princip jeho fungování je velmi jednoduchý. Do zapnutého projektoru se vloží disk s obrázky, přičemž se jeden obrázek vybere a nechá se promítat na papír pod ním, na nějž si obrázek může dítě obkreslit, vybarvit podle toho, jaké barvy se mu líbí.

Projektor na filmy
Zdroj foto: Overdose Studio / Shutterstock.com

Jaké jsou výhody projektorů pro domácí kino?

Jednoznačně se jako první nabízí vynikající filmový zážitek, jenž lze srovnat s reálným kinem. Divák je více vtažen do děje při sledování filmů během promítání pomocí projektoru. Znáte to určitě sami, že film, sledovaný v kině, působí jinak, než když se na něho pak díváte v televizi.

Dále jsou projektory mobilnější než televize, jde je lehce přenášet z místnosti do místnosti, což s televizí neuděláte. Projektor nabízí i lepší reprodukci mluveného slova a dialogů. Hlasité efekty jsou realističtější a hudební doprovod má věrnější reprodukci. Pravdou je, že i domácí kino, které není tak kvalitní, stále nabízí lepší zvuk než televize. Není proto divu, že v mnohých domácnostech je televize nahrazena právě domácím kinem.

Základní parametry projektorů

Důležitými parametry, které by vás při výběru projektoru měly zajímat, jsou zejména rozlišení, kontrast a svítivost, protože se podílejí na kvalitě výsledného promítaného obrazu.

Světelný tok neboli svítivost

Podle intenzity osvětlení v místnosti při promítání vybíráte úroveň podsvícení, jež se uvádí v ANSI lumenů (lm). Například s projektory nad 3 tisíc lm se můžete dívat na film i při denním světle v nezatemněné místnosti. Naopak při promítání ve tmě stačí svítivost do 2 tisíc lm.

Spousta uživatelů domácích projektorů se zajímá, jestli je lepší k promítání filmů používat projekční plátno, nebo k projekci postačí bílá nebo i barevná zeď, protože spousta projektorů má funkci korekce základních odstínů barev podkladů. Nebude tedy při promítání vůbec vadit, že pokoj máte vymalován jinou barvou než bílou. Jinak platí, že projekční plátno by mělo mít stejný poměr stran jako obraz projektoru.

Projektor na zeď
Zdroj foto: faak / Shutterstock.com

Kontrast a hlučnost

Není nic překvapivého, že u projektorů pro filmy je důležitým parametrem kontrast. Ten ovlivňuje hlavně míru detailů v tmavých scénách, a měl by se pohybovat okolo 10 000 : 1 a více. Nezanedbatelná je i hlučnost, nikdo přece nestojí o hlučný projektor, který by kazil dobrý dojem ze sledování filmu. Ideální hodnota hlučnosti je do 30 decibelů.

Projektory pro domácí použití lze připojit prostřednictvím konektorů HDMI, DVI nebo VGA k počítači nebo notebooku. K herní konzole či Blu-Ray přehrávači se připojíte pomocí HDMI, k připojení k mobilu se využívá bezdrátová technologie Wi-Fi.

Už jste také podlehli kouzlu projektorů?

Zdroj: nytimes.com, reviewgeek.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.