Podzim: Jak bezpečně jezdit během proměnlivého podzimního počasí?

Pomalu a jistě přecházíme k chladnějšímu ročnímu období. Podzim je nevyzpytatelný nejenom svými kolísajícími teplotami, ale také rychlým stmíváním a celou řadou dalších nástrah.

Řada lidí si však nemůže dovolit v tomto období přestat jezdit autem. To klade na jejich řidičské schopnosti ještě vyšší nároky. Pojďme se společně podívat na ty největší nástrahy, které na vás mohou číhat na podzimních komunikacích.

Zdroj foto: Standret / Shutterstock.com

Chladné dny a večery mohou hodně potrápit

První mrazíky se mohou objevit překvapivě brzo, což by vás při řízení auta mohlo nemile překvapit. Na tuto skutečnost je potřeba brát zřetel, zvlášť v mlhavých ránech a deštivých večerech. Námraza se na silnici vytvoří hodně rychle, a obyčejný řidič ji rozeznává jen velice obtížně. Nepřispívá tomu ani fakt, že na začátku podzimu má spousta lidí na autě nazuté letní pneumatiky, které nejsou konstrukčně připraveny na nízké teploty.

Význam zimních pneumatik je tedy s počínajícími ranními mrazíky neoddiskutovatelný. Nelze zapomenout ani na nemrznoucí směs do ostřikovačů a do chladicího systému. Auto byste měli připravit na zimní sezónu s dostatečným předstihem, abyste nemuseli hledat zimní směsi na poslední chvíli. Při neúspěšném nastartování nebo pokusu o ostříknutí oken už bude pozdě.

Nezapomeňte na dodržení bezpečné vzdálenosti

Strach z řízení mají hlavně začínající řidiči, ale i ti někdy zapomínají na dodržování bezpečné vzdálenosti. Tento nešvar se častěji vyskytuje u zkušených šoférů, což je v podzimním období velmi nebezpečné. Podzim je totiž typický i svými mlhavými večery a rány, kdy je viditelnost hodně špatná. V těchto podmínkách je nezbytně nutné dodržet dostatečnou vzdálenost od vozidla před vámi. Obvykle se udává lhůta dvou vteřin, ale v mlze a špatné viditelnosti udržujte odstup nejméně dvojnásobný.

Zajistěte si dobrý výhled

Hledáte způsob, jak se zbavit strachu z řízení auta? Možná by vám mohlo pomoci pečlivé vyleštění a hlavně očištění oken. Nic totiž není lepší, než dokonalý výhled na všechny strany. V deštivém podzimním počasí dobrý výhled přispěje vaší jistotě za volantem, takže se budete i méně bát.

Zdroj foto: maoyunping / Shutterstock.com

Kterými světlomety svítit?

V podzimním období musí řidič často přemýšlet nad tím, jaké osvětlení u auta použije. Jak překonat strach z řízení auta? Jezděte opatrně a pod dohledem zkušenějšího šoféra, co vám dá cenné rady i k použití světlometů. Moderní LED denní světla sice šetří energii, ale večer nebo za mlhavého rána nejsou tím nejlepším řešením. Pokud na autě nemáte nastavenou automatickou změnu osvětlení, nezapomeňte včas přepnout alespoň na potkávací světla.

Jízda bude pohodlnější pro vás, i pro okolní řidiče, jež nebudete zbytečně oslňovat. A jak je to s použitím mlhovek? Kolem jejich správného použití panuje spousta mýtů. Jejich nesprávným rozsvícením můžete nadělat více škody, než užitku. Jakmile se ale ocitnete v husté mlze, neváhejte ani vteřinu a mlhová světla si zapněte.

Pravidelně vyměňujte stěrače a kabinové filtry

Simulátor řízení auta sice není tak propracovaný, ale dokáže vás na řízení na podzim připravit. Jasný signál o změně klimatu vám dají kabinové filtry. Ucpaný filtr se projeví častým rosením skel při vyšší vlhkosti v kabině auta. Nezapomeňte jej před zimní sezónou řádně zkontrolovat a v případě potřeby i vyměnit.

Zdroj foto: aroon phadee / Shutterstock.com

O důležitosti stěračů asi nemusíme nijak dlouho hovořit. Potřeba kvalitních stěračů tak trochu souvisí s čistým sklem. Důkladně překontrolujte jejich životnost a zejména kondici gumiček, které se v případě poškození rozhodně vyplatí vyměnit.

Pokud se budete držet těchto rad, tak by vás na podzimních silnicích nemělo nic překvapit. Samozřejmě zapomeňte na závodění, dejte nohu z plynu a jezděte především hlavou.

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací