Jak zařídit předsíň – vjakém duchu a na co myslet

Zařizování nového bydlení je složitou komplexní záležitostí. Samozřejmě nejvíce myslíme na místnosti, které budeme nejčastěji používat. Ovšem kromě toho byste měli myslet také na předsíň.

Ta totiž udělá první dojem na každého, kdo do vašeho bytu či domu vkročí. Ačkoliv předsíň bývá většinou malou a zdánlivě nepodstatnou místnosti, ani u ní byste neměli zanedbat plánování a návrhy.

Je to totiž první prostor, který vás přivítá při příchodu z domu a který vás zároveň vyprovodí při každé cestě ven. Jak tedy zařídit předsíň, aby byla příjemná, měla vše, co potřebujete a zároveň dobře vypadala?

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Rozměry předsíně

Bohužel rozměry jsou velmi limitující a nezbude vám než se jimi při vybavování místnosti řídit. Pokud chcete, aby vypadala dobře, měla by mít šířku alespoň jednoho metru. Ani to však bohužel někdy není možné, obzvláště u předsíní v paneláku, to pak může být navrhování opravdu oříškem. Pokud toužíte po objemnějším nábytku, je třeba, aby místnost měla šířku kolem 130-180 cm.

Rozhodně se nesnažte vybavovat prostor přílišným množstvím nábytku. Vždy raději myslete na to, že se budete obouvat a oblékat i ve dvou lidech, navíc někdy může být potřeba přes předsíň přenést nábytek. Raději volte tedy minimalismus, při kterém místnost zůstane dobře použitelná.

Pokud chcete mít v předsíni skříň či šuplíkovou komodu, myslete na to, že prostor před ní by měl být alespoň 80 cm, abyste ji mohli pohodlně otvírat.

Úložné prostory jsou nepochybně důležité, raději to s nimi ale nepřehánějte, pokud nemáte dostatečně velký prostor. Řešením může být vestavěný úložný prostor. Ten poskytne dostatek místa, zachová místnost prostornou, a navíc nenaruší ucelený vzhled.

Zde více než jinde platí to, že byste se měli držet při zemi. Decentní nábytek zaručí solidní vzhled předsíně. Snažte se vyhnout nadbytečným dekoracím, které by mohly působit chaoticky a místnost opticky zužovat.

Zdroj foto: Svet_Feo / Shutterstock.com

Co by nemělo v předsíni chybět?

Existuje několik kousků vybavení, na které byste neměli zapomínat. Vše se samozřejmě odvíjí také od toho, kolik máte k dispozici místa.

Mezi to nejdůležitější však patří:

  • věšák,
  • botník,
  • lavice,
  • skříň či komoda.

I pokud máte malou předsíň, je důležité, aby byla praktická a měla vše, co potřebujete. Možná vás překvapí, co vše o vás může tato zdánlivě nevýrazná místnost prozradit. Myslete vždy na to, že tvoří první dojem na kohokoliv, kdo do vašeho domu přijde, může toho tedy mnoho prozradit, proto byste si měli při navrhování dát záležet.

Zdroj foto: susana valera / Shutterstock.com

Věšák

Ten je rozhodně jednou z nejdůležitějších součástí. Ať už se rozhodnete pro decentní věšáky či zvolíte velkou stěnu, poslouží stejně. Je však důležité, aby byl dostatek prostoru pro věšení bund, kabátů či kabelek. Obzvláště pokud přijde návštěva, je důležité, aby si mohla komfortně odložit i své oblečení. Záleží jen na vás, jaký design zvolíte a co se vám bude líbit nejvíce.

Botník

Ten je stejně důležitou součástí jako věšák. Většinou se totiž v domácnosti sejde opravdu velké množství bot, proto je vhodné mít dostatek úložného prostoru. Jen máloco totiž dokáže dojem pokazit tak, jako páry bot vyskládané u dveří, mnohdy totiž výrazně překáží. Právě proto je důležité pořídit si dostatečně velký botník, který bez problému schová všechny vaše boty.

Pokud nemáte velkou předsíň, nemusíte si zoufat, i přesto, že botníky většinou bývají poměrně neskladné. Nabízí se však i takové, které mají výklopná dvířka, díky čemuž se vejdou i do malých prostorů, zatímco zároveň pojmou velké množství obuvi.

Lavice

Tento kus nábytku sice není tak nezbytný, je však rozhodně velmi příjemné ho v předsíni mít. Velmi vám usnadní obouvání a vyzouvání díky možnosti si sednout. Navíc můžete také pořídit posezení s úložným prostorem, díky čemuž získáte ještě více místa.

Úložný prostor

Úložného prostoru není snad nikdy dost. Záleží jen na vás, co pro odkládání věcí zvolíte, rozhodně by však neměla chybět v předsíni skříň nebo komoda. Do té totiž můžete ukrýt například sezónní oblečení, boty, šátky a ostatní drobnosti, navíc ji určitě oceníte i pokud máte domácího mazlíčka a k němu velké množství zvířecích potřeb jako jsou vodítka, postroje a podobně.

Jestliže přemýšlíte, jak zařídit úzkou předsíň, může být problémem nějakou skříň do místnosti vůbec dostat. V takovém případě si budete muset vyhradit úložný prostor někde jinde. Myslete ovšem alespoň na předsíňovou stěnu, která může být vybavena malými skříňkami či velkou lavicí nebo botníkem, oboje totiž může poskytnout potřebné místo na odkládání.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Zrcadlo

Obzvláště ženy ocení zrcadlo, ovšem přeci jen každý se před odchodem z domu stará o to, jak vypadá. Předsíň je ideálním místem pro umístění zrcadla. Budete ho totiž mít po ruce rovnou při odchodu, díky čemuž ušetříte čas. Navíc dokáže tento kousek vybavení výrazně prosvětlit a opticky zvětšit prostor. To oceníte zejména u menších prostorů.

Barva stěn a podlahy

Vzhledem k tomu, že většina z těchto místností je malá a nemá okna, měli byste volit raději světlejší barvy. Tmavé odstíny, například šedá předsíň a další podobné, by akorát působily ponuře. Světlejší tóny naopak dokážou prostor opticky zvětšit a prosvětlit. Pokud chcete moderní prostor, můžete na jednu stěnu zvolit výraznou barvu a ozvláštnit ji doplňky ve stejném odstínu. Nekombinujte však moc barev. Pokud chcete jít najisto, volte neutrální barvy.

Vzhledem k tomu, že předsíň je tou vůbec nejvyužívanější místností, a navíc je vystavena náporu špinavých bot, měli byste volit podlahu, u které bude jednoduchá údržba. Pokud tedy chcete volit dlažbu, vyberte raději velkoformátovou, která nemá tolik spár. Ovšem musíte počítat s tím, že i to malé množství spár se bude velmi snadno zanášet. Další možností je například vinylová podlaha.

Jestliže máte na podlaze parkety či dřevo, údržba bude pravděpodobně výrazně složitější. Proto si dejte záležet alespoň na důkladném ošetření v podobě laků.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Osvětlení

Vzhledem k povaze místnosti je osvětlení velmi důležité. Dokáže výrazně pozměnit výsledný dojem. Osvětlení by mělo splňovat dvě základní funkce: funkční a vzhledovou.

  1. Funkční stránka: Je důležité, abyste zvolili takové osvětlení, které dokáže efektivně osvětlit celou místnosti. Volte vždy raději stropní světla. Stojací lampy jsou poměrně nepraktické, při oblékání či obouvání byste je totiž mohli snadno omylem shodit.
  2. Vzhledová stránka: Vzhledem k tomu, jak moc tmavou předsíň máte, je důležité volit typ osvětlení. Zvolit můžete klasický stropní lustr se zajímavým vzhledem, ovšem skvěle se hodí také LED pásky. Ty jsou totiž úsporné, mají výrazné světlo, a navíc se dají umístit tak, že nebudou vůbec narušovat výsledný vzhled, například do podhledu.

Dekorace

Výsledné dekorace závisí jen na vás. Oblíbené jsou předsíně skandinávského stylu či provence předsíň. Záleží jen na vás, zda zvolíte klasiku anebo se raději vrhnete do něčeho modernějšího. Vždy ovšem myslete na to, aby ozdoby zbytečně nezabíraly místo a nerušily design. Možností mohou být přírodní dekorace, které prostředí zútulní.

Nabízí se také moderní minimalismus, pokud ho doplníte osobními dekoracemi jako jsou například fotografie, zachová se příjemný vzhled a zároveň bude mít také ono teplo domova.

Předsíň je stejně důležitou místností jako všechny ostatní, nezanedbávejte proto její realizaci. Měla by odrážet to, v jakém stylu se nese celý dům či byt. Navíc se také skvěle hodí pro umístění dekorací, které odráží to, kým jste. Jako dekorace se nebojte použít oblíbenou rostlinu, ať už živou či umělou, sošku nebo rodinné fotky. Pro útulnější dojem můžete přidat ještě do rohu taburet, který kromě doplňku bude také sloužit jako další místo pro sezení.

Při zařizování myslete na to, aby místnost byla příjemná, bude vás totiž vítat pokaždé, co přijdete domu.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.