Ukážeme vám, jak si vybrat pracovní stůl, při kterém se budete cítit pohodlně

Trávíte celý den u stolu a večer se sotva postavíte, a ještě vás navíc bolí celé tělo? Nepodceňujte výběr správného pracovního stolu a rozmazlujte se i různými funkcemi, které vám ušetří práci a zaručí, že vše potřebné budete mít po ruce. Jak vybrat ten nejlepší pracovní stůl?

Zdroj foto: pikcha / Shutterstock.com

Podpořte správnou pozici těla

První, čím začněte, je výběr správné velikosti stolu. U pracovního stolu byste se rozhodně neměli hrbit a úhel mezi vašimi lýtky a stehny, a stehny a horní částí těla by měl být 90 °. Pokud byste celý den seděli shrbení, za chvíli byste dopadli jako Quasimodo z románu Viktora Huga, což asi není sen většiny z vás. Proto dbejte na to hlavní, polohu, kterou u pracovního stolu zaujímáte. Skvělé jsou pracovní stoly s nastavitelnými nohami. Tak zaručíte, že ať budete sedět na jakékoliv židli či fitness míči, vždy budete sedět správně.

Jakou zvolit velikost

Dalším důležitým parametrem je velikost stolu. Můžete být limitování prostorem vaší pracovny nebo si vystačíte s málem. Jestliže k výkonu svého povolání potřebujete pouze váš laptop a myš, bohatě vám postačí menší pracovní stůl. Pokud ale potřebujete i desky s dokumenty a další papíry, zvažte takový pracovní stůl, který bude disponovat i odkládacím prostorem.

Zdroj foto: epixproductions / Shutterstock.com

Místo na zbytečné dráty

Velmi praktické jsou pracovní stoly, které poskytují prostor ke schování přebytečných drátů. Dráty od nabíječky, monitoru a další, akorát překážejí při práci, tak proč je neschovat? Tím si uvolníte místo na hrnek kávy nebo na důležité poznámky a dokumenty.

Jaký materiál zvolit

Buďte pečliví i při výběru materiálu, z něhož je stůl vyroben. Měkká dřeva, kterými jsou například borovice a bříza, jsou sice líbivá, ale málo odolná. Zato tvrdá dřeva, za která si sice připlatíte, s vámi vydrží spoustu let. Dubové, teakové a palisandrové stoly jsou sice dražší, ale jsou vyrobeny z tvrdých a odolných dřev a vydrží vám takřka do konce života a jsou odolná vůči poškrábání.

Povrch stolu

Přemýšleli jste o tom, jaký povrch pracovního stolu by vám vyhovoval?

  1. Nejoblíbenější variantou jsou laminátové povrchy. Jsou cenově dostupné, odolné a existují v celé škále barev.
  2. Další variantou, která ovšem není tak líbivá, jsou kovové povrchy. Jejich výhodou je vysoká odolnost i přijatelná cena.
  3. Jestliže preferujete klasiku, nejspíš dáte přednost dýze nebo dřevu. Takové povrchy pracovních stolů vypadají skvěle a profesionálně, ale tomu také odpovídá jejich cena.
Zdroj foto: mavo / Shutterstock.com

Nastavitelná pracovní plocha

Pracujete rádi ve stoje a občas si potřebujete v práci něco nakreslit? Pracovní stoly s nastavitelnou deskou jsou skvělou volbou hlavně pro designéry a architekty, kteří při výkonu svého zaměstnání ocení možnost rychlého návrhu na desce stolu bez nutnosti hrbení se nad papírem.

Pozor na ostré hrany

Vybrali jste si pracovní stůl podle svých představ, ale má ostré hrany a z celodenního sezení u něj byste měli rýhy na předloktích? Nemějte obavy, otlakům se dá zabránit jednoduchým umístěním gelových podložek pod zápěstí. Kromě toho, že zabraňují otokům, jsou i skvělou prevencí vzniku nemoci karpálních tunelů a udrží vaše zápěstí v teple.

Stůl s úložným prostorem

Máte na desce stolu nedostatek místa a hodil by se vám úložný prostor? Pomoci vám může pracovní stůl, jehož součástí jsou i šuplíky, do kterých se vejde veškerý materiál, který by vám jinak překážel na stole. Další možností jsou i otevřené police, které jednoduše umístíte na stůl. Do nich se dají umístit i přídavná zařízení, například tiskárna, skener a další. Vše tak budete mít po ruce a nebudete muset vymýšlet, kam veškeré důležité doplňky uložit.

Doufáme, že vám výše zmíněná doporučení pomohou s výběrem toho správného pracovního stolu, se kterým budete stoprocentně spokojeni.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.