Posilovací a fitness stroje, na kterých se vyplatí cvičit: naberete svaly a protáhnete tělo

Chodíte rádi do tělocvičny a dáváte si pořádně do těla? Tak to je tento článek přesně pro vás! Zaměříme se v něm totiž na to, jaké druhy posilovacích strojů existují a předvedeme vám ty, které jsou opravdu účinné. Takže až příště zavítáte do svého oblíbeného fitness centra, budete přesně vědět, jaké posilovací a fitness stroje vyzkoušet.

Zdroj foto: 4 PM production / Shutterstock.com

Jste připraveni? Pojďme na to! A nezapomínejte na to, že účinnosti jednotlivých strojů a cvičebních náčiní záleží i na vás: pokud používáte správnou techniku, výsledky jsou zaručeny. Jestli si ohledně techniky nejste jistí, zeptejte se profesionálního trenéra, který vám jistě rád poradí.

Posilovací a fitness stroje: dělení

Existuje tolik různých variant posilovacích strojů a náčiní, že je někdy náročné se v nich orientovat. Proto pro vás na úvod máme malé a přehledné rozdělení. Posilovací stroje se dělí na:

  • posilovací lavice,
  • trenažery (rotopedy, steppery, běžecké pásy, veslovací posilovací stroje a další),
  • stroje podle partií těla (stroje na posilování rukou, nohou, zad a dalších partií).

Posilovací lavice pro větší svaly

Na úvod pro vás máme starou dobrou klasiku, kterou není nic jiného než posilovací lavice alias benchpress. Nejčastější otázka, kterou dostáváte, když se vaši přátelé dozví, že chodíte do posilovny je následující: a kolik zvedneš na benchi? Proto je tento druh posilovacího stroje v našem seznamu na prvním místě.

Cviky s činkou na benchpressu jsou skvělé, pokud je vaším hlavním cílem nabrat co nejvíce svalové hmoty. Během zvedání zapojujete velký i malý prsní sval, triceps i sval deltový. Nejdůležitějším aspektem a tajemstvím úspěchů posilovací lavice je správná technika.

Legpress pro silná stehna

Druhou klasikou, která nesmí chybět v žádné posilovně, je legpress. Ten slouží zejména k posilování svalů stehenních. Je sice účinný a druhý den ucítíte svaly na nohou, ale je vhodné kombinovat jej s prováděním dřepů.

Hrazda

Pro silné ruce je hrazda nejlepší společnicí. Společně s kliky si posílíte horní část těla. Věděli jste, ale že shyby prováděné s úchytem nadhmatem posilují zádový sval, zatímco kliky s úchytem podhmatem bicepsový? Proto obě tyto varianty střídejte. Hrazda je navíc jedním z posilovacích náčiní, které najdete jak ve vnitřní, tak i venkovní posilovně a dá se pořídit i domů.

Běžecký pás

Běh je skvělým pomocníkem jak pro vybudování fyzičky, tak i pro snížení hmotnosti a jako prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Dá se na nich navolit rychlost a hlídají vám tempo. Na moderních běžeckých pásech lze dokonce navolit i sklon a běžet tak i do kopce. Jelikož na pásu strávíte několik hodin, vždy si s sebou vezměte lahev s vodou a ručník. Vodu na osvěžení, ručník na otírání potu z těla.

Veslovací stroj

Veslovací stroj je skvělý pro posílení celého těla. Kromě rukou a nohou, jejichž posilování je na pohled zřejmé, zapojíte při veslování i břišní a zádové svaly. V případě, že si chcete pořídit veslovací stroj domů, máte spoustu možností. Dělí se totiž podle principu, na kterém fungují. Existují hydraulické, odporové, vodní a vzduchově magnetické.

Posilovač zápěstí a předloktí

Rádi hrajete ve volném čase tenis, golf nebo celý den pracujete s počítačovou myší? To pak rozhodně musíte vyzkoušet posilovač zápěstí a předloktí. Ve své podstatě se nejedná o stroj, nýbrž o posilovací pomůcku v podobě masážního kolečka.

Vyrábí se v několika průměrech, takže si každý najde to, které mu perfektně padne do ruky a pouhým jeho stlačováním si posílíte zápěstí i předloktí. Díky posilování s masážním kolečkem vás nebudou brát křeče do rukou, držení rakety nebude žádný problém a váš stisk ruky při seznamování bude tak akorát pevný.

Posilovací věž na posilování prsních svalů

Posilovací věže jsou oblíbené, protože nahrazují posilování s činkami a zaručují správné a bezpečné provedení daných cviků. V zadní části stroje si nastavíte požadovanou zátěž s pomocí „cihliček“ a následně se posadíte na sedátko a rukama přitahujete ramena stroje před sebe a zpátky. A jak poznáte správně nastavenou zátěž? Cvik by pro vás neměl být příliš lehký a měli byste cítit, že vám zabírají svaly. Zároveň to ale se zátěží nepřehánějte, abyste pak celou zátěž netahali zády a krkem. To byste poznali podle bolesti v oblasti krku a pociťování zádových svalů.

Cvičení je zábava a při správně prováděných cvicích jde skoro samo. Snad jste se v předchozích řádcích našli nějaké své favority a po hlavě se vrhnete do posilování, rýsování svalů a zlepšování fyzičky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.