Přehledné rozdělení pokojových rostlin –Dle květení a dalších kategorií

Pokojové rostliny dokážou skvěle doplnit interiér a zútulnit prostředí domova. Pokojové rostliny lze rozdělit dle mnoha kritérií, pojďme se proto na některá podívat.

Pod pojmem pokojové rostliny, neboli pokojovky se skrývá nepředstavitelné množství rostlin, jestliže se rozhodnete pěstovat tyto rostliny doma, pak vás čeká nekonečné objevování ve světě rozmanitě kvetoucích výrazných květin, či na první pohled obyčejných tučnolistých sukulentů. Na výběr je toho opravdu mnoho, květiny jsou navíc jakousi přírodní čističkou vzduchu, prospějete tak i svému zdraví.

Pokojové rostliny dle kvetení

Jestliže chcete okrasnou květinu, pak je důležité volit, jestli chcete, aby kvetla výraznými květy, či byla pěstována spíše pro její okrasné listy. Jednotlivé skupiny se mohou lehce lišit i požadavky na pěstování. Výběr vhodných pokojových rostlin však není žádná věda.

Zelené pokojové rostliny
Zdroj foto: brizmaker / Shutterstock.com

Kvetoucí pokojové rostliny

Kvetoucí pokojovky se hodí na slunečnější místa, případně do polostínu.

Chryzantéma

Chryzantéma (lat. Chrysanthemum) – jedná se o oblíbenou nenáročnou květinu, kterou lze bez problémů sehnat. Slouží jako okrasný prostředek, ovšem dokáže také vyčistit vzduch například od formaldehydu či amoniaku. Má ráda světlá a teplá stanoviště, v zimě ovšem zvládne i teplotu kolem 5 °C. Po odkvětu ji můžete vysadit na zahradě.

Zelenec

Zelenec (lat. Chlorophytum comosum) – tento druh květiny je nenáročný na údržbu. Postačí mu světlé místo bez přímého slunečního záření a bude spokojený. Zdobit bude drobnými bílými kvítky, ze kterých po odkvětu vyrůstají další výhonky.

Lopatkovec

Lopatkovec (lat. Spathiphyllum) – je ideální květinou, jestliže chcete na malém prostoru udělat hodně parády. Dosahuje totiž malého vzrůstu, a přesto skvěle čistí vzduch. Má rád stinné kouty, rozhodně ho nevystavujte většímu množství slunečního záření. Jsou pro něj typické listy specifického tvaru, od kterých je odvozen název. Vyhání dlouhé stonky s bílými květy.

Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk (lat. Sansevieria trifasciata) – tato rostlina je vhodná pro ty, kteří péči o květinu nevěnují příliš velkou pozornost. Vydrží totiž opravdu nepříznivé podmínky, vyhovuje jí sušší půda, vůbec není na škodu, pokud zálivku občas opomenete. Vyhovuje jí lehce slunečné místo.

Další kvetoucí pokojovky

Nekvetoucí pokojové rostliny

Dracena

Dracena (lat. Dracaena) – tato rostlina je původem z Afriky, Asie, Madagaskaru a Kanárských ostrovů. Její velkou výhodou je, že tahle pokojová rostlina je nenáročná na pěstování. Dokáže přežit dlouhé období zcela na suchu, stačí ji zalít pouze jednou za čas, v době růstu o něco málo častěji. Má ráda dostatek světla, ne však sluneční paprsky. Ačkoliv nekvete, upoutá svým zajímavým vzhledem listů.

Tlustice vejčitá

Tlustice vejčitá (lat. Crassula ovata) – jak již název může napovídat, jedná se o tučnolistou rostlinu. Což znamená, že zvládne přežít i začátečnickou péči a méně častou zálivku. Díky tlustým listům, do kterých schovává vlhkost, dokáže bez zálivky vydržet dokonce tři týdny, i během teplého počasí. Zalévat ji tak stačí pouze jednou měsíčně, případně můžete občas také rosit listy.

Fíkus

Fíkus benjamin (lat. Ficus benjamina) – tato rostlina je velmi prostorově výrazná, hodí se tak spíše do velkého bytu. Žádá si světlé prostředí bez přímého slunečního svitu, také potřebuje vyšší vlhkost vzduchu. Jestliže máte doma suchý vzduch, nemusíte věšet hlavu, jestliže si tuto rostlinu chcete pořídit, je ale velmi důležité myslet na pravidelné rosení a zvlhčování vzduchu. Před každým zaléváním musí být půda vyschlá.

Ledviník

Ledviník (lat. Nephrolepis) – je velmi zajímavý svým vzhledem, má drobné světle zelené lístečky. Nejlépe uděláte, pokud ho umístíte na chladné a vlhké místo. Žádá si pravidelné rosení a zalévání a také čerstvý vzduch.

Chamedorea

Chamaedorea (lat. Chamaedorea elegans) – jedná se o druh malé palmy, která jistě oživí každý prostor. Ocení přímé slunce a jasné světlo, preferuje vyšší teploty, ovšem přežije i teploty kolem 12 °C. Je důležité ji rosit, potřebuje totiž vyšší vlhkost vzduchu. Při kvalitní péči dokáže vyrůst i přes jeden metr, myslete proto na to, aby měla dostatek místa.

Šplhavnice

Šplhavnice (lat. Epipremnum) – tato rostlina patří mezi popínavé druhy. Preferuje polostinné místo, nepravidelnou zálivku a občas je vhodné ji přihnojit. Některé kultivary mohou zaujmout zajímavými zelenými listy, na kterých se objevují bílé skvrnky.

Aloe vera

Aloe vera – tuto rostlinu zná jistě každý, především pro její léčivé účinky. Může se však stát také skvělým doplňkem interiéru, a navíc ji můžete využívat jako lék. Aloe má protizánětlivé vlastnosti. Pro pěstování jí stačí občasná zálivka, v zimě to zvládne i bez vody. V létě je vhodné slunečné místo, v zimě pak naopak chladnější světlé umístění.

Další nekvetoucí zelené pokojové rostliny

Pokojové rostliny do stínu

Převislé pokojové rostliny

Pokud hledáte nějaké převislé nebo popínavé pokojové rostliny, doporučujeme vám ty nejznámější:

  • Břečťan
  • Filodendron
  • Kapradiny
  • Ledviník
  • Potosovec
  • Voskovka masitá

Exotické pokojové rostliny

Exotické pokojové rostliny rozhodně upoutají pohled každé vaší návštěvy, často se totiž vyznačují velmi výrazným vzhledem, ať už květy či zabarvením listů.

Strelicie

Strelicie je oblíbenou exotickou květinou, má totiž výrazný velký květ, který se stane velkou ozdobou vašeho interiéru, svým tvarem a barvou připomíná hlavu exotického ptáka. Rostlina může dosahovat výšky až jednoho metru, myslete proto na to, zda pro ni budete mít dostatek místa. Vyžaduje teplo a slunečno, stačí jí střední zálivka a občasné hnojení. Je vhodné občas omýt listy vlhkou houbou.

Tillandsia

Listy jsou uspořádané ve volné růžici, připomínají svým tvarem trávové trsy, jejich barva však může být od růžové, přes šedozelenou až do zelena. Barevné květy jsou složeny v plochých klasech. Tato květina má ráda vyšší vzdušnou vlhkost, žije z vody přítomné ve vzduchu, je proto důležité jí rosit.

Pokojová rostlina Tillandsia
Zdroj foto: Marina Zezelina / Shutterstock.com

Adenie

Tato rostlina vyrůstá ze silného kmínku, má jednoduché narůžovělé květy. Její listy se podobají oleandru. Adenie vyžaduje dostatečně světlé stanoviště, je však třeba chránit ji před přímým sluncem. Mezi zálivkami by půda měla vyschnout, občasné přelití by jí však nemělo ublížit. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C.

Další exotické pokojové rostliny

Jedovaté pokojové rostliny

Obzvláště pokud doma máte jakéhokoliv domácího mazlíčka či malé dítě, je důležité myslet na to, aby neměli v dosahu jedovatou pokojovku. Proto je důležité vědět alespoň o těch nejznámějších rostlinách, které by mohly ublížit.

Mezi jedovaté pokojové rostliny patří například:

  • Alokázie
  • Barvínek
  • Brambořík
  • Dracena (dračinec)
  • Kala
  • Lopatkovec
  • Monstera
  • Petúnie
  • Tchýnin jazyk

Toxických pokojových rostlin je však obrovská řada a nelze je zde jmenovat všechny, ještě než si domů pořídíte nějakou rostlinu, informujte se o tom, jestli není jedovatá.

Nejčastější škůdci pokojových rostlin

Samozřejmě i pokojové rostliny jsou vystaveny riziku napadení různými škůdci, kteří zároveň mohou zamořit váš dům. Lze se proti nim samozřejmě chránit i chemickou cestou, lze však zvolit i méně radikální řešení, jako je například mýdlový roztok či sprchování rostlin. Koupit se dají také ekologické prostředky, případně lze využít popel či tabák nasypaný přímo do květináče.

Svilušky

Jsou to roztoči, kteří patří mezi škůdce pokojovek, usazují se na spodní straně listů a tvoří drobné pavučinky. Napadené listy pak usychají. Zbavit se jich lze pomocí sprchy a vyšší vlhkosti – rostlinu můžete orosit roztokem se saponátem či alkoholem, po sprše je pak dobré zabalit ji do igelitu.

Štítenky

Jedná se o drobný oválný hmyz, který se usazuje na různých částech rostliny. Tento parazit saje šťávu z listů, což má za následek uvadání rostliny. Z rostliny je můžete setřít pomocí mýdlového roztoku, zakryjte však při této akci květináč, aby do půdy nenapadaly larvy.

Molice

Molice jsou droboučkými zástupci hmyzu, kteří ve velkém osidlují rostlinu. Jakmile se rostliny dotknete, hmyz se rozletí všude kolem a následně se usadí zpět. Oslabují rostlinu sáním šťávy z listů, často bývá rostlina i potřísněna lepkavým výměškem. Molic se lze zbavit pomocí lepkavých destiček, které rozvěsíte v okolí.

Vlnatka krvavá

Tento zvláštní parazit vylučuje bílé výměšky, které následně obaluje do bílých chomáčku, které se podobají vatě, rozhodně je tak na rostlině spolehlivě rozpoznáte. Lze se jich zbavit setřením olejem či spláchnutím vodou.

Zdroj: gardenersworld.com, myflowertree.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.