Jak zařídit pokoj pro miminko aneb trendy roku 2021

Příchod miminka je pro každou rodinu obrovskou radostnou událostí. Kromě shánění kočárku rodiče hořečnatě přemýšlejí, kde bude mít nový přírůstek v bytě či domě své místo a jak ho zařídí. Díky široké nabídce v obchodech dnes není problém sehnat snad nic, věcí je spíš nadmíru. Proto je vhodné nad potřebným vybavením dobře zapřemýšlet a nezahlcovat pokoj pro miminko zbytečnostmi. Poradíme vám, jak dětský pokoj zařídit v roce 2021.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Příjemný, útulný a veselý

Tato tři slova by měla být pro rodiče při zařizování pokojíku pro miminko inspirací. Myslet na ně je potřeba už při volbě barev. Módním trendem letošního roku se staly pastelové barvy – a to ve všech možných provedeních. Ať už vymalujete každou stěnu jinou barvu, nebo barvy střídáte po pruzích, ať už svislých, nebo vodorovných, fantazii se meze nekladou.

  • Dětský pokoj by měl působit útulně a tak, aby v něm vynikly propriety, které budou svého malého obyvatele motivovat a zajímat.
  • Novorozenci mají barevné vidění výrazně omezené, ve věku 4 až 6 měsíců už dokážou barvy třídit do pěti kategorií. Ty vidí podobně jako dospělí – rozeznají červenou, žlutou, modrou, zelenou a fialovou, ne ovšem jejich odstíny.
  • Na to, jak vymalovat dětský pokoj pro miminko sice žádný univerzální návod neexistuje, pokud se ovšem na jednu stěnu rozhodnete obstarat vkusnou barevnější malůvku, rozhodně nic nezkazíte.

S nábytkem rozumně a účelně

Mezi záplavou nejrůznějšího nábytku se proplouvá mnohdy velmi těžce. Vybavit dětský pokoj pro miminko tak, abychom nepodlehli nákupu i toho, co nepotřebujeme je občas nadlidský úkol. Co je tedy v dětském pokojíku opravdu nepostradatelné?

Rozhodně skříň!

Ač se to nezdá, malý člověk má poměrně velkou spotřebu oblečení. Ne, že by byl hned ze startu vybíravým módním guru, často se však stanou nehody, které žádná pečlivá maminka nemůže nechat bez povšimnutí. Svršky se kolikrát vyměňují větší rychlostí, než se stíhají vyprat. A to je jak časově, tak finančně nesmyslné, proto je dobré mít v záloze dostatek oblečení a zde je možné říct, že neplatí ono známé, že méně je někdy více.

Doporučujeme pořídit zrovna celou skříňovou sestavu, nejlépe přes celou stěnu. Miminka strašně rychle rostou a neustále jim přibývá oblečení ve skříni. A co když za chvíli přibude také sourozenec? Budete poté shánět další nábytek? Buďte připraveni již od začátku a do pokojíčku pořiďte skříně s co největším úložným prostorem.

Postýlka

Skříně navíc pojmou nutné zásoby plen, kosmetiky či povlečení do postýlky. I když mnoho maminek si svá dítka nechává v noci u sebe, postýlka je pořád jedním z nejdůležitějších kusů nábytku v dětském pokojíčku. K výběru jsou různá provedení, nejčastěji s částečně nebo plně stahovací bočnicí.

Praktickou vychytávkou jsou kolečka, díky kterým si v případě potřeby přesunete miminko kam potřebujete, třeba ke své posteli ve vedlejší místnosti. Postýlka by měla také disponovat posuvným bokem, abyste z ní mohli své dítko jednoduše vytahovat. Pokud je možno umístěte postýlku k oknu, aby si dítko zvykalo i na jiný pohyb, než je kolotoč.

Trendem letošního roku jsou postýlky s úložným prostorem. Nejenom, že vypadají dobře, ale hlavně vám poskytnou pohodlí v tom smyslu, že můžete mít všechny nezbytnosti, co potřebujete pro miminko, mít uloženy doslova po ruce a neodbíhat, pokud si vzpomenete, že jste na něco zapomněla.

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Ušák

Nejen stylovým, ale také účelným doplňkem dětského pokojíku je ušák neboli pohodlné křeslo. To je skvělým pomocníkem při kojení či čtení pohádek, či když se chcete jen tak kochat pohledem na svého rozkošného spícího potomka. V kombinaci s tlumeným osvětlením usnadní péči zejména v noci. Ten samozřejmě umístěte co nejblíže postýlce, aby dítě cítilo vaši přítomnost.

Přebalovací pult

U vybavení nelze opomenou přebalovací pult nebo komodu, která je obvykle vybavená praktickými odkládacími zónami. Díky těm budete mít pořád po ruce důležité nezbytnosti – pleny, ubrousky, krém na opruzeniny, případně další drobnosti. Pokud zvolíte provedení typu komoda, získáte tím další úložný prostor. Ač na vás budou v obchodech útočit stovky dalšího „nutného“ vybavení, tyto tři věci tvoří absolutní základ. Pak je jen na vás, jak se rozhodnete v pokoji pro miminko uspořádat jednotlivé kusy nábytku.

Pokud máte tu možnost, umístěte přebalovací pult vedle postýlky, abyste nemuseli dítko zbytečně přenášet a zajistili tak bezpečnost. Navíc barvy na přebalovacím pultu jsou pro dítko atraktivní.

Detaily, které si zaslouží pozornost

Při zařizování hnízdečka pro nového člena rodiny existuje několik věcí, kterým byste měli věnovat zvýšenou pozornost, protože bezprostředně souvisí s jeho bezpečím.

  1. První z nich je matrace do dětské postýlky, která by měla být kvalitní a prodyšná, aby nezačala plesnivět.
  2. Odborníci doporučují vybavit postýlku monitorem dechu, který včas detekuje případnou zástavu dechu miminka. Takzvaný syndrom SIDS postihuje zejména nejmenší prcky do 6 měsíců věku, proto se monitory dechu staly nedílnou součástí téměř každé dětské postýlky či kolébky. Obzvlášť doporučované jsou u předčasně narozených miminek. Ovšem k tomu, aby fungovaly správně, je potřeba taky správná matrace. Její výška by neměla být víc než dvanáct centimetrů, někteří výrobci doporučují ještě o dva méně. V opačném případě by alarm nemusely spustit, nebo naopak, spouštěly by falešný poplach. Asi není potřeba zdůrazňovat, jak je jeden či druhý případ stresující.
  3. Když už jsme u matrací, pro dětské postýlky jsou určené speciální kousky, opatřené antialergickou vrstvou, s pratelným potahem. I tak je však vhodné pořídit chránič matrace. Obzvlášť u nejmenších miminek tuto vychytávku oceníte, navíc díky ní prodloužíte životnost matrace.
  4. Dalším oblíbeným detailem, kterým maminky rády vylepšují dětský pokoj pro miminko je hrací kolotoč. Barevný, s hudbou, postavičkami, točící se. Je to bezpochyby krásný doplněk, který časem dítko hezky rozvíjí. Dejte však pozor, aby jeho drobné části umístěné přímo nad hlavičkou miminka držely pevně, nehrozilo jejich uvolnění a případné vdechnutí.
Zdroj foto: Yuri-U / Shutterstock.com

Elektronika

Ač dětská chůvička není vyloženě kus nábytku, žádný dětský pokoj by se bez ní neměl obejít. V provedení s videem je k nezaplacení zejména v patrových domech. I když shazování těhotenských kil je u většiny čerstvých maminek brzy po porodu na pořadu dne, zdolávání schodů při každém podezřelém zvuku asi není cvičení, které by si představovaly. Chůvičku samozřejmě umístíte co nejblíže postýlky, nejlépe na malý noční stolek, abyste měli jistotu, že zaznamená i sebemenší zvuk, který vaše miminko vydá.

Noční vidění chůvičky se aktivuje zvukem, který miminko vydá a je tak snadné vyhodnotit, zda je nutná přítomnost rodiče, nebo se jen prcek rozhodl trochu protáhnout, případně vycestovat na opačný konec svého pelíšku. Při výběru chůvičky je důležitým parametrem dosah, pokud ji budete chtít využít i na zahradu, nebo do příliš členitého baráku s hrubými zdmi, budete muset trochu zapátrat i investovat. Je to však jedna z těch investicí, která se určitě vyplatí. Navíc pak chůvičku můžete v bazaru třeba za polovinu prodat.

A také (možná bohužel) trendem se staly i notebooky, tablety, mobilní telefony – prostě všechna zařízení, na nichž se dají dětem pustit pohádky či cokoliv jiného, co dítko zaujme. Samozřejmě, že můžete čas od času své ratolesti něco pustit, nicméně elektronika by se neměla stát kamarádem číslo jedna.

Drobnosti a doplňky od výmyslu světa

Po výběru nábytku a nezbytného zařízení přicházejí na řadu věci, u kterých se maminkám rozsvítí oči, zatímco tatínci obvykle skřípou zuby. Nejsou totiž levné a je jich nepřeberné množství. Nemluvě o tom, že jsou často zbytné. Ale. Důležitým „ale“ je, že jsou prostě překrásné, vkusné, hodící se do pokoje pro miminko pro kluky i holčičky a dotvářejí dokonalý domov pro tolik očekávaného nového člena rodiny. Různé krabičky, háčkované stojánky, plyšové žirafky, líbezné poličky na knížky i rámečky pro první zvěčněné záběry malého miláčka – to vše dokáže z peněženky vytáhnout stovky i tisíce korun. Zda je tento výdej nutný, o tom musí rozhodnout rodiče.

Luxusně i levně – dnes lze bez problémů obojí

Zařídit dětský pokoj pro miminko nemusí ale nutně znamenat bolestný zářez v rozpočtu. V nabídce obchodů je spousta praktických a vcelku levných kousků, které jsou především účelné. Oblíbeným cílem nastávajících rodičů je třeba řetězec Ikea, kde lze snadno a levně pořídit veškeré vybavení do pokoje pro miminko. Pokud si nepotrpíte na nové věci, pak je tady ještě levnější varianta, a tou je nákup z druhé ruky nebo přímo z bazaru. I když jeho doménou jsou především kočárky, v bazarech najdete i spousty zařízení, hezkého nábytku i doplňků.

Trendy hračky

Co by to byl za dětský pokoj pro miminko bez hraček! Takový snad neexistuje. Nabídka je dnes přímo skvělá – široká, barevná, naučná. Skvělé je, že výrobci dokážou cílit na konkrétní věkovou skupinu dětí a tomu přizpůsobují své výrobky, tak aby byly nejen krásné, ale také rozvíjely dítě po motorické, zrakové i sluchové stránce. Stejně tak knížky, které jsou dnes již selektivně určené pro nejrůznější věk.

Jakmile začne miminko vnímat svět kolem sebe se zájmem, je čas povolat tyto kamarády a zpříjemnit mu jeho první kontakt se skutečným světem. Pořiďte svému miminku i malou knihovničku, nebo alespoň polici s dětskými knížkami. Ty tak budete mít nachystány na každý večer s pohádkou.

Trendem letošního roku jsou také edukativní hračky. Ty pořizují rodiče svým dětem již od útlého věku. Jedná se hlavně o active boardy. Je to sice náročnější záležitost, nicméně každý (alespoň trochu) zručný tatínek zvládne svému dítku toto vyrobit i sám. Jedná se o různé „hlavolamy“ pro dítko, které jsou připevněny na dřevěné podložce. Jsou to například zipy, zvonky, skládačky a další – vše je samozřejmě bezpečné, dítko se naučí jemné motorice a rozvíjí si mozkovou aktivitu.

Při zařizování pokoje pro miminko mějte na paměti obecné pravidlo, že méně je někdy více. Chaos ve věcech přináší i chaos do života, a to se odrazí i na chování miminka. Buďte proto radši střídmí a věci pořizujte postupně a tak, aby v pokojíčku mělo vše své místo.

 

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací