Pěnová vs. pružinová matrace: Pro kterou se rozhodnout?

Jak pěnová, tak pružinová matrace mají své výhody a nevýhody. Může tak být složité rozhodnout se pro tu správnou volbu. Kvalitní spánek je přitom velmi důležitý, proto je třeba být při výběru pozorní. Jak vybrat tu správnou?

Zdroj foto: LightField Studios / Shutterstock.com

Pěnová matrace

Tento typ je vyráběn z pěny, ovšem lze ji rozdělit podle konkrétního materiálu. Polyuretanové matrace už v nabídce tolik nenajdeme, jelikož nejsou tak kvalitní a neposkytují dostatečnou oporu.

  • Najdeme je také pod označením PUR, přičemž se jedná o molitan.
  • Častěji je proto k výrobě matrací využívána studená pěna, která je prodyšná, udržuje stálý tvar a má větší životnost.
  • Jestliže však chcete pěnovou matraci, nejlepší volbou je ta s paměťovou pěnou.
  • Ta se totiž skvěle přizpůsobuje tlaku těla a umožňuje tak zdravý spánek. Po ránu už vás tak nebude nic bolest a nebude vás trápit únava.

Navíc se paměťová pěna skvěle hodí pro páry – tento materiál totiž nepřenáší otřesy. Nebude vás tak rušit ani partner, který se celou noc převaluje.

Výhody

Pěnová matrace je skvělou volbou, jelikož nabízí různá provedení a můžete si tak vybrat přesně podle svých potřeb. Vybírat můžete z různě tvrdých matrací, pokud si navíc nejste jisti, jaká tvrdost je nejlepší, pořídit můžete oboustrannou matraci, která má z každé strany jinou tvrdost. Vyberete si tak tu, která vám bude vyhovovat.

Díky pružnosti pěny se matrace skvěle přizpůsobí tělu a nabízí tak pohodlný odpočinek. Paměťovou pěnu pak ocení hlavně ty, kteří mají problémy s bolestmi zad. K tomuto typu se hodí pružné lamelové rošty, které navíc mohou být i polohovatelné.

Zdroj foto: Maridav / Shutterstock.com

Nevýhody

Oproti jiným materiálům je třeba u pěnového typu počítat s o něco nižší životností. Měkkou pěnu navíc zrovna neocení lidé s vysokou váhou, neposkytuje totiž dostatečnou oporu pro tělo. Nevýhodou paměťové pěny může být její schopnost reagovat na teplotu – jestliže máte v létě v ložnici horko, matrace bude o něco měkčí a méně pohodlná.

Pružinová matrace

Tento typ lze rozdělit na taštičkové a bonellové. Pružinové matrace mnoho lidí odrazují, v této době už se však rozhodně nemusíte bát nepříjemných pružin, které akorát tlačí do zad. Bonellový typ obsahuje pružiny z tenkých drátků, které jsou navzájem propojené. Jakmile tedy působí tlak na jednu pružinu, stlačí se i ty okolo. Matrace tak není schopna přizpůsobit se tělu. Má však vyšší nosnost a je prodyšnější oproti pěně.

U taštičkového typu nejsou pružiny propojené. Leží samostatně, každá v individuální textilní taštičce. Lépe se tak přizpůsobí tlaku těla. Čím více pružin, tím lépe – slouží jako podpora pro páteř. Minimální hustota pružin by tak měla být alespoň 150 pružin na m2.

Výhody

Oproti pěnové matraci poskytuje ta pružinová výrazně vyšší prodyšnost. To znamená menší výskyt roztočů a prachu. Díky tomu v kombinaci s vysokou nosností mají tyto matrace dlouhou životnost. Hodí se i na pevný laťkový rošt. Moderní technologie zaručují to, že jsou pohodlné a poskytují správnou oporu pro celé tělo, zejména pak taštičkové matrace.

Nevýhody

Hlavní nevýhody pružinových matrací je u bonellových, jelikož nejsou schopny přizpůsobit se tělu. Nejsou proto vhodné pro dlouhodobé spaní. S pružinovou matrací navíc nemůžete využívat polohovatelný rošt, ten by totiž mohl matraci poškodit.

Na trhu je celá řada různých modelů matrací, takže může být složité si vybrat. Stálou klasikou jsou pěnové matrace, které využívají různých pěnových materiálů a nabízí tak odlišné vlastnosti. Pokud však hledáte vysokou životnost a prodyšnost, pak mohou být lepší volbou pružinové matrace.

Zdroj: hezkynabytek.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.