Domácí pečený čaj: Recepty na chutný a zdravý čaj z ovoce

Pečený čaj nejen skvěle chutná, ale má také blahodárné účinky na zdraví. Jak si ho připravit a jaké vitamíny obsahuje? Vyzkoušejte vlastní pečený čaj z oblíbeného ovoce. Jak na něj?

pečené čaje recepty
Zdroj obrázku: Vera Prokhorova / Shutterstock.com

Mnoho z vás si možná ještě pamatuje babiččin pečený čaj, jehož vůně se rozléhala domovem a chuť byla zkrátka neodolatelná. Jaký je tedy ten nejlepší recept na pečený čaj? Pojďme se tedy s pečeným čajem seznámit blíže.

Domácí čaj z pečeného ovoce

Co je pečený čaj?

Pečený čaj se vyrýbí z různých druhů ovoce, které se pečou na plechu spolu s přidanými kořeními (skořice, badyán, hřebíčky, zázvor atd.). Je to zdravý čaj, protože neobsahuje žádné konzervanty ani umělé látky. Naopak, ovoce obsahuje mnoho vitamínů.

Jestliže jste příznivci zdravého životního stylu a všeho přírodního, pečený čaj je pro vás tím pravým ořechovým. Kromě toho, že je stoprocentně přírodní (neobsahuje žádné konzervanty, sladidla, aromata, barviva ani kofein), obsahuje také vysoké množství zdraví prospěšných látek.

Jak již sám název napovídá, pečený čaj je vyroben pouze z upečeného ovoce a některých druhů koření. Sice s tím pravým čajem nemá nic společného, ale to neznamená, že je méně kvalitní, ba naopak.

Co je potřeba na domácí pečený čaj?

Chystáte se na přípravu pečeného čaje a váháte, jaké ovoce do něj použít? Rozhlédněte se kolem sebe, použít můžete opravdu jakékoliv ovoce, ať už jsou to:

V zimě si můžete připravit jeho zimní verzi ze skořice, jablka, hřebíčku a badyánu nebo citrusů v kombinaci se zázvorem. V létě můžete využít různého bobulovitého ovoce a připravit tak osvěžující lahodný studený čaj z tohoto pečeného ovoce. Fantazii se meze nekladou, záleží pouze na vás, pro jaké ovocné plodiny se zrovna rozhodnete.

Jaké ovoce použít na pečený čaj?

Nejlepší je samozřejmě sezónní ovoce a to, které máme ze zahrady. V létě si můžeme připravit například pečený čaj z broskví, jahod, malin, borůvek a přidat můžeme také domácí bylinky. Na podzim je nejlepší pečený čaj ze švestek či jablek a v zimě si můžete klidně připravit pomerančový pečený čaj nebo pečený čaj z mraženého ovoce, které máte jako zásobu v mrazáku.

Vitamíny v pečeném čaji

Nemusíme snad ani vysvětlovat, že ovoce je jednou velkou zásobárnou vitamínů a zdraví prospěšných látek.

  1. Například taková jablka, hrušky nebo švestky obsahují vitamín B, draslík a hořčík, které jsou pro správnou funkci lidského těla nepostradatelné.
  2. Co se týká bobulovitého ovoce jako jsou borůvky, brusinky nebo jahody, ty jsou bohaté na mnoho různých minerálů a také vitamínů.

Jedinou nevýhodou pečeného čaje je, že vlivem tepelné úpravy ztrácí vitamín C, avšak zachovává si všechny ostatní důležité látky.

Nejlepší pečené čaje – recepty z ovoce

1. Pečený čaj ze šípků a medu

Je obecně známo, že šípky jsou pro zdraví člověka velmi prospěšné. Posilují imunitu, zvláště v době nepříznivého počasí, působí proti infekcím a také bojují s jarní a podzimní únavou a nachlazením.

Suroviny

  • 1 kg šípků
  • 1 kg jablek
  • 2 pomeranče
  • 2 citrony
  • 250 g třtinového cukru
  • 250 g cukru
  • 4 polévkové lžíce medu
  • badyán, mletou skořici, hřebíček

Postup přípravy

  1. Ze všeho nejdříve čerstvé šípky omyjte a nechte osušit.
  2. Jablka, citrony a pomeranče oloupejte (loupejte pouze citrusy), zbavte jadérek a nakrájejte na malé kousky, které vložte do hlubokého pekáče.
  3. Ovocnou směs zasypte cukrem a kořením dle chuti.
  4. Důkladně promíchejte a vložte do trouby. Pečte asi 45 minut, kdy po dobu pečení občas směs promíchejte.
  5. Pokud se vám zdá, že se ovoce připaluje, přilijte do pekáče trochu vody.
  6. Krátce před vyndáním pekáče z trouby přidejte med a promíchejte.
  7. Předem připravené skleničky vložte do trouby, kde se nahřejí.
  8. Poté do nich horký pečený čaj nalijte, okamžitě zavíčkujte vysušenými víčky, otočte dnem vzhůru a nechte čaj vychladnout. Skladujte v temném a suchém místě. 

2. Vánoční pečení čaj

Milujete vůni Vánoc? Koření na perníčky společně s vůní cukroví ve vzduchu, aroma vanilky a čerstvě nastrouhaných citronů – to je něco, co provoní každou domácnost. Připravte si pečený čaj s vůní a chutí Vánoc.

  1. K jeho přípravě budete potřebovat citrony, mandarinky a pomeranče (jak kousky, tak kůru), jablka, vanilkový lusk, mletou skořici, rum, nebo rumové aroma a perníkové koření.

Opět veškeré ovoce nakrájejte nadrobno, smíchejte s kořením, rumovým aroma a pečte v troubě.

3. Domácí pečený čaj z jablek s hruškami

Klasikou, kterou nikoho neurazíte, je kombinace jablek a hrušek.

  1. Oba druhy omyjte důkladně vodou, nakrájejte na drobné kousky, smíchejte s mletou skořicí, rozdrceným hřebíčkem, mletým badyánem a zázvorem.
  2. Tuto směs zakápněte dvěma lžícemi rumu, nebo rumovým aroma a pečte v troubě na 200 stupňů 45 minut.

Poté ještě horkou směs vkládejte do suchých sklenic, pořádně uzavřete, položte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

4. Domácí čaj alá letní osvěžení

Někdy přijde pečený čaj vhod i v létě, kdy se přes den zkazí počasí a večer se člověk rád posadí na terasu s horkým čajem v ruce. Jaké ovoce do letní směsi pečeného čaje použít? Přece takové, které nám evokují léto. Takže určitě lesní plody (borůvky, maliny, ostružiny a další), jahody, višně, broskve, pomeranče a pokud máte rádi chuť zázvoru, tak i ten. A nezapomínejte ani na koření. Přidejte vanilkový lusk a cukr a opět celou směs dejte péct do trouby a následně vkládejte do sklenic.

pečený čaj recept
Zdroj obrázku: TGTGTG / Shutterstock.com

Pokud si čaj rádi osladíte, přidejte cukr i do směsi na pečený čaj. Ale zase to s ním nepřehánějte, některé druhy ovoce dodají směsi příjemnou sladkou chuť a úplně postačí přidat pouze koření.

Jak pečený čaj připravit?

Do šálku dejte 2-3 čajové lžičky připraveného čaje, který zalijte horkou vodou. Nechte chvíli louhovat, a poté si už jen vychutnejte vůni a chuť vynikajícího šípkového nebo ovocného čaje. Nezapomeňte, že po otevření sklenice, musí zbytek pečeného čaje do lednice.

Jak dlouho vydrží pečený čaj?

Pokud se ptáte, jaká je trvanlivost pečeného čaje, je přibližně stejná jako při zavařeninách. Nicméne, pokud si připravujete pečený čaj v létě či na podzim ze sezónního ovoce, nemusíte se vůbec obávat, že by vám do zimy nevydržel. Pokud jej budete skladovat ve spíži, na tmavém a chladném místem, vydržet může klidně i rok. Po otevření  jej však do pár dní zkonzumujte, podobně, jako když otevíráte zavařeniny.

Tip na konec: Rádi byste čaj darovali svým blízkým? Věřte, že jim udělá velkou radost. Stačí pořídit nějaké hezké skleničky na pečený čaj a víčka, kousek pytloviny na převázání víčka, tenkou stužku a neobyčejný dárek je na světě. Pečené čaje v dárkovém balení se staly oblíbenými dárky posledních let.

Připravujete pečené čaje i doma nebo je to pro vás naprostá novinka? Receptů na pečené čaje je nepočítaně, máte svůj nejoblíbenější a nejlepší pečený čaj, který prostě milujete?

Zdroj: ourbeautifulprague.com


Další oblíbené drinky a nápoje

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.