Pásový opar: Vše, co o něm potřebujete vědět

Pásový opar je infekční onemocnění, které není radno podceňovat, může dojít k trvalému poškození postiženého nervu. Podívejte se jak pásový opar vzniká a co na něj zabírá.

Co je pásový opar?

Pásový opar taktéž známý jako herpes zoster je virové onemocnění způsobující velmi bolestivé vyrážky po těle.

Jeho příčinou je stejný virus (virus varicella-zoster), který způsobuje onemocnění planými neštovicemi. I když člověk plané neštovice za svůj život prodělá, tento virus nadále v těle zůstává a čeká, až dojde znovu k jeho aktivaci, čímž se projeví právě jako pásový opar.

Není to nic příjemného, ale při správné léčbě se ho za dobu 2 – 6 týdnů zvládnete zbavit.

Jak poznat pásový opar?

Pásový opar se může objevit jak na zádech, tak na obličeji, prsou nebo na rukou. Poznáte ho tak, že se vyskytuje vždy kolem nějakého nervu na těle.

Nejčastěji jím trpí lidé starší padesáti let a ti, jejichž imunita je velmi oslabená ať už fyzickou zátěží, únavou nebo stresem. Kde všude se může objevit a jaké jsou jeho příznaky?

  • Příznaky po těle – přibližně u deseti procent dospělých, u nichž se pásový opar vyskytne, dojde k napnutí, svědění, mnohdy až k nepříjemné bolesti kůže. Po pár dnech se na kůži začnou objevovat malé puchýřky, dokonce i poté, co se vyrážka úplně zahojila. Zasaženými oblastmi jsou hruď, břicho, záda nebo pás.
  • Oční příznaky – pásový opar se mnohdy nevyhne ani očnímu okolí a očím samotným. I tady se projevuje nepříjemnou bolestí, zrak je oslaben a v některých případech může způsobit i slepotu. Proto žádnou vyrážku nepodceňujte a konzultujte ji se svým lékařem.
  • Ušní příznaky – tento nepříjemný virus může zasáhnout také uši nebo okolí kolem uší, což vede k problémům se sluchem, dochází k oslabení svalů v postižené oblasti obličeje. I v tomto případě je dobré co nejdříve navštívit svého lékaře.
  • Příznaky v ústech – při výskytu pásového oparu v ústech člověk pociťuje bodavou bolest v ústech – podobně jako je tomu u aftu či bolesti zubů, dojde k zesílené citlivosti obličeje a objevují si i léze na horním a spodním patře. Celou dobu je omezeno stravování a pitný režim pacienta kvůli silné bolesti.
  • Příznaky uvnitř těla – pásový opar může také napadnout vnitřní orgány. Tento výskyt není tak častý, vyskytuje se zejména v zažívacím systému, což vede ke gastrointestinální dysfunkci a také zvyšuje riziko mrtvice a demence.

Pásový opar je často doprovázen vysokou horečkou, zimnicí, postiženou osobu může bolet hlava, objevují se i žaludeční nevolnosti a náhlá únava.

Pásový opar
Zdroj foto: SneSivan / Shutterstock.com

Pásový opar a jeho nakažlivost

Pásový opar může nakažená osoba přenést na jinou osobu tím, že dojde do styku s tekutinou obsaženou v puchýřcích. Proto je dobré puchýřky zakrýt a neškrábat.

Při onemocnění touto nemocí se rozhodně vyhýbejte těhotným ženám (zvláště v prvním a třetím trimestru) a novorozencům. Pásový opar v těhotenství je totiž pro plod velmi nebezpečný, může se nakazit planými neštovicemi. Pozor by si měly dávat i osoby, které nikdy plané neštovice neměly. Je zde totiž velká pravděpodobnost, že se jimi nakazí. Pásovým oparem můžete onemocnět opakovaně.

Průběh nemoci

  1. Určitá část pokožky začne pobolívat, svědit, někdy může dojít k její necitlivosti.
  2. Během několika dní se na těle objeví vyrážka, která se táhne v pásu kolem nervu.
  3. Na pokožce tak postupně vznikají červené plochy, které jsou posety malými puchýřky, v nichž je obsažena tekutina. Toto období trvá tři až pět dnů.
  4. Někdy se puchýře mohou sloučit a vytvořit tak jednotný silný červený pruh, který připomíná popáleninu.
  5. Puchýře začnou vysychat až po sedmi či deseti dnech, to se objevují první strupy, které mohou zanechat menší jizvy.
  6. Onemocnění pásovým oparem obvykle trvá dva až čtyři týdny – do doby, než puchýře nevyschnou.

Léčba pásového oparu

Aby došlo k přerušení šíření viru, je nutné začínající pásový opar léčit co nejdříve. Lékař vám pravděpodobně předepíše léky tzv. antivirotika, které šíření zabrání – například Zovirax. Dále se postupuje podle toho, jak vážná vyrážka na pokožce je. Obvykle se doporučuje ji ničím nemazat, nechat ji vyschnout, v těch nejhorších případech se předepisují mastičky s kortikoidy.

Pro zmírnění bolesti můžete na postižené místo přiložit pytlík s ledem a doporučuje se podávat léky obsahující paracetamol. Jen vážné případy tohoto onemocnění skončí s nitrožilním podáváním léků.

Při léčbě pásového oparu do svého jídelníčku zařaďte vitamíny B, C a minerální přípravky obsahující zinek a multivitamíny. Během léčby se co nejvíce vyhněte stresovým situacím a dodržujte zdravý jídelníček a pravidelný pitný režim, aby došlo ke zvýšení správné funkce imunitního systému.

Vyrážka umí nepříjemně svědit, vy ji v žádném případě neškrábejte, zůstaly by vám nevzhledné jizvičky a dále by se rozšiřovala.

Jak pásovému oparu předejít?

Mezi nejúčinnější způsob, jak se před pásovým oparem ochránit, je očkování. Ovšem u nás je vakcína proti nemoci dlouhodobě nedostupná.

Proto nám nezbývá nic jiného než se vyvarovat kontaktu s člověkem, který je touto nemocí postižen, dbát na svůj imunitní systém a dodržovat veškeré zásady, aby byl neustále udržován v rovnováze a hlavně – dbát na správnou hygienu, hlavně rukou.

Neštovice a pásový opar – jaký je mezi nimi rozdíl?

Inkubační doba pásového oparu je obvykle mezi sedmi až čtrnácti dny, zatímco u neštovic se pohybuje v rozmezí od dvou až tří týdnů.

Infekčnost pásového oparu je oproti neštovicím zcela minimální. Aby se člověk pásovým oparem nakazil, musí dojít ke styku s nakaženou kůží. Ovšem u neštovic probíhá mnohdy léčba v karanténě, ty se šíří vzduchem.

Neštovice bolestivé nejsou, umí ale potrápit nepříjemným svěděním, které neumí zastavit zejména děti. Pásový opar je na rozdíl od neštovic zase více bolestivý.

Co byste ještě o pásovém oparu měli vědět?

  • Pokud z puchýřků stále vytéká tekutina a nemůžete ji zakrýt, raději zůstaňte doma do doby, než vyschne. Lékař vám sám od sebe vypíše neschopenku z důvodu infekčnosti.
  • Při onemocnění pásovým oparem jste infekční pouze v době, kdy jsou puchýře plné tekutiny, které postupně praskají.
  • Abyste urychlili hojení puchýřků a nedošlo k jejich podráždění, noste volné oblečení a vyrážku zakrývejte pouze nelepivým obvazem tak, aby měla možnost dýchat.
  • Pásový opar je velmi důrazným znakem, že váš imunitní systém není v pořádku.
  • Dejte si pozor na babské rady při léčbě pásového oparu, někdy můžou dost uškodit, zvláště těm, kteří jsou citliví na agresivnější plodiny a rostliny – například česnek.
  • Nepleťte si pojem pásový opar a opar na rtu – oba mají příbuzný vir, ale nejsou stejné. Opar na rtu je jeho lehčí formou.

Na téma „pásový opar“ na internetu naleznete nespočet diskuzí, kdy si postižení touto nemocí předávají rady a tipy, jak toto onemocnění přečkat co nejklidněji a bez bolesti.

Při podezření na toto onemocnění vyhledejte lékaře co nejdříve a domácí samoléčbu nechte pro jinou příležitost.

Zdroj: webmd.com


Další články na tému zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.