Olivovník – Jak ho pěstovat v květináči? Hnojení a sběr

Olivovník lze pěstovat na zahradě i v květináči, dokonce v našich podmínkách. Je to velmi pěkná dřevina, která je ozdobou zahrady. Jak tedy pěstovat olivovník u vás doma?

O olivovníku

Olivovníky (lat. Olea europaea nebo Olive tree) znáte nejspíš z cest po Středomoří. Pěstovaná v nádobě bude impozantní dekorací interiéru. A navíc můžete sklízet oblíbené čerstvé olivy. Pěstování olivovníku v květináči není náročné, může se o to s úspěchem pokusit i úplný začátečník.

Počítejte ale s tím, že olivovníky rostou pomalu a vy budete potřebovat hodně trpělivosti, než se dočkáte první úrody. Naštěstí v květináči se proces dospívání stromku urychluje, takže nemusíte čekat celá desetiletí (až staletí), jak tomu běžně bývá.

Olivovník v květináči
Zdroj foto: Ania K / Shutterstock.com

Jak pěstovat olivovník?

Olivovník evropský není náročný na pěstování, ani na složení zeminy. Stačí mu substrát složený ze zahradní zeminy a písku v poměru 1:1. Nezapomeňte na kvalitní drenáž, oliva nesnese přemokření.

Za to olivovník potřebuje dostatečný přísun čerstvého (nikoli vlhkého) vzduchu. Pokud se ptáte, zda můžete umístit olivovník na balkon, klidně můžete, vhodným místem je i sluneční terasa. Rozhodně lépe snese občasné nezalití, než přelévání. Takže dobrá zpráva pro vytížené pěstitele – období sucha olivovníku nevadí. Naopak.

Na balkoně můžete pěstovat i zakrslé ovocné stromky. Podívejte, které to mohou být.

Přinášíme vám pár dobrých tipů, jak pěstovat olivovník v květináči v našich podmínkách:

  • Půda – má v oblibě písčitohlinitou půdu, může být i mírně zásaditá.
  • Zalévání – olivovník nesnáší přemokřenou půdu a nevyhovuje mu ani vlhký vzduch. Proto ho zaléváme přiměřeně.
  • Řez olivovníku – provádíme ho na jaře nebo na jeseň. Můžete ho postupně tvarovat a vytvořit tak z něho bonsaj do zahrady.
  • Čerstvý vzduch – potřebuje hodně čerstvého vzduchu, nevadí mu ani vystavení větru.

Jak zazimovat olivovník?

Olivovník v zimě přeneste do místnosti, kde je suchý vzduch (do 50 % vzdušné vlhkosti), ideálně s teplotou kolem 10 °C, ovšem přežije i uvnitř, kde se topí. Olivovník v květináči umístíte na chladné ale světlé místo.

Myslete na to, že olivovník nemá rád časté stěhování. Na přemístění z místnosti ven či naopak, bude reagovat opadáním listů. Listy mu padají i v případě přelití. V takové situaci ho stačí ponechat pár dní bez zálivky a jeho stav se sám upraví. Při dlouhodobém přemokření hrozí uhnívání kořenů a to se napravit nedá.

Asi většinu pěstitelů zajímá, kdy se mohou dočkat prvních vlastních oliv.

Lidé také čtou: Vejířovka

Kdy plodí olivovník?

Pokud si pořídíte oboupohlavní rostlinu, případně 2 rostliny odlišné odrůdy, můžete očekávat malé plody v letním období řádově v 5. až 7. roce. Jedná se o případ, kdy pěstujete olivy v květináči, venku je úroda ještě o něco později.

Sběr oliv

Pokud se těšíte na domácí úrodu vlastních oliv, nenechte se zmást jejich plody. Zralé olivy jsou velmi trpké, relativně suché a téměř nepoživatelné. Proto se často setkáváme s olivami v nálevu, popřípadě se olivy nechávají kvasit.

Když se olivy sbírají v oblasti Středomoří, řídí se heslem, že dobrá oliva nesmí být ani příliš zelená, ani přílič černá, musí být tak akorát, jinak neobsahuje dostatečné množství oleje.

Při úpravě oliv je třeba dbát na to, abyste s nimi zacházeli šetrně, tak, aby nepřišli o své vzácné vitamíny, antioxidanty a nenasycené mastné kyseliny. Olivy jsou lék z přírody, obsahují též vitamín A, E, železo, hořčík a vápník.

Věděli jste, že: olivový olej a jeho pravidelná konzumace snižují výskyt nádorových, srdečních a cévních onemocnění? Pozitivně ovlivňuje i pleť a dobré zažívání.

Doporučujeme: Floxy

Černé vs. zelené olivy

Černé olivy se považují za zralé plody olivovníku. Používají se především k výrobě olivového oleje ve více stupních kvality.

Naopak zelené olivy jsou ještě nezralé plody, které se proto nakládají do různých nálevů podle chuti. Někteří mají v oblibě zelené olivy ve slaném či octovém nálevu, jiní ve sladkém nálevu.

Při koupi olivového oleje si dejte pozor na jeho stupně kvality:

  • extra panenský olivový olej (extra virgin) – nejkvalitnější olivový olej, získává se zatížením oliv,
  • střední kvalita (nesprávné označení panenský olej) – výroba oleje z oliv je založena na středním tlaku a lisování za studena,
  • nejnižší kvalita – při výrobě se používá vysoký tlak a teplo, takový olivový olej se následně ještě rafinuje. Avšak neslouží ke konzumaci, ale k technickým účelům.

Zdroj: gardendesign.com, gardenersworld.com


Můžou vás zajímat také další rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.