Jak správně pěstovat oleandr, aby byl nádherný?

K oblíbeným balkonovým rostlinám, jež zdobí nejednu lodžii, balkon či terasu, patří atraktivní oleandr. Je poměrně nenáročný na péči, ale ten základ je třeba mu věnovat. Takto se nám odmění bujným růstem i v další sezónu. Co tedy oleandr vyžaduje?

Zdroj foto: Saida Nabi / Shutterstock.com

Jeho domovinou je oblast subtropů

Oleandr pochází pravděpodobně z jihovýchodní Asie, zdomácněl pak v oblasti Středomoří a Arabského poloostrova. Jedná se o stálezelený keř, jenž dorůstá 2 až 6 metrů. Typické jsou pro něho úzké listy a na konci výhonů vonné květy v bohatém květenství bílé, žluté či růžové barvy. Patří mezi rostliny, kterým se daří i v květináči, proto může být ozdobou tam, kde ho postavíte.

Pozor je třeba si dávat na jeho jedovatost, která je opravdu nebezpečná. K usmrcení dítěte stačí pozřít jeden list, u dospělého pak dva listy. Proto není vhodný k pěstování tam, kde se pohybují malé děti. Než riskovat otravu oleandrem, je lepší se vzdát této krásné rostliny. Na druhé straně se oleandr využívá v lékařství na výrobu léků podporujících srdeční činnost.

Řezání oleandru

V září přichází vhodná doba na to, abyste oleandru zkrátili loňské výhony. Protože se květy zakládají na starém dřevě, není vhodné toto dělat na jaře. To byste se připravili o bohaté květenství. Pokud je keř oleandru hodně košatý, tak ho seřezávat není třeba. Potřebujete-li rostlinu zahustit, pak větve zkracujte maximálně o jednu třetinu na přeslenem. To je místo, z něhož vyrůstají tři listy najednou. Z přeslenu pak vyrostou nové výhony, které by v následující sezóně měly nést květy.

Během léta oleandr kvete postupně, uschlé květy se neodstřihávají. Pouze se odstraňují ty, které se sami od keře oddělily. Ke stříhání odkvetlého květenství byste měli přistoupit v září, když budete oleandr tvarovat.

Zalévání oleandru

Na vodu je oleandr náročnější v době, kdy nasazuje na květy. Pokud byste mu ji nedopřáli, poupata uschnou, a květů se nedočkáte. Jenže když je vody moc, třeba při intenzivních letních deštích, pak dochází ke hnití rostliny, což se projeví opadnutím poupat či zplihnutím a zhnědnutím květů. Jestli oleandr potřebuje vodu, poznáte podle jeho listů – jsou-li zešedlé, kroutí se a opadávají, je nutné přidat zálivku. Ideální je dešťová voda, případně odstátá voda z kohoutku. Rostlina nemá ráda tvrdou vodu. V horkých dnech jí vody dopřejte, můžete ji i rosit listy, a to zejména s příchodem večera. Květy se raději nerosí, aby nehnily.

Zdroj foto: aniana / Shutterstock.com

Jaký vybrat květináč a kam oleandr umístit

Protože se oleandr v našich končinách nejčastěji pěstuje jako balkonovka, je nutné vybrat pro ni vhodný květináč. Měla by z něho voda volně odtékat. Po dešti pak kontrolujte, aby oleandr nestál dlouho ve vodě. Hrozí-li delší deště, raději ho přemístíme na místo, kde neprší. Nemá rád průvan a miluje přímé slunce a teplo. Spokojí se s dobře propustnou směsí zeminy z pařeniště, drnovky a písku. Kvetení pak podpoříte pravidelným hnojením v období vegetace, což je od dubna do srpna, a to kombinovaným hnojivem pro okrasné kvetoucí dřeviny.

Zazimování oleandru

Mráz mu nesvědčí. Nejlépe oleandr přežije zimu v chladné místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 3 až 10 °C. Ve své domovině snese i krátkodobě pokles teploty na -10 °C, ale u nás to raději nezkoušejte, aby nenamrzla vytvořená poupata. Během zimy oleandr nezalévejte.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.