Okrasné trávy – Jaké druhy pěstovat? Kdy sázet a množit

Okrasné trávy patří k dominantám zahrad a svoji dekorativní funkci plní celý rok. Pokud nad nimi uvažujete, přesvědčí vás jednoduchá péče, nenáročné podmínky a rozmanité druhy.

Vytvořit zahradu líbivou na pohled je otázkou také správného výběru květin, keřů či stromů. Nedílnou součástí toho všeho jsou také okrasné trávy, které by na zahradě určitě chybět neměly. Už podle svého názvu patří k dominantám zahradního prostoru, protože ihned upoutají pozornost příchozího. Výhodou je, že péče o ně není nijak náročná, a přitom jsou celoročně dekorativní. Okrasné trávy nabízejí různé možnosti, od vysokých druhů až po ty nízké.

Pěstování okrasné trávy

Pod slovem tráva si obvykle nejspíš představíte zelenou plochu trávníku, kterou je třeba pravidelně sekat. Jenže okrasná tráva – to jsou také kultivary, jež svým způsobem fungují spíše jako keře nebo květiny. Lze jimi doplnit smíšené záhony, a stejně dekorativně působí v samostatných partiích. Protože ve volné přírodě trávy rostou velmi často společně s vřesy či vřesovci, nebude na škodu, když do jejich blízkosti ozdobné trávy nasadíte.

Tip: Okrasný záhon krásně doplní mrazuvzdorný bambus či teplomilné obiloviny (proso, čirok a jiné).

S příchodem babího léta okrasné trávy vydají to nejlepší ze sebe. Kvetou totiž většinou v pozdním létě, nebo s přicházejícím podzimem. Tedy v době, kdy keře a trvalky na zahradě již odkvetly, a pomalu se chystají ke spánku. Tehdy traviny zkrásní svým květenstvím a vytvoří na zahradě opět bod, k němuž se budou upírat zraky návštěvníků.

Druhy okrasných trav

Při výběru okrasných trav do zahrady je třeba uvažovat i o tom, zda jsou okrasné trávy mrazuvzdorné a přežijí zimu i v našich podmínkách. Důležitým kritériem je také to, zda jsou okrasné trávy kvetoucí nebo nekvetoucí.

Okrasné trávy dělíme podle výšky, do jaké dorůstají, na vysoké a nízké okrasné trávy.

Vysoké okrasné trávy

Za vysoké okrasné trávy jsou většinou považovány ty, které dorůstají výšky nad 100 až 150 cm. Jedná se o velmi rychle rostoucí trávy, které působí v zahradě grandiózně a dodávají jí eleganci. Můžete je vysadit jako živý plot nebo optickou bariéru, chcete-li oddělit některou část zahrady od jiné.

Přinášíme vám tip na nejkrásnější vysoké okrasné trávy do zahrady, které si můžete vysadit i u vás doma:

  • puškvorec obecný (Acorus calamus),
  • vousatec (Pennisetum alopecuroides),
  • kavyl péřovitý (Nassella tenuissima),
  • dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides),
  • ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis),
  • kortaderie dvoudomá (Cortaderia selloana) = pampová tráva (pampas růžový, pampas stříbrný, pampas bílý).

TIP: Zajímavou volbou může být také strom sakura. Okrasná třešeň z Japonska.

Nízké okrasné trávy

Nízké okrasné trávy jsou vhodné například pro doplnění míst mezi kvetoucími trvalkami a vyniknou i ve skalce. Pokud nakombinujete více druhů s různými barvami listů, bude vaše zahrada hrát pestrými barvami a přinese vám krásný vizuální zážitek během celého roku.

Nejoblíbenější nízké okrasné trávy do zahrady:

  • japonská kapradina (Polystichum polyblepharum),
  • ostřice (Carex comans),
  • imperáta válcovitá (Imperata cylindrica),
  • australská ohnivá tráva (Uncinia uncinata),
  • perovec psárkovitý (Pennisetum alopecuroides),
  • páperník úzkolistý (Eriophorum angustifolium).

Okrasné trávy k jezírku a bazénu

Zahradní jezírko si žádá přirozený vzhled, který mu dodají také vlhkomilné okrasné trávy. Nejčastěji ty s dlouhými a úzkými listy. Bývají však vesměs agresivní a rychle se rozrůstají. Je třeba jim proto utnout tipec hned, jakmile je zasadíte. Jejich růst omezí nádoby, v nichž je vysadíte do půdy.

A jaké druhy si k jezírku pořídit? Třeba lesknici rákosovou, jež dobře odolává mrazivému počasí, přitom má ráda slunce a teplo. I rákos obecný je pohlednou trávou, jež kvete velkými a bohatými květy od června do září. A nesmíme zapomenout ani na oblíbený orobinec širokolistý, který se také bude u zahradního jezírka dobře vyjímat.

Okrasné trávy
Zdroj foto: Jahina_Photography / Shutterstock.com

Kdy sázet okrasné trávy

Nejvhodnější doba pro sázení okrasných trav se jeví mezi začátkem května až do srpna. Traviny většinou raší později a vyplatí se tedy vysazovat již rostliny dobře narašené. Pokud byste s výsadbou otáleli do podzimu, mohlo by se stát, že tráva už nestihne dobře zakořenit a zimu nepřečká.

Když si přinesete okrasnou trávu domů v kontejneru, při výsadbě respektujte původní úroveň půdy v něm, a nikdy nesázejte trávy do půdy hlouběji. Velmi často pak taková travina netvoří nové výhony a stane se i to, že uhnije.

Kdy svázat okrasné trávy

Péče o okrasné trávy není náročnou záležitostí. Většinou nepotřebují ani hnojit a ty, jež vyžadují suchá a slunná stanoviště, není třeba ani zalévat. I když na podzim zahradu vždy připravujete na zimu úklidem odkvetlých stonků květin, tak trávy zanechte tak, jak jsou. Maximálně můžete svázat jejich listy přírodním provázkem, aby nedošlo k jejich rozklesávání. Svázat je nutné je opravdu pevně, aby provaz během zimy nepovolil, a nedošlo tak k poškození traviny.

Pokud byste ustřihli duté květní stvoly travin na podzim, mohlo by se stát, že vlivem vody z deště nebo sněhu by byly v zimě přemokřené a uhnily by. Navíc svázané trsy travin dávají v zimním čase zahradě zvláštní a neopakovatelný ráz a jsou v ní prvkem, který přitahuje zrak.

Doporučujeme: Keř tavolník – Vše o rostlině

Jarní řez

Kdy stříhat okrasné trávy?

Na jaře pak zatahující se trávy musíte zastřihnout, aby nové výhonky mohly dobře růst. Mezi takové trávy patří například proso, ozdobnice či dochan. Nejlépe je tak učinit v polovině, nebo na konci března. Odumřelá stébla travin stejnoměrně seříznete asi 6 až 9 cm nad zemí, a to ostrými zahradnickými nůžkami. Poté je nutné trs jemně, ale dobře vyčesat a zbavit starých stébel a listů. Nízké druhy okrasných travin se nestříhají, ale pouze pečlivě vyhrabou.

Stálezelené či výběžkaté okrasné trávy, mezi jejichž zástupce patří také ovsíř, metlice, ostřice, kostřava nebo smělek, se na jaře nezkracují, protože jejich nadzemní část na zimu neodumírá. Stačí je pouze očistit od starých listů a napadané nečistoty.

Množení okrasných trav

V jarním období je vhodný čas na množení okrasných travin. Pak záleží na tom, jestli se jedná o traviny výběžkaté, nebo trsnaté.

  • U těch trsnatých je k tomu zapotřebí ostrý rýč, kterým se odkrojí část drnu traviny i s kořeny, a následně ho zasadíte na předem připravené místo do směsi písku, půdy a rašeliny. V této době by se traviny měly hojně zalévat a také přihnojit.
  • U výběžkatých trav odhalíte kořeny, pak je rozdělíte na několik oddenků po 3 až 5 očkách. Vysadíte je nejlépe do truhlíků a v teple necháte rašit. Okrasné trávy lze však množit také ze semen, a to hlavně ty jednoleté.
okrasné trávy nízké
Zdroj foto: Artens / Shutterstock.com

Okrasné trávy do skalky

Skalka bývá obvykle chloubou každého zahrádkáře, na níž si dává obzvlášť záležet. Kromě tradičních skalniček lze do skalky zasadit také suchomilné trsnaté trávy, jež tvoří zelené a husté trsy po celý rok. Výborně se hodí na lemování záhonů. Takové jsou například kostřavy nebo smělek.

Do koryt, truhlíků i květináčů je nejlépe zasadit miniaturní trávy. Jsou vhodné i do skalky. Ideálními travinami pro tento případ jsou lipnice bádenská nebo ostřice nízká s velmi zajímavými květy.

Okrasné trávy v květináči

Pokud přemýšlíte, čím si vyzdobit prostředí terasy, tak se nabízejí okrasné trávy do nádob, v truhlících nebo korytech. Je vhodné je pěstovat ve větších nádobách s drenáží. Jistě na terase vyniknou i vysoké druhy trav. Na zimu je nutné svázat a následně umístit do sklepa ty druhy, které jsou citlivé na mráz.

Odolnější druhy je třeba chránit před promrznutím kořenového obalu. Jde to udělat i tak, že květináč vložíte do dřevěné bedýnky a okolo nasypete listí. Případně lze nádobu obalit jutou i bublinkovou fólií. Ta sice není tolik estetická, ale svůj účel splní. Kdo si potrpí na dokonalost, může použít jutové obaly. Ty se ozdobí nalepením kamínků nebo přivázáním mašle větších rozměrů.

Doporučujeme: Zahrada ve svahu – Jak ji vyřešit?

Okrasné trávy do stínu

Každému se nepodaří, že má svoji zahradu více orientovanou na jih, kde je dostatek tepla i slunce. Pokud máte pozemek na severní straně, musíte dobře přemýšlet, jaké keře, rostliny či traviny zde zasadíte, aby netrpěly nedostatkem světla a tepla. I když jsou okrasné trávy hlavně rostlinami savan a stepí, najdou se výjimky, které mají raději stín. K nim patří i ostřice širokolistá, bika lesní nebo bika sněžná. Těm se na severní straně pozemku bude dařit.

  • Ostřice vytváří husté porosty díky svým širokým listům. Dorůstá do maximální výšky 20 cm a má raději vlhčí půdu a stín.
  • Bika lesní má také širší listy a vyznačuje se odolností vůči mrazům. Není vhodná na suché stanoviště, kde jí zasychají špičky listů.
  • Sika sněžná se vyznačuje bílo-stříbrnými květy. Ty v jarním období dodají zahradě zajímavý vzhled. Vhodné umístění je polostín nebo stín a nevysychavá půda.

Kde koupit okrasné trávy?

K nákupu okrasné trávy můžete využít jak kamenné prodejny, respektive zahradnictví nebo hobby markety, tak i internetové obchody. Ty nabízejí bohatou nabídku těchto rostlin. Na webových stránkách si vyberete zboží a necháte si ho poslat domů.

K osobní návštěvě vás zve také nadnárodní specializovaný hobby řetězec Hornbach, který najdete v deseti městech České republiky. To však nejsou jediné obchody, kde je nabízen sortiment okrasných trav. V každém nákupním centru najdete hobby market, ať už je to OBI nebo UNI Hobby, kde je možné ozdobné trávy také zakoupit. A vedle těchto obřích obchodů existují i menší rodinná zahradnictví, jež jsou i v menších městech k dispozici zákazníkům.

A pochopitelně tu máme ještě internet a e-shopy, jež se specializují na obor on-line zahradnictví. Z pohodlí domova zboží vyberete a necháte si ho doručit až přede dveře.

Zdroj: homesandgardens.com, gardenersnet.com


Další tipy na články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.