Jak se zbavit octomilek? Připravte jim past a zlikvidujte je

Mušky octomilky se často objeví odnikud, a je velmi obtížné se jich zbavit. Odkud se v domácnosti berou a jaké jsou způsoby, jak se octomilek zbavit? Důležité je zakročit rychle.

Jedná se o malé mušky, jež umí být pekelně otravné. Mezi obecné názvy patří také octomilka octová, vinná muška nebo také takzvaná ovocná muška.

Octomilka obecná

Mohlo by se zdát, že se tento hmyz objevuje spíše v domácnostech, kde se tolik nelpí na hygieně – to však vůbec nemusí být pravda. Octomilky obecné lat. (Drosophila melanogaster) mohou postihnout každou domácnost. Nejraději mají tyto mušky cokoliv kvasícího, ovoce či víno a mnoho dalších potravin.

Kde se berou octomilky?

Záludnou otázkou může být, jak se v domácnosti vždy z ničeho nic objeví, a ještě v takovém množství. Vše však spočívá v tom, že se octomilky dokážou velmi rychle množit. Stačí tedy, aby jich pár přiletělo například oknem, ty nakladou vajíčka a během několika dní máte doma celý zástup tohoto otravného hmyzu. Ačkoliv se nejedná o druh, který by nám byl přímo nebezpečný, mohou přenášet plíseň mezi potravinami, a ty tak rychleji podléhají zkáze.

Jak dlouho žije octomilka?

Octomilky se obvykle dožívají přibližně jednoho měsíce, kdy stihnou naklást množství vajíček. Nicméně, pokud mají dostatek potravy dokáží přežít téměř 2 měsíce.

Octomilka obecná
Zdroj foto: somyot pattana / Shutterstock.com

Jak zabránit výskytu octomilek? Prevence je důležitá

Vzhledem k tomu, jak je obtížné se ovocných mušek zbavit, pak je o mnoho lepší dbát raději na prevenci.

K omezení výskytu octomilek mohou pomoci tyto zásady:

  1. Často uklízejte kuchyň – To je totiž místnost, která je pro ně přímo rájem. Stačí jen malé lákadlo, co je přivolá, a pak se jich jen stěží zbavíte. Proto myslete na opravdu časté uklízení, díky tomu můžete také snížit počet případných nakladených vajíček.
  2. Mějte utěsněné nádoby – Šťávu, víno, ocet a další sladké tekutiny uchovávejte v dobře těsnících nádobách, nenechávejte je stát ve skleničkách, ideálně také ihned umývejte skleničky od sladkých nápojů. To se týká také potravin – nenechávejte je zbytečně povalovat na lince.
  3. Udržujte kuchyňskou linku čistou – Obecně není dobré na lince nechávat cokoliv, potraviny totiž dobře skladujte, špinavé nádobí neprodleně umývejte a udržujte kuchyň v naprosté čistotě.
  4. Zkontrolujte odpadkový koš – Některé potraviny mohou mít sklon k rychlejšímu uhnívání, což opět může být lákadlem. Navíc se v koši octomilky mohou usadit, a pak se jich bude ještě těžší zbavit. Proto zkažené potraviny noste raději rovnou do popelnice, případně je vhoďte nejprve do pytlíku. Dalším řešením je pravidelně a často vynášet odpadkový koš.
  5. Ovoce je lepší skladovat v lednici – V jiném případě alespoň pravidelně ovoce kontrolujte, zda nezačíná hnít a nemůže se tak stát středem pozornosti pro dotěrný hmyz.
  6. Správné zalévání pokojových rostlin – Jestliže je budete pravidelně zbytečně přelívat, voda se začne v květináčích udržovat, kazit se a může tak být vhodným prostředím pro nakladení vajíček. Jestliže máte podezření, že mohou být vajíčka již nakladena, zalijte květiny velmi slabým roztokem hypermanganu. Nadále dávejte pozor, abyste rostliny nepřelívali, nechte je raději na pár dní vyschnout.
  7. Čistěte odpad – Lákadlem může být také odpad, ve kterém mohou zůstávat zbytky jídla. Jestliže vás tedy trápí octomilky, pravidelně čistěte odpad, postačí i horká voda a saponát, zvolit však můžete i speciální gely či granuláty.

Trápí vás mravenci v domě či bytě? Můžete se jich zbavit. Přečtěte si článek jak se zbavit mravenců.

Mušky octomilky
Zdroj foto: Sylvie Bouchard / Shutterstock.com

Past na octomilky, které koupíte v obchodě

Otázka, jak na mušky octomilky, přináší mnoho různých odpovědí, jedním z řešení může totiž být například pořízení speciální pasti na octomilky v obchodě, která by vás octomilek měla zbavit. Nabízí se několik možností jak na octomilky u vás doma:

  • Okenní mucholapka na octomilky: Jedná se o mucholapku, jež umístíte do okna, kromě octomilek se na ni budou chytat například také mouchy. Doba jejího působení je několik měsíců, pořizovací cena za 4 kusy je zhruba 40 Kč.
  • Elektrický lapač: Jedná se o lapač, co ke své funkci potřebuje připojení do zásuvky. Mušky jsou přitahovány UV světlem, následně jsou zlikvidovány vysokým napětím. Působit dokáže v okruhu 20 m2, pořizovací cena je kolem 220 Kč.
  • Lapač na octomilky: Obyčejný lapač lze pořídit v několika variantách, princip funguje na lákadle, kvůli kterému mušky vletí dovnitř, ovšem díky důmyslnosti produktu se již nedostanou ven a utopí se v roztoku. Dle druhu výrobku se cena liší, může jít o desítky až stovky korun.
  • Fly Stick: Tento lapač funguje také na principu lákadla, je však v kombinaci s lepivým povrchem, na nějž se hmyz přichytí.
  • Sprej na octomilky: Tato chemikálie vám může pomoci v boji s octomilkami, je však nutné dávat pozor, abyste s ním nepotřísnili potraviny. Navíc další nevýhodou je, že tento přípravek na octomilky nezlikviduje již nakladená vajíčka, ale pouze vyvinuté jedince.
Zdroj foto: Michael Ayling / Shutterstock.com

Podobným problémem jako jsou mušky octomilky jsou smutnice, které se objevují v pokojových rostlinách. Jak se zbavit smutnic?

Likvidace octomilky po domácku

Proti těmto záškodníkům můžete bojovat i s domácími pastmi na octomilky, co vám lépe pomohou s likvidací octomilek. Co na octomilky funguje? Nejedná se o nic složitého, vyzkoušejte některý z těchto tipů:

  • Past na octomilky: Do skleničky, případně plastové lahve s uříznutým hrdlem nalijte víno, ocet nebo nějakou jinou sladkou tekutinu. Z důvodu, abyste na tuto návnadu nepřilákali ještě jiný hmyz, je důležité nádobu překrýt potravinářskou folií. Do té pak stačí udělat několik malých dírek. Těmi se octomilky dostanou dovnitř na návnadu, ovšem ven už nevyletí. Poté stačí obsah jen vylít do odpadu.
  • Návnada na octomilky: Na principu předchozí pasti můžete použít také pevnou návnadu, nějaké ovoce či zeleninu jako je například banán, rajče nebo citron. Nádobu pak stačí opět překrýt folií a udělat dírky.
  • Domácí lapač na octomilky: Další podobný lapač můžete také udělat ze sklenice či jiné nádoby, dovnitř pak smíchejte ocet, pár kapek saponátu a cukr. Vše zamíchejte, postavte nádobu na dobře přístupné místo, aby to bylo silným lákadlem octomilkám, a můžete čekat. Mušky se totiž nalákají na sladké, a kvůli saponátu se pak z nádoby již nedostanou.
  • Použijte vysavač: Rychlým způsobem, jak se zbavit malých mušek, je sáhnout po vysavači. Jestliže znáte místo, odkud se octomilky rojí, pak jich můžete jednoduše velké množství vysát. Jedná se o snadný a efektivní způsob.
  • Masožravé rostliny proti octomilkám: Nejedná se sice o zrovna rychlý způsob, jak zničit octomilky, jedná se však o zajímavé řešení. Jestliže vaši kuchyni dlouhodobě obývají octomilky, pořiďte si masožravé rostliny. Hodí se například rosnatka kapská či mucholapka podivná. Ty se pak o otravný hmyz postarají. Kromě masožravých rostlin můžete také do místa výskytu zkusit umístit rýmovník, který by měl malé mušky odpuzovat.
  • Odstraňte octomilky kořením: Ovocné mušky nesnáší, podobně jako ostatní hmyz, vůni koření. Můžete proto po bytě rozmístit aromatické koření. Vyzkoušejte proto v malých mističkách rozmístit po místnosti hřebíček či jiné aromatické koření, řešením může být také zapíchat stroužky česneku do květináčů. Tento způsob však není zrovna příznivý, protože zanechá v bytě silné aroma.
Octomilky - vinné mušky
Zdroj foto: RebeccaJaneCall / Shutterstock.com

Octomilky v lednici

Někdy může dojít k tomu, že se vám octomilky dostanou až do lednice. To je pro ně samozřejmě učiněný ráj a bude se jim tam skvěle dařit, proto je důležité, abyste se jich okamžitě zbavili.. Ptáte se, jak na hubení octomilky v lednici?

  1. Základem je do lednice umístit některou z pastí, ideálně tu s potravinářskou folií, využít však můžete jakoukoliv.
  2. Poté, co se většina mušek chytne do pasti, zlikvidujte ji.
  3. Dalším krokem je vyndat všechny potraviny z lednice a hadříkem vyčistit celou lednici důkladně pomocí desinfekčního prostředku, jež zaručí i odstranění vajíček, z nichž by se mohly později vylíhnout další mušky a opět obtěžovat.

S podzimem často přicházejí otravné octomilky, objevit se však mohou v průběhu celého roku. Vzhledem k tomu, jakou rychlostí jsou schopné se octomilky množit, musíte zasáhnout co nejdříve, ať už pastí, co si vyrobíte doma, nebo koupíte prostředek v obchodě.

Základem je udržovat špičkovou čistotu v kuchyni. Vše ihned po sobě uklízejte, pravidelně vynášejte koš a čistěte prostory pomocí desinfekčních prostředků. To vše by mělo být základem pro to, aby se u vás těmto malým muškám nelíbilo. Čistotu totiž octomilky opravdu nemají rády.

Chcete-li vědět, jak se zbavit dalších škůdců přečtěte si tento článek.

Zdroj: countryliving.com, goodhousekeeping.com,

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.