Nízký krevní tlak (hypotenze): Jaké jsou příčiny a léčba

Nízký tlak může být nepříjemnou komplikací našeho každodenního života. Jaké jsou příčiny a příznaky nízkého krevního tlaku a co pomáhá uvést jeho hodnoty do normálu?

Co je to krevní tlak?

Krevní tlak je hodnota, která ukazuje, jakým tlakem působí protékající krev na stěnu cévy. Nejčastěji je tím myšlen tepenný krevní tlak, což je tlak, který je ve velkých arteriích. Během srdečního cyklu má dvě fáze, ta nejvyšší se nazývá systolický tlak, nejnižší (plnící) fáze je diastolický tlak.

  • U zdravého člověka by systolický tlak neměl překročit hodnotu 140, diastolický by se měl držet pod hodnotou 90.
  • Nízký krevní tlak je označován také jako hypotenze, naštěstí není pro náš organismus tak nebezpečný, jako vysoký krevní tlak.

Nízký krevní tlak

Ačkoliv nízký tlak není život ohrožující stav, i přesto byste měli dbát prevence a svůj tlak si hlídat. Hypotenze je totiž způsobena nedostatečným prokrvením, a tím i nízkým okysličováním mozku, právě z toho vznikají závratě a motání hlavy.

nízký krevní tlak
Zdroj foto: Bacho / Shutterstock.com

Příčiny nízkého krevního tlaku

To, proč má člověk nízký krevní tlak, nemá jednoznačnou příčinu, může na to mít vliv mnoho různých faktorů. Co tedy způsobuje nízký tlak? Může to být samozřejmě dáno geneticky, vyšší pravděpodobnost pro nízký tlak mívají také vysocí mladí lidé, zpravidla spíše ženy. Je známo, že krevní tlak je ovlivněn také stylem životosprávy, nízkou glykemickou křivkou a podobně.

Někdy však ke snížení tlaku může dojít také na základě nějakého jiného problému, pak se jedná o takzvanou sekundární hypotenzi. Ta může vzniknout v reakci na určité léky, ovlivnit ho může také některé onemocnění, například:

  • cukrovka,
  • Parkinsonova choroba,
  • snížená funkce štítné žlázy.

Tyto příznaky by však měly být léčeny rozhodně dříve než nízký krevní tlak, který je pouze následkem těchto obtíží. Normální tlak krve se pohybuje kolem 120/80 torr.

Jaká je hodnota nízkého tlaku? Nízký krevní tlak, neboli hypotenze značí hodnoty, které jsou nižší než 110/70 torr.

Příznaky nízkého krevního tlaku

Mezi symptomy, které signalizují nízký krevní tlak se dá zařadit mnoho věcí. Jak poznat nízký tlak?

Nízký tlak mohou způsobovat i některé léčebné způsoby rakoviny, například chemoterapie či biologická léčba. Zároveň s tím se vyskytují také vedlejší příznaky, které mohou krevní tlak snížit a to:

  • chudokrevnost,
  • dehydratace,
  • infekce,
  • problémy s trávicím traktem.

Akutní příznaky hypotenze

Jestliže na sobě zpozorujete akutní příznaky nízkého krevního tlaku, je na místě neprodleně navštívit lékaře, aby zkontroloval váš zdravotní stav.

Mezi vážné příznaky nízkého tlaku patří:

  • tlak na hrudi,
  • dýchavičnost,
  • silná bolest hlavy,
  • špatná artikulace,
  • slabost jedné poloviny těla,
  • natékání oblasti krku,
  • vysoká horečka,
  • pocit zimy,
  • bolest v krku,
  • mrákotné stavy,
  • výrazný tlukot srdce,
  • vyrážka,
  • tmavá stolice.

Jak vyrovnat nízký tlak

Jestliže vás trápí nízký tlak, mohou se někdy objevit potíže, které mohou komplikovat každodenní život. Právě z toho důvodu byste měli dbát na pár opatření, která vám uleví a ukážou vám, jak zvýšit nízký tlak.

  1. Nedělejte zbrklé pohyby. Obzvláště nepříjemné může být, pokud se prudce zvednete na nohy a v tu chvíli se vám zatmí před očima. Z toho důvodu dbejte na opatrnost pohybů, nechte si vždy krátkou pauzu na to, aby si vaše tělo zvyklo na změnu polohy.
  2. Vyhněte se horku. Nejen v létě byste se neměli vystavovat neustálému horku, toto opatření platí i na koupání. Jestliže si totiž dáte horkou vanu či sprchu, můžete si tím akorát přitížit, horká voda by totiž mohla váš tlak ještě snížit.
  3. Alkohol je jednou z příčin nízkého krevního tlaku, snažte se mu proto vyhnout.
  4. Zaměřte se na to, jaké léky berete. Přečtěte si příbalový leták či to prokonzultujte s lékařem. Některé léky totiž mohou přímo ovlivňovat hodnoty krevního tlaku.
  5. Zůstaňte hydratovaní. Špatný pitný režim přispívá leda tak ke zhoršení vašeho stavu, dostatečné množství vody je tedy základem pro váš dobrý zdravotní stav při nízkém tlaku. Předejdete díky tomu motání hlavy a omdlívání.
  6. Myslete i na rodinnou anamnézu. Někdy se může stát, že důvodem vašeho nízkého tlaku je genetická dědičnost. Jestliže tedy máte potíže napovídající nízkému tlaku, neváhejte konzultovat své problémy s lékařem.

Nízký tlak v těhotenství

Mnoho žen se s nízkou hladinou tlaku setká až v těhotenství. To může být problémem, žena totiž není zvyklá na jiný krevní tlak a pocity nevolnosti až omdlévání ji tak mohou o mnoho více ohrozit. Dítě, které žena nosí, je totiž jakousi „zátěží“ pro organismus navíc, krev jde tedy primárně do něj, na periferie matčina těla tedy může putovat značně méně krve, čímž se snižuje krevní tlak.

Jestliže vás tedy příznaky nízkého tlaku začnou trápit až v těhotenství, nechte se raději zkontrolovat lékařem. Hlavním řešením je zvýšit opatrnost při pohybu, aby nedošlo ke zranění v návalu nevolnosti.

Nízký tlak - příznak slabost
Zdroj foto: Elnur / Shutterstock.com

Léčba nízkého tlaku

Léčit hypotenzi lze jen těžko. Většinou se totiž jedná o běžný jev, kdy nás v životě ovlivňuje občasným zamotáním hlavy či nevolností při zbrklém pohybu. Někdy ale může docházet i k horším stavům, kdy nízká hladina tlaku způsobuje únavu či pravidelné omdlívání, v tomto případě je pak na místě nasadit odbornou medikaci, která pomůže tlak zvýšit. Jestliže vás však hypotenze trápí jen občas, zaměřte se na symptomatickou léčbu nízkého tlaku, která vám uleví od následků. Jak na nízký tlak?

  • U některých pacientů se ukázalo, že nízký tlak byl způsoben nedostatkem obyčejné kuchyňské soli v potravě. Můžete tedy zkusit přidat do svého jídelníčku sůl, například v podobě osolené zeleniny.
  • Naopak ale přílišné množství soli může mnohonásobně uškodit.

Co ještě pomáhá na nízký tlak – čím ho zvýšit?

Dle některých studií napomáhá ke zvýšení krevního tlaku také obyčejný vitamin C. Jestliže se rozhodnete pro jeho konzumaci, rozhodně nic nezkazíte, je totiž navíc skvělý také pro stavbu imunitního systému. Nejlepším zdrojem vitaminu C je samozřejmě čerstvé ovoce a zelenina, lze si však pořídit i tablety.

Dalším přírodním lékem, který by mohl pomoct se zvýšením tlaku je ženšen nebo také ostropestřec mariánský. Ten je známý i pro mnoho dalších léčivých účinků.

Jakýmsi superlékem se může stát také lékořice, ta totiž obsahuje látku glycyrrhizin. Ta napomáhá vyplavení hormonu nadledvinek, které mají za úkol zadržovat v těle sůl, respektive sodík a podporují vylučování antagonisty – draslíku. Díky tomu by se měla hodnota vašeho krevního tlaku vrátit k normální hranici.

Je vhodná káva na nízký tlak?

Krátkodobě může pomoci také čaj nebo káva, což ale občas bývá také rizikové, jelikož po chvilkovém nabuzení krevního oběhu může rychle přijít krutý propad.

Vhodné aktivity při nízkém tlaku

Kromě doplnění nezbytných látek můžete svému tělu přilepšit i pomocí dalších aktivit.

  • Vyzkoušejte ve sprše střídat teplou a studenou vodu, to vás rozproudí.
  • Dopřejte si vydatnou snídani bohatou na bílkoviny, kterou zapijete velkou sklenicí vody.
  • Myslete také na dostatečný pohyb, ten vám pomůže se zvednutím krevního tlaku, nejideálnější je alespoň krátká ranní rozcvička.

Pohyb se však počítá v každou denní dobu, pro zvýšení hladiny krevního tlaku byste se měli aktivnímu pohybu věnovat alespoň dvě hodiny za den.

Proti hypotenzi mohou pomoci také kompresní punčochy. Jestliže však víte, že trpíte na nízký tlak, nejlepší je kromě těchto opatření také prevence. Buďte tedy na sebe opatrní, vstávejte pomalu a šetřete se.

První pomoc při nízkém tlaku

Jestliže vás často trápí závratě, především při zvedání či prudké změně polohy, řešením této nevolnosti může být krátkodobý přechod do dřepu nebo zkřížení nohou ve stoje a hluboký předklon, ideálně hlavou mezi kolena. Tím totiž ulevíte oběhové soustavě.

Při poklesu krevního tlaku dochází k nedostatečnému okysličení mozku, nejdůležitější proto je se ideálně o něco opřít či chytit, aby nedošlo k pádu a poranění. Nejlepším řešením, jak svému tělu pomoci, je sednout si, či ulehnout na zem a nohy položit do výšky. Jde o to, aby byly výše než hlava a krev se soustředila do hlavy.

Pokud vás přepadne náhlá nevolnost, vzpomeňte si na to, co jste za celý den vypili, nedostatečný příjem tekutin je totiž velmi ovlivňující. Sklenice chladné vody tedy také může pomoci.

Nízký tlak trápí vysoké procento lidí, většinou se jedná pouze o pocity nevolnosti a mžitky před očima. I těm však můžete předejít, myslete proto na správnou životosprávu, která vám uleví od řady neduhů dnešní společnosti. Pečujte o své zdraví. Máte-li potíže s nízkým tlakem navštivte vašeho lékaře.

Zdroj: mayoclinic.org, webmd.com, heart.org, healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit
2 komentáře
  1. Jan. Novák, říká

    Jedna věc tam je špatně, alkohol nesnižuje krevní tlak nebo až po větším množství. Zpočátku naopak talk zvyšuje proto je někdy vhodné dát si jednoho frťana aby tlak stoupl. Ovšem ve větším množství rozšiřuje cévy a opravdu může tlak snížit, ale je to individuální.

  2. jiří říká

    Chci si objednat recenzovaný Tonerin na vyčistění cév a na snížení vysokého tlaku, ale mám obavu, že mi sníží už tak nízký tlak který je 90/60. Co poradíte? Dík za odpověď. JL

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.