Netradiční fobie, o nichž jste ani netušili, že existují

Fobie je formou úzkostné poruchy, při níž jedinec zažívá iracionální strach ze situací, míst, předmětů či zvířat. O tradičních a nejznámějších fobiích a způsobech jejich léčby jsme již psali.

Fobie. Zdroj foto: Tero Vesalainen / Shutterstock.com
Fobie. Zdroj foto: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Dnes se proto podíváme na kuriózní, méně známé a velmi netradiční fobie, které jsou mnohdy vtipné, ale život s nimi je stejně nepříjemný jako s jakoukoliv jinou fobií.

Netradiční fobie od začátku abecedy

Začněme od začátku abecedy. Tedy od písmena A. Tradiční fobie, kterými jsou například:

  • agorafobie (strach z otevřených prostranství),
  • arachnofobie (strach z pavouků),
  • akrofobie (strach z hloubek), zná nejspíš každý.

Ale co například taková antropofobie? Jedinci, kteří trpí antropofobií jsou často natolik paralyzováni svými strachy a úzkostmi, že nemohou opustit svůj domov. A důvod? Mají strach z lidí. A jedinci, kteří trpí alektorofobií, by se rozhodně nikdy neměli přestěhovat na venkov, mají totiž strach ze slepic.

Znáte basifobii, bibliofobii či botanofobii

Písmenem B také začíná celá řada kuriózních fobií. Jmenujme alespoň některé z nich. Věděli jste kupříkladu, že lidé trpící basifobií mají strach z chůze? Je skutečnou záhadou, jak se dostanou z bodu A do bodu B. Jedinci, kteří jsou postiženi bibliofobií, měli již spoustu potíží od dětství. Věcí, která jim totiž nahání obrovskou hrůzu, jsou totiž knihy.

A ani lidé, kteří trpí botanofobií nemají snadný život. Návštěva botanické zahrady, květinářství či procházka v přírodě je pro ně noční můrou. Proč? Trpí totiž iracionálním strachem z rostlin a sazenic. Mají obavy, že by na ně mohly zaútočit.

Cibofobie – Strach z jídla

A ve výčtu kuriózních fobií rozhodně ještě nekončíme. Existují totiž jedinci, kteří trpí strachem z jídla. Taková fobie se nazývá cibofobie a nechceme ani domýšlet, jak se těmto lidem žije. A s jídlem je úzce spojena i dentoskalpofobie. Ta totiž znamená, že jedinci mají obavy z párátek. A nesmíme zapomenout ani na efebifobii. Lidé stiženi touto fobií mají úzkostný strach z dětí a teenagerů.

Fobie. Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com
Fobie. Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Divné fobie moderní společnosti

Většina jedinců je od rána do večera přilepena ke svému chytrému mobilnímu telefonu a pokud dojde k jejich odloučení, mohou trpět návaly smutku a prožívat až úzkostné stavy. A nemusí se jednat o pouhou závislost na svém mobilu, ale dokonce to může být již fobie. Panická obava z toho, že budete odloučeni od svého chytrého telefonu se nazývá nomofobie.

Nahání vám nějaká barva strach?

Stalo se vám někdy, že vás nějaká barva vyděsila k smrti? Lidé, kteří jsou postiženi xantofobií, mají nevysvětlitelný strach ze žluté barvy. Jelikož již samotné slunce má právě žlutou barvu, záleží na tom, nakolik je u daného jedince fobie rozvinutá. Někteří lidé nemohou ani slyšet slovo žlutá, jiným vadí pouze určité předměty v této barvě a někteří bohužel opravdu nesnesou sluneční paprsky.

Smutný život bez úsměvu

A závěrem přinášíme ještě jednu fobii, se kterou je život opravdu smutný. Ptáte se proč? A jak se liší od všech předchozích? Představte si, že byste trpěli fobií z úsměvu. Ano, tato fobie opravdu existuje a nazývá se geliofobie. Ani si nechceme představovat, jak život s takovou fobií probíhá. Češi sice nepatří k nejusměvavějším národům na světě, ale představte si, že byste již nikdy nešli do kina na komedii nebo se nezúčastnili žádné oslavy.

Jak jste zjistili z předchozích řádků, strach opravdu nezná mezí. A i přesto, že spousta zmíněných fobií může působit až komicky, život s nimi je opravdu náročný a často jsou takto postižení lidé nepochopeni i svými blízkými.

A pokud vás zajímá, jak se mohou tyto kuriózní fobie u lidí utvořit, odpověď je stejná jako u ostatních fobií: v životě je potkala nějaká nepříjemná událost, která zahrnovala výskyt určitých předmětů, barev, rostlin či činností.

Zdroj: therecoveryvillage.com

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. john říká

    A nebo zřeba cenosillicaphobia – strach z prázdného půllitru.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.