Co signalizuje bolest břicha a jak si můžeme od ní pomoci

Nepříjemné nadýmání, křeče či bolesti břicha dokážou pořádně potrápit. Mohou souviset s dietní chybou, vznikem žaludečních vředů či dalších onemocnění anebo s psychikou. Jak poznat, odkud bolest pochází a co proti ní dělat?

Zdroj foto: Leszek Glasner / Shutterstock.com

Lokalizace břišní bolesti

Jestliže bolest břicha pochází od jícnu, promítá se obvykle do horní, střední nebo dolní části hrudní kosti. Bolest žaludku se promítne do nadbřišku. V okolí pupku se obvykle projevuje bolest, která pochází z tenkého střeva. Bolest, jejíž místo vzniku je tlusté střevo, se objeví většinou v okolí pupku nebo podbřišku. Při stanovení původu bolesti je také důležité znát:

  • druh jídla, jenž bolest vyvolal
  • kdy bolest začala.

Když břicho bolí po jídle

Za vznikem bolesti břicha mohou stát i žaludeční vředy, nebo další nemoci. Jsou způsobené špatnou životosprávou, kouřením, alkoholem, příliš kořeněným jídlem, stresem. Žaludeční sliznici v tomto případě dráždí trávicí kyselina. Léčba žaludečních vředů patří vždy do rukou lékaře. Je třeba dodržovat dietu, vyhýbat se nervozitě, jíst po menších dávkách.

Zdroj foto: Dmytro Zinkevych / Shutterstock.com

Jak na bolestivé nadýmání

Nadýmání způsobuje větší objem plynů ve střevě. Na vině může být konzumace luštěnin nebo těžko stravitelného jídla, polykání vzduchu během konzumace potravy, strese nebo nedostatek pohybu. Nadýmání může být i příznakem onemocnění žlučníku, slinivky, žaludku, střev, ale také štítné žlázy. Při dietních chybách pomůže živočišné uhlí, bylinné čaje z máty nebo fenyklu, případně se projít, udělat pár dřepů – prostě rozpohybovat střeva, aby se plyny uvolnily a mohly odejít z těla pryč.

Doporučujeme: Přečtěte si také o PMS, neboli premenstruační syndrom

Ledvinové kameny, intolerance laktózy, Crohnova choroba

Pokud se začnou tvořit ledvinové kameny, mohou se dostavit křeče, které se promítají do dolní části břicha. Také intolerance laktózy projevuje bolestmi břicha. Jestliže se dostaví také ztráta hmotnosti, průjmy nebo zvýšená teplota, je možné, že příčinou je Crohnova choroba. Její lehčí forma se léčí změnou životosprávy, vyloučením kouření, omezením spotřeby cukru a zvýšením příjmu železa.

V případě, kdy se bolest břicha v části pravého podbřišku objeví náhle, je silná a akutní, je třeba vyhledat lékaře. Na toho je vhodné se obrátit také v případě pravidelně se opakujících břišních bolestí, aby se zjistila jejich příčina.


Další články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.