Máte pocit, že váš mozek funguje zpomaleně a není aktivní? Poradíme jak nakopnout vaši mysl
Máte pocit, že váš mozek začal stávkovat, nedokážete se na nic pořádně soustředit a vaše reflexy už nejsou, co bývaly? Nemusíte se ničeho obávat, existuje hned několik způsobů, jak váš mozek dostat zase zpátky do akce. Pojďme si je představit.

Procvičování je základ
Nebojte se dát svému mozku pořádně zabrat.
- Hrajte se svou rodinou a kamarády vědomostní hry,
- skládejte puzzle,
- věnujte se vyplňování křížovek a luštění sudoku.
Průzkumy dokázaly, že během skládání puzzle rozvíjíte kognitivní funkce svého mozku. A při hraní vědomostních her se nejenom přiučíte něco nového, ale ještě si navíc užijete spoustu zábavy.
Pauza na kávu
Pořádné nakopnutí svému mozku můžete dopřát i v podobě šálku kávy. Dodá vám energii, pomůže vám lépe a rychleji myslet a také zrychlí vaše reflexy. Ale pozor, jakmile účinky kofeinu vymizí, váš mozek a ostatní se opět vrátí do normálu. Bohužel, účinky kofeinu jsou pouze krátkodobé.
Zahrajte si karty
Milovali jste jako malí hraní karet? Vraťte se zpátky do dětství a dejte si s někým partičku karet. Podle vědců je to skvělý způsob, jak si zlepšit paměť a myšlení. Tuto metodu ovšem nedoporučujeme náruživým hráčům pokeru, kteří by se mohli na hraní stát závislými. Hrajte pouze pro radost, například se svými dětmi.
Jak si zlepšit paměť? Vyzkoušejte zaručené tipy
Meditujte
Meditace jsou nyní na vrcholu, jsou oblíbené, protože pomáhají lidem lépe se vyrovnávat se stresem a mají i blahodárné účinky právě na naši mysl. Dokonce fungují i jako prevence vzniku Alzheimerovy choroby. Pokud tedy ještě nemeditujete, začněte. Abyste pozorovali pozitivní účinky meditace, stačí se jí věnovat deset až patnáct minut denně.

Sebevzdělávejte se
Na učení není nikdy pozdě, proto se neustále sebevzdělávejte. Rozšiřujte si pravidelně svoji slovní zásobu. Věnujte se čtení knížek, magazínů a článků na internetu. Jakmile narazíte na slovíčko, které neznáte nebo nevíte jeho přesný význam, napište si jej – a později vyhledejte. Potom se ho pokuste začlenit do své slovní zásoby a používat jej v běžné mluvě.
Všechno je to ve stravě
Věděli jste, že na váš mozek může mít pozitivní vliv i to, co jíte? Věnujte svému jídelníčku dostatečnou pozornost a dbejte na důkladný přísun všech živin a vitamínů, které potřebujete. Pokud máte hektické zaměstnání, připravujte si jídlo na druhý den předtím, než si večer půjdete lehnout. Zkrátka udělejte z jídla svoji prioritu a neodbývejte se rychlým občerstvením. Váš mozek i tělo potřebují šťávu. A čím kvalitnější palivo jim dodáte, tím lépe budou fungovat.
Nebojte se zabloudit
Chodíte každý den do práce i z práce stejnou cestou? Nebojte se svoji zaběhlou rutinu trochu porušit. Až půjdete příště z práce a nebudete mít naspěch, jděte jinudy. Zkuste zvolit ulici, kterou jste nikdy nešli nebo odbočte dřív než obvykle, zkrátka a dobře, nebojte se zabloudit a potrápit svůj mozek. Pokud byste se přeci jen ztratili, můžete se kolemjdoucích zeptat na cestu, anebo využít svůj chytrý telefon. A toto pravidlo nové cesty z práce se dá využít i pokud do práce dojíždíte. Až bude pěkné počasí, můžete místo auta či autobusu vyrazit na kole.
Cvičte tajči
Tajči je tradiční čínské umění, které má dobrý vliv jak na psychickou, tak i fyzickou stránku člověka. Pravidelné praktikování tajči snižuje stres, pomáhá vám se znovunastolením rovnováhy – a podle provedených studií má i pozitivní vliv na mozek.
Pokud chcete změnit svůj způsob života a pořádně procvičit svůj mozek, začněte se věnovat stolním hrám, četbě, sportům, meditacím, dopřejte si hrnek dobré kávy a uvidíte, že brzy na sobě začnete pociťovat znatelné rozdíly. Budete bystřejší, méně ve stresu a budete se i lépe soustředit.