Monitor dechu: Proč byste si ho měli pořídit, máte-li doma miminko

Když do rodiny přijde malé dítě, je to obvykle spojené s velkou radostí. A pochopitelně i starostí, abyste veškerou péči o něho zvládli na výbornou. Nezbytnými pomůckami novopečených rodičů je také monitor dechu. Na co je dobrý a jaký vybrat typ?

Zdroj foto: Tomsickova Tatyana / Shutterstock.com
Zdroj foto: Tomsickova Tatyana / Shutterstock.com

SIDS neboli syndrom náhlé zástavy dechu u novorozenců

Syndrom náhlé zástavy dechu u dětí do jednoho roku je velikým strašákem. V minulosti byl za vznik náhlého úmrtí novorozence považováno zalehnutí dítěte matkou. Nebyl totiž jediný důvod, aby jinak zdravé dítě zemřelo. Dnes se již ví, že existuje SIDS, kdy za smrtím miminka stojí náhlá zástava dechu. Rodiče se tedy snaží dělat vše pro to, aby tomuto nebezpečnému stavu předešli. Někteří dávají na noc dítěti dudlík, který až o 90 % dokáže snížit riziko vzniku SIDS. Nevhodné je spaní na břiše, příliš měkká matrace, přehřívání dítěte vlivem mnoha vrstev oblečení nebo přetopené místnosti. K rizikovým patří pak nízká porodní váha dítěte, předčasný porod, dušení při porodu či pasivní kouření.

Hlídání dechu dítěte během spánku

Existuje ale také mnohem sofistikovanější postup, jak SIDS předejít.  Tím je používání monitoru dechu, který hlídá, jak miminko dýchá během spánku. V případě, kdy by došlo k zástavě dech, dá okamžitě rodičům nebo komukoliv, kdo má dítě na starosti, o tom informaci. Ve své podstatě se jedná o detektor pohybu, jenž snímá dech miminka – tedy frekvenci nádechů a výdechů. Jestliže se počet nádechů sníží na hodnotu menší než 10 za minutu, případně přístroj nezaznamená po dobu delší než 20 sekund pohyb plic, spustí monitor dechu okamžitě alarm.

Jak monitor dechu funguje

Monitor dechu může být deska, která se dává pod matraci do dětské postýlky. S vyhodnocovací jednotkou je propojen pomocí kabelu. Nejlepších výsledků se dosahuje při použití s tenkou matrací, která nemá pružiny. Tento typ monitoru dechu je ideální pro domácí použití, lze ho umístit do postýlky i kočárku. Nevýhodou jsou občasné falešné alarmy, jeho funkčnost může omezit také matrace.

Dalším typem je monitor dechu, jenž se dává na plenku miminka v místě jeho pupíku. Musí se přitom dotýkat bříška, aby fungoval bez obtíží, takže se lehce může stát, že je pro dítě nepříjemný a nepohodlný. Falešný poplach může způsobit peřinka. Protože má monitor dechu menší rozměry, hodí se vzít ho s sebou na výlety či dovolenou.

Existuje ještě jeden typ monitoru dechu, který v sobě kombinuje deskový snímač a propojení na dětskou chůvičku. Jeho pořizovací cena je o něco vyšší. Vyplatí se ho však pořídit v situaci, kdy je v rodině více dětí – jedno spí a druhé si hraje v jiné místnosti.

Zdroj foto: Tomsickova Tatyana / Shutterstock.com
Zdroj foto: Tomsickova Tatyana / Shutterstock.com

Jaké další funkce monitor dechu má

Podle typu modelu může monitor dechu disponovat dalšími praktickými funkcemi:

  • světelná kontrolka – upozorňuje na nepravidelné dýchání
  • vibrace – při nepravidelné frekvenci dechu přimějí dítě k pohybu
  • chytrá aplikace – dech dítěte je možné sledovat prostřednictvím smartphonu
  • další senzory – snímají tělesnou teplotu, polohu nebo pohyb miminka
  • upozornění na nízký stav napájecí baterie – praktický vychytávka, která udržuje přístroj v kondici.

Pro klid rodičů je monitor dechu rozhodně vhodné pořídit a používat ho minimálně do 6 měsíců věku zdravého dítěte.

Zdroj info: recenzer.cz

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací