Molice na rostlinách a jak se jich zaručeně zbavit?

Napadly vaše pokojové rostliny nebo rostliny a plodiny ve skleníku malé bílé mušky a vy nevíte co s nimi? Jedná se o molice, které si rády pochutnávají na listech. Naštěstí existují osvědčené způsoby, jak s nimi zatočit!

Zdroj foto: Catherine Eckert / Shutterstock.com

Základní informace o molicích

Tento malý druh hmyzu, který dorůstá do velikosti 1,5-2 mm, má bílá křídla a na pohled vypadá jako kdyby byl obalený v mouce.

  • Jelikož se živí šťávou z rostlin, najdete ho na listech všech typů rostlin.
  • Jejich útoku tak neunikne jak zelenina pěstovaná na zahrádce, okrasné květiny ve skalce, tak ani pokojové rostliny ve vaší domácnosti.
  • Přítomnost molic na rostlině odhalíte velice snadno. Když rostlinou zatřesete, hejna molic se rozlétnou do okolí a na spodní straně listů po sobě zanechají lepkavé bílé výměšky, které jsou ve skutečnosti jejich larvy.

Odhalte invazi molic co nejdříve

Abyste předešli masovému rozšíření molic po všech vašich rostlinách, pravidelně všechnu svou zeleň kontrolujte. Při zalévání si zblízka prohlížejte listy, zda se na nich nevyskytuje něco podezřelého a nepatřičného. Rostliny, které jsou napadené již delší dobu usychají a vadnou. Skvělou prevencí jsou lepkavé šipky speciálně určené pro rostliny, které zapíchnete do květináče nebo do záhonu – a případné mušky a další hmyz, co by chtěl vaše rostlinky napadnout, se na šipku přiletí.

Zdroj foto: Catherine Eckert / Shutterstock.com

Chemická cesta na molice

Jakmile odhalíte přítomnost molic a pomocí šipek se zbavíte dospělých jedinců, je čas zatočit i s larvami. Pokud se rozhodnete přizvat si na pomoc chemické pomocníky, v zahrádkářstvích a hobby marketech v sekci s doplňky pro zahradu naleznete, co hledáte. Jediné, na co si dejte pozor, je bezpečné použití v uzavřených místnostech. Některé druhy postřiků jsou totiž určeny pouze pro venkovní použití a jejich aplikace v domácnosti tak není zcela vhodná.

Přírodní cesta na molice

Pokud raději spoléháte na přírodní produkty a babské rady, dá se proti molicím bojovat několika účinnými způsoby. Jedním z nich je použití zdravotně nezávadných postřiků na bázi olejů a mastných kyselin. Ty jsou vhodné i při použití na zeleninu. Z babských rad se osvědčilo omýt listy, hlavně jejich spodní strany, roztokem vody, octa a oleje v poměru 100 ml : 10 ml : 10 ml, dále také omytí výluhem z tabáku, česneku i kopřiv.

Prevence dalšího výskytu molic

Jakmile se molic zbavíte, předcházejte jejich dalšímu výskytu pravidelnou, a hlavně správnou péčí o rostliny. Rozhodně je nepřemokřujte, neboť ve vlhkém substrátu se daří škůdcům. Pravidelně je prohlížejte a opatřete jejich okolí šipkami proti škůdcům.

Mít napadené rostliny molicemi není nic příjemného, ale naštěstí se jich dá zbavit a zabránit jejich opakovanému návratu.

Mohlo by se Vám také líbit
2 komentáře
  1. Petra říká

    Prosím, co jsou to ty šipky proti molicím?

    1. Karel říká

      Jsou na nic.Ty opravdu molice nezlikvidují.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.