Moderní mimoškolské aktivity: Jak kroužky vybírat?

Co s volným časem dětí řeší všichni rodiče vždy se začátkem nového školního roku. Je třeba zvážit, jaké moderní mimoškolské aktivity pro děti budou ty nejvhodnější.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Někteří rodiče ale mají pocit, že musí děti natlačit do všemožných aktivit, jen aby byly zabavené, ale na děti to může být příliš. Dnešní nabídka je opravdu široká, kroužky už nabízejí i školky, školy nebo organizace, které se zabývají sportovními činnostmi pro děti. Nevíte, co vybrat? Zeptejte se dětí, co by je bavilo.

Mimoškolské aktivity už od školky i dříve

Dnes není problém sehnat kroužek již pro batolata.

  • Do těchto zájmových kroužků samozřejmě děti ještě chodí s rodičem, ale mohou se tak začít učit cizí jazyk nebo cvičit už ve velmi útlém věku.
  • Není to sice zcela nutné, ale někdy může být fajn, že se má dítě, kde zabavit.
  • Rodič si tak může začít všímat, pro co má dítě vlohy.
  • Už ve školce ale dítě dosahuje věku, kdy může začít chodit samo například na aerobik, do mažoretek nebo do jiných obvykle sportovních kroužků.

Rodiče mají mnohdy pocit, že je potřeba začít co nejdříve, a tak své dítě zapíše. Zprvu se ale stává, že dítě kroužek nezaujme, takže jich vystřídá i několik – a u žádného nezůstane. I to je běžné, není totiž dobré, když rodič dítě do kroužku nutí. Dítě by mělo mít možnost mluvit samo do toho, na jaký kroužek bude chodit. Musí ho to totiž bavit.

Kroužky ve škole či školce

Pro mnoho dětí je těžké zvyknout si na nový kolektiv nebo na povinnosti. Zejména děti, které jsou ve školce či ve škole nové, potřebují čas. S kroužky je tak lepší počkat, a ne s nimi začínat hned na začátku školního roku. Dobrou volbou jsou pak kroužky, které probíhají v odpoledních hodinách přímo ve školce nebo ve škole.

Každé zařízení má vždy svou nabídku kroužků, na které lze děti zapsat. Dítě zůstává ve známém prostředí, kroužky vedou obvykle učitelé, které znají, a je tak pro ně jednodušší u kroužku vydržet a zajímat se o něj.

Zdroj foto: Oksana Kuzmina / Shutterstock.com

Nejpopulárnější kroužky

I když se říká, že dnešní děti nesportují, nejčastěji se hlásí právě do pohybových kroužků. Oblíbené jsou mimoškolní aktivity jako je fotbal, hokej, pro děvčata krasobruslení, tanec, mažoretky nebo aerobik.

Avšak nabídka je dnes opravdu široká, oblíbené jsou i kroužky, kdy děti chodí ven nebo mezi zvířata. Pro umělecky nadané děti to mohou být kroužky jako je:

  • kreslení,
  • keramika,
  • různé tvoření z papíru,
  • hudební kroužky, kde se děti učí hrát na hudební nástroj nebo zpívají ve sboru.

Každé dítě je jiné, pokud chcete to své na nějaký kroužek přihlásit, zjistěte si nabídku ve svém okolí a zvažte všechny možnosti, zejména časové a finanční. Některé kroužky mohou totiž představovat výrazný zásah do rodinného rozpočtu. Děti ale nechte vybrat, správný kroužek je jedině ten, který dítě baví.

Zdroj: blesk.cz, maminka.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.