Jak vybrat mikrovlnnou – Jaké parametry by měla mít?

Mikrovlnná trouba je skvělým pomocníkem každé domácnosti. Prakticky nikdo z nás si bez ní svou kuchyni nedovede představit, a přitom ji bereme jako samozřejmost. Vybírejte správně!

Někdy může být složité se vyznat v množství mikrovlnek na trhu, navíc každá může mít jiné funkce a vlastnosti. Proto nabízíme tyto tipy, které vám s výběrem pomohou a navíc ukáží, na co se hlavně při výběru zaměřit. Jak tedy vybrat spotřebič takový, aby plnil všechny vaše požadavky?

Zdroj foto: goffkein.pro / Shutterstock.com

Jak mikrovlnka funguje?

Je zajímavé, že základem celého tohoto procesu je voda. Její molekuly totiž při vystavení mikrovlnám začnou velmi rychle kmitat. Z toho důvodu uvolňují velké množství tepelné energie, tedy té, co ohřívá naše jídlo.

Je důležité, aby se při ohřevu jídlo otáčelo, to z toho důvodu, že při odrazu mikrovln od stěn vznikají takzvaná maxima a minima. To jsou body, kdy by se naše jídlo buď vůbec neohřálo, nebo naopak spálilo.

Co je důležité při výběru?

Je několik základních otázek, na které byste si měli odpovědět ještě před výběrem. Mezi ty dvě nejdůležitější patří:

  1. Kam chcete mikrovlnou troubu umístit?
  2. Jaké funkce od ní požadujete?

Mezi další důležité parametry patří také účinnost ohřevu, velikost a výdrž dle toho, jak často budete mikrovlnku používat.

Zdroj foto: Rostislav_Sedlacek / Shutterstock.com

Volně stojící, nebo vestavná?

V zásadě při tomto rozhodování záleží hlavně na designu. Vestavné mikrovlnné trouby jsou totiž vhodné pro tvorbu moderního dokonalého designu, kde ani mikrovlnka nebude narušovat výsledný vzhled.

Jestliže však na vzhledu celé kuchyně tolik nelpíte, můžete si pořídit mikrovlnku volně stojící. Její výhodou je to, že ji můžete opravdu snadno přemístit, manipulace tak nebude problém. Navíc má také nižší pořizovací cenu. Nevýhodou však může být její čištění, vzhledem k tomu, že je celý její zevnějšek vystaven okolnímu prostředí, to znamená, že se bude zanášet prachem a mastnotou.

Vestavná mikrovlnná trouba je kromě předních dvířek celá ukrytá v kuchyňské lince, proto se při jejím čištění tolik nenadřete. Bohužel je však náročnější na prostor, potřebuje totiž místo na odvětrávání. Průchody totiž odchází přebytečné teplo, z toho důvodu budete potřebovat o 5 až 10 cm volného prostoru navíc. Další nevýhodou je výrazně vyšší cena. Pokud uvažujete, kam vestavnou mikrovlnu umístit, mělo být zhruba v úrovni očí, díky tomu se vám bude dobře manipulovat s pokrmy i mikrovlnkou.

Mikrovlnka by rozhodně neměla stát na ledničce, tyto dva spotřebiče si opravdu nerozumí. Mohlo by zbytečně dojít k vzrůstu nároku na energii u obou spotřebičů, navíc by se zhoršovala jejich funkce.

Velikost mikrovlnky

Velikost lze udávat v několika různých parametrech:

  1. Objem – ten se udává v litrech. Pohybovat se může od 14 litrů až po 45. S objemem souvisí i celková velikost mikrovlnky. Proto byste tento faktor měli zvážit při přemýšlení, kde mikrovlnka bude stát.
  • Pokud patříte mezi nenáročné uživatele, případně bydlíte sami, bude vám stačit objem mezi 14 a 20 litry. Pozor si dejte na to, že malá mikrovlnka může mít problém s rozmrazováním větších kusů masa. Jestliže hodláte mikrovlnku využívat často a pro více osob, volte takové, které mají objem minimálně 20 litrů, spíše více.
  1. Průměr otočného talíře – tento parametr poukazuje i na výslednou velikost spotřebiče. Čím menší talíř, tím menší prostor. Mezi ty nejmenší průměry patří talíře kolem 24 cm, mohou mít však i kolem 40 cm. Pro ohřev jídla na plytkém i hlubokém talíři si vystačíte s menší mikrovlnkou, pokud byste však chtěli chystat více pokrmů nebo dokonce připravovat v mikrovlnce pizzu, budete potřebovat mikrovlnku o něco větší. Ideálně s průměrem talíře kolem 25 až 30 centimetrů.

Na tento talíř byste si mělo dávat pozor, vzhledem k tomu, že je skleněný, může se velmi snadno rozbít. Bohužel cena nového se pohybuje v řádu několika stovek. A ohřev bez otočného talíře nepřipadá v úvahu, jídlo by totiž nebylo ohřáté rovnoměrně.

Zdroj foto: Gaf_Lila / Shutterstock.com

Příkon a výkon

Každý spotřebič má určitý výkon. Pokud žádáte rychlý ohřev jídla, pak byste měli pořídit mikrovlnku s příkonem kolem 1 000 až 3 000 W. Sehnat však můžete i model, který má příkon pouze kolem 500 W. Nemusíte nutně volit nejvyšší příkon, ten totiž znamená také vyšší spotřebu elektrické energie. Čím více funkcí mikrovlnka má, tím větší příkon. Proto byste se měli rozmyslet, kolik funkcí od spotřebiče opravdu potřebujete. Mohli byste totiž zbytečně platit za elektriku, ačkoliv všechny funkce nevyužijete.

Příkon grilu je většinou uveden samostatně. Čím vyšší je, tím lépe dokáže spotřebič grilovat.

Většinou si výkon můžete přizpůsobit pro druh ohřívaného pokrmu zvlášť. Nižší výkon se užívá pro rozmrazovaní, ten vyšší pak pro ohřev jídla.

Ovládání

Většinou čím více funkcí, tím komplikovanější ovládání. Základní typy mikrovlnek mívají většinou manuální otáčecí kolečka, na kterých zvolíte výkon a dobu ohřevu. To je skvělý typ ovládání pro nenáročné uživatele.

Sehnat však můžete i spotřebič s elektronickým či dotykovým ovládáním. Díky tomu můžete individuálně nastavit každý parametr a příjemně ho zkontrolovat na displeji. Jedná se však o něco složitější způsob ovládání a nemusí být vhodné pro každého.

Dvířka

U výběru mikrovlnky byste se měli dívat také na to, na jakou stranu se otevírají dvířka. Většinou je to doleva, můžete se však setkat i s otevírám doprava. Proto se zamyslete, na jakou stranu otevírání chcete, aby bylo praktické a příjemné. Navíc je také důležité, abyste pro dvířka měli dostatečný prostor.

Vybrat si můžete dvířka, co se otevírají silou či za pomoci tlačítka. Obzvláště pokud máte děti, vybírejte typ, který se neotevírá tak snadno. U trouby s tlačítkem může být nevýhoda zanechávání otisků prstů.

Jestliže nemáte prostor pro dvířka vlevo ani vpravo, můžete si vybrat spotřebič, co se otevírá směrem dolů. Jedná se o skvělé řešení pro malé kuchyně.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Typy mikrovlnek

Většinou se setkáte se 3 typy mikrovlnek:

  • multifunkční mikrovlnka,
  • bifunkční mikrovlnka,
  • monofunkční mikrovlnka.

Doporučujeme: Co je minitrouba a jak ji vybrat?

Multifunkční mikrovlnná trouba

Tento spotřebič bývá vybaven grilem, funkcí horkého vzduchu a někdy dokonce také možností vaření v páře. Tento typ je však o něco dražší než ty ostatní. Z toho důvodu byste měli dobře zvážit, jestli opravdu všechny funkce využijete.

Bifunkční mikrovlnná trouba

Tato mikrovlnka obsahuje funkci grilu, jedná se tak o trochu rozšířenější verzi základní verze.

Monofunkční mikrovlnná trouba

Tento typ je tím úplně základním. Postačí vám, pokud požadujete pouze ohřev jídla. Nedokáže sice složitější funkce jako je gril a podobně, rozhodně si s ní však vystačíte, a navíc je výhodou nízká pořizovací cena.

Řešením může být také set trouba mikrovlnka, to je však v dnešní době poněkud zbytečným řešením. Může se to hodit, pokud nemáte troubu a chcete tak o něco chytřejší mikrovlnnou troubu. V opačném případě však spíše zbytečně připlatíte.

Zdroj foto: NavinTar / Shutterstock.com

Srovnání cen

Při výběru nového spotřebiče je velkým limitem investice, kterou do toho chcete vložit. Nejjednodušší mikrovlnky seženete již od 1 000 korun. Takové bývají většinou volně stojící, s výkonem do 1 000 W a objemem kolem 20 litrů. I v cenové kategorii do 2 000 korun však můžete narazit na troubu s funkcí grilu a rozmrazováním. To vám bude pro normální použití zcela stačit.

Další kategorií jsou dražší mikrovlnky do 6 000 Kč. To už si můžete vybrat i z vestavných modelů, navíc zde najdete i nerezovou úpravu. Objem bude o něco větší, kolem 32 litrů, navíc získáte i další funkce, jako je horký vzduch a další.

V kategorii nad 6 000 Kč pak najdete opravdu luxusní mikrovlnky, co patří k těm nejkvalitnějším. Většinou se jedná o vestavné multifunkční spotřebiče, které mají vysoký výkon a velký objem.

Pro někoho je mikrovlnná trouba pouze nástrojem k ohřívání jídla, využívat ji však můžete i například k pečení či dokonce zavařování. Proto byste vždy měli vybírat dle toho, co od spotřebiče očekáváte

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.