Meteostanice: podle čeho ji správně vybírat?

Na předpověď počasí v médiích se dost často spolehnout nemůžeme, nehledě na to, že taková předpověď je dost obecná a vztahuje se na celou Českou republiku. Ve vašem městě ale může být v daný den úplně jinak. Proto je rozhodně lepší pořízení meteostanice a spoléhat se na ni.

Zdroj foto: Jaroslav Moravcik / Shutterstock.com

Ta ukáže aktuální počasí venku, ale klidně dokáže předpovědět počasí dopředu, navíc se odhaduje, že běžná domácí meteostanice je spolehlivá až na osmdesát procent. A to není rozhodně málo. Jak takovou meteostanici vybrat a jaké parametry byste měli při výběru sledovat?

Funkce, které požadujete

Dnešní moderní domácí meteostanice mohou mít mnoho různých funkcí, zobrazují se na displeji, a pokud všechny funkce nevyužijete, bude vás to spíš obtěžovat, protože na displeji bude prostě moc informací, což může být nepřehledné.

Meteostanice kromě aktuální venkovní teploty může:

  • zobrazovat i teplotu v domácnosti,
  • mít funkci předpovědi počasí,
  • ukazovat vlhkost vzduchu i stav ovzduší.
  • ukazovat směr a rychlost větru, srážky a podobně.

Přehled běžných funkcí meteostanice

Meteostanice může mít svůj vlastní displej, ale nutně ho mít nemusí. U vyspělejších a modernějších kousků se totiž využívá wifi – a předpověď se zobrazuje na mobilním telefonu. Výhodou připojení na mobilní zařízení tkví v tom, že se o počasí doma můžete dozvědět, i když jste třeba na dovolené nebo se zdržujete mimo město.

Zdroj foto: doomu / Shutterstock.com

Meteostanice s barometrem

Meteostanice, které mají barometr, umí pak předpovídat počasí, měří totiž atmosférický tlak. Součástí displeje pak může být i detailní graf, na němž je znázorněno, jak se tlak vyvíjí. Lépe tak můžete sledovat vývoj počasí v nejbližších hodinách. Kromě barometru může mít pokročilejší přístroj i vlhkoměr na měření vlhkosti a vodních par ve vzduchu. Vlhkoměr je důležitou funkcí v případě, že chcete sledovat aktuální stav srážek a oblačnosti.

Čidla meteostanice

Mezi zcela základní funkce patří zobrazování aktuální teploty, a to jak té venkovní, tak i vnitřní. Každá meteostanice má čidla, jedno je v ní zabudované a druhé se umísťuje ven. Vnitřní zabudované čidlo pak měří teplotu uvnitř místnosti, venkovní čidlo naopak teplotu venku. Pokud je umístěno na sluníčko, počítejte s tím, že vám bude zobrazovat vždy vyšší teplotu.

Některé přístroje odlišují také pocitovou teplotu. Kromě těchto údajů se běžně na zobrazuje i čas, výhodou je, že přes rádiové nastavení máte vždy čas na sekundu přesný. Kromě času zobrazují i datum a sloužit mohou i jako budík.

Zdroj foto: Audrius Merfeldas / Shutterstock.com

Doplňkové funkce

Mezi další doplňkové funkce pak patří alarm, který upozorní uživatele na změnu:

  • počasí,
  • teploty,
  • vlhkosti,
  • rychlosti větru nebo stav srážek.

Meteostanice mohou zobrazovat i západ a východ slunce nebo fáze měsíce. Údaje pak mohou být aktualizovány přes internet, nebo rádiově. Tyto přístroje jsou dneska opravdu chytrými zařízeními, které mohou mít nespočet funkcí, na displeji pak může být docela těsno. Před nákupem je tak dobré ujasnit si, které funkce jsou pro vás skutečně důležité.

Můžete se na předpověď skutečně spolehnout?

U každé meteostanice je nutné nastavit nadmořskou výšku měřené lokality, pro co největší přesnost. Když měří stanice počasí podle atmosférického tlaku, probíhá předpověď právě na základě změny atmosférického tlaku. Obvykle je stanice schopná předpovědět počasí na několik hodin dopředu, v tomto případě je předpověď přesná a dá se na ni celkem dobře spolehnout. V případě, že měří stanice počasí až na několik dnů dopředu, je taková předpověď méně přená.

Pryč jsou doby, kdy jsme měli teploměr za oknem, moderní meteostanice sčítají obrovské množství funkcí, a podle toho se také liší jejich cena.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.