Slyšeli jste už o metabolicky zdravé obezitě? Podívejte se jaké jsou její příčiny
Určitě už jste někdy ve svém životě slyšeli pojem obezita. Ale věděli jste, že existuje i metabolicky zdravá obezita? Nadváhou a problémy s životním stylem v poslední době trápí drtivou většinu obyvatelstva, a to jak dospělých, tak dospívajících. Právě obezita dětí je obrovským problémem, protože ty už mají od útlého věku různé zdravotní neduhy.

Navíc u nich hrozí mnohem vyšší riziko propuknutí kardiovaskulárního onemocnění, cukrovky a pochopitelně i problémy s klouby způsobené vysokou tělesnou hmotností. Ne všichni obézní lidé si však za svou nadváhu mohou sami. Za obezitou často stojí problém s metabolismem, ale ani to není pravidlem.
Co je metabolicky zdravá obezita?
Ač je současná medicína velmi mocnou vědou, lékařům se zatím nepodařilo stoprocentně stanovit definici metabolicky zdravé obezity. Nicméně existují vodítka, podle nichž lze diagnostikovat metabolický syndrom. To se děje na základě změření:
- šířky pasu,
- analýzy množství tukové tkáně,
- hladiny zdravého cholesterolu v krvi.
Lékař při vyšetření bere v úvahu také krevní tlak. Výsledná diagnóza je poté velmi jednoduchá.
Pakliže pacienta trápí obezita, ale nepřekračuje zdravé hodnoty v uvedených třech parametrech, velmi pravděpodobně trpí metabolickým syndromem. Ten však může postihovat i jedince, kteří nikdy neměli problémy s vysokou tělesnou hmotností.
Jak vzniká metabolický syndrom?
Bohužel lékaři zatím nedokázali najít ani přímý podnět ke vzniku metabolického syndromu. Rady si nevědí ani výživoví poradci. Odborníci se pouze shodují na tom, že svou roli rozhodně budou hrát geny. Předpokládá se však, že příčinou metabolického syndromu by mohl být nevhodný životní styl spojený s nadměrnou konzumací energetických nápojů a nedostatkem pohybu.
Máte-li nadváhu, je u vás velký předpoklad, že se u vás může objevit metabolický syndrom vedoucí k celé řadě zdravotních problémů a komplikací.
Tukové tkáně
Podle některých odborníků má na vznik metabolického syndromu vliv také druh tělesné tukové tkáně. Tuk hromadící se ve spodních partiích lidského těla je totiž mnohem více škodlivý než tuk, který se usazuje například v oblasti břicha. S metabolickým syndromem bohužel souvisí i zdravotní problémy. Tým lékařů zjistil, že člověk se zdravým metabolismem spaluje tuky dvakrát rychleji, než člověk, u něhož se projevil metabolický syndrom a s ním spojené choroby.
Nepodceňujte kvalitu spánku a ostatní faktory
Možná si teď budete říkat, že vás metabolicky zdravá obezita nemůže přepadnout, protože žijete relativně zdravě a prakticky pořád sportujete.
- Metabolický syndrom závisí kromě jiného také na kvalitě spánku a některých dalších podstatných faktorech.
- Určitým indikátorem začínajících problémů tedy mohou být časté spánkové poruchy.
- Většinou se jedná o časté buzení nebo o pocit únavy po probuzení.
Prakticky nikdy tak nejde o nedostatek spánku a vyčerpání. Chcete-li se vyhnout metabolicky zdravé obezitě, odepřete se častou konzumaci alkoholu a nikotinu.

Je metabolicky zdravá obezita v pořádku?
Pokud jste nikdy o výrazu metabolicky zdravá obezita neslyšeli, pak se určitě nechytejte za hlavu. Lékaři tato slova používají velmi opatrně, protože celá oblast okolo přirozené nadváhy ještě není dokonale prozkoumána a popsána.
Někteří odborníci si přesto myslí, že metabolicky zdravá obezita pomůže s diagnostikováním těžké obezity, která může mít závažné zdravotní následky. Lidé mající zdravou obezitu mají sice vyšší naději, že se u nich neobjeví metabolický syndrom, ale na druhou stranu jsou stále mnohem náchylnější k některým onemocněním než lidé s normální tělesnou hmotností.
Řadou výzkumů a pozorování totiž bylo zjištěno, že se metabolický syndrom objeví přibližně po 10 letech u některých lidí trpících zdravou obezitou. A právě proto by i lidé s lehkou nadváhou měli navštívit lékaře, nebo alespoň změnit životní styl.
Nemusíte rapidně měnit svůj život. Udělejte maličkosti pro své zdraví a váš organismus se vám v budoucnu dokonale odmění.