Magický úplněk: Opravdu má na nás vliv nebo jsou to jen „báchorky“

Kolem úplňku existuje neskutečné množství smyšlenek a legend. O jeho vlivu na psychiku i fyzično člověka nemají někteří lidé pochybnosti, zatímco jiní jsou skeptičtí.

I v 21. století je stále mnoho lidí přesvědčeno, že úplněk ovlivňuje naše emoce, způsobuje nezvyklosti v chování nebo dokonce nemoci. Filozofové a lékaři si začali všímat souvislosti mezi chováním člověka a úplňkem přibližně kolem roku 400 n. l.

Úplňkem se řídí příliv a odliv oceánu, což má vliv na reprodukční cykly několik mořských druhů – korálové útesy, červi žijící v moři a na některé ryby.

Zdroj foto: kdshutterman / Shutterstock.com

Vliv úplňku na spánek

Když je měsíc v úplňku, může ovlivnit váš spánek – to není žádným tajemstvím. Proč se to děje? „Dnes je úplněk, to se zase nevyspím.“ To je věta, kterou pronese hodně lidí, když zjistí, že nadcházející noc bude úplněk. U mnoho lidí opravdu k hlubokému spánku nedochází, setrvávají delší dobu ve fázi REM.

REM se nazývá fáze spánku těsně po usnutí, před upadnutím do hlubokého spánku.

Vliv úplňku na srdeční činnost

Mořský příliv vzniká vlivem úplňku, kdy se mění gravitační síla. Může gravitační tah také ovlivnit tekutiny uvnitř vašeho těla?

Ačkoli mnoho lidí tvrdí, že má úplněk vliv na jejich krevní tlak, výsledky mnoha studií, které byly provedené, mluví protichůdně.

Úplněk, emoce a psychická pohoda

Dříve svůj život lidé podřizovali střídání dne a noci – světlu a tmě.

Díky evoluci funguje lidské tělo pod vlivem cirkadiánních rytmů, ta mají vliv na mnoho funkcí v organismu, včetně bdění a spánku. Mají vliv na celkovou duševní i fyzickou pohodu.

S příchodem elektřiny a umělého osvětlení se začaly naše cirkadiánní rytmy narušovat.

Pouliční lampy vyzařují světlo o síle 15 luxů, mobilní telefon něco kolem 40 luxů, překvapivě měsíc v úplňku má pouhých 0,1 luxu. Sami posuďte, zda může mít úplněk s takovou minimální září vliv na vaše emoce a psychickou pohodu.

Existuje výjimka

Přece jen existuje výjimka, kde byl prokázán vliv úplňku na duševní zdraví pacientů s bipolární poruchou. Fáze měsíce prokazatelně ovlivnila cirkadiánní kardiostimulátor (malá skupina nervů). Vliv se projevuje zhoršením spánkové hygieny, což vede depresi, někdy k mániím.

Zdroj foto: vovan / Shutterstock.com

Vraždy, násilí, sebevraždy….

Lidé již po staletí věří, že úplněk probouzí v lidech sklony k násilí, vraždám a sebevraždám.

Bylo provedeno mnoho studií, které se snažily tuto teorii ověřit. Není známo, že by se to v některé podařilo. Spíše naopak. Během úplňku násilné činy a sebevraždy mírně poklesnou.

Menstruační cyklus

Ačkoli trvá menstruační cyklus přibližně stejnou dobu jako ten měsíční, nemají tyto cykly spolu nic společného. Navzdory tomu je cyklus spojován s úplňkem. Stejně tak nemá úplněk žádný vliv na otěhotnění.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.