Lopatkovec jako přírodní čistička vzduchu. Tuto nenáročnou pokojovku si jistě oblíbíte

Lopatkovec neboli také toulcovka patří mezi velmi nenáročné pokojové rostliny. Hodí se i pro úplné začátečníky. Pokud budete dodržovat jen pár zásad při pěstování této rostliny, můžete se těšit na to, že vám krásně poroste i pokvete. Navíc má i jednu obrovskou výhodu – funguje jako výborná přírodní čistička vzduchu.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Tropická rostlinka, co má ráda vlhko

Původem pochází lopatkovec ze Střední Ameriky, kde se vyskytuje v tropických vlhkých pralesích. Nejvíce se rostlině vždy dařilo v Kolumbii. Dnes jde o poměrně hojně rozšířenou rostlinu, která se dá pěstovat i v domácích podmínkách u nás. Výborně se rostlině bude dařit například v koupelně, kde bude mít dostatek vlhkosti a ideálně rozptýleného světla.

  • Lopatkovec je krásnou dekorativní rostlinkou, roste v malých keříčcích, i když ve volné přírodě může dorůstat do výšky až jednoho metru a stejně může mít i na šířku.
  • Listy jsou lesklé a sytě zelené, květy jsou bíle a rostlina obvykle kvete od dubna až do září.
  • Na první pohled působí velmi elegantně a v interiéru se stane určitě nevídanou ozdobou. Přitom toho ani moc nepotřebuje.

Pro zapomětlivé pěstitele

Udržovat při životě některé pokojové rostliny se mnohdy může zdát jako nadlidský úkol, lopatkovec je ale na pěstování poměrně nenáročný. Jen málokterá rostlina se vám totiž odmění stále pěkným vzhledem, i když na ni občas úplně zapomenete. Pozor si však musíte dát na přímé sluneční světlo. Je potřeba si uvědomit, že v přírodě se vyskytuje právě v pralesích, kde se mu daří ve stínu jiných vyšších stromů. Má rád i vlhko

Kam lopatkovec umístit

Lopatkovec by měl mít dostatek tepla a světla, přímé slunce mu však škodí, takže na okenní parapet jej neumisťujte, to však neznamená, že v blízkosti oken být nemůže. Dokonce se dá pěstovat i na zahradě nebo na balkóně, musí mít ale stín. Pokud budete rostlinu vystavovat slunci, začnou hnědnout listy, a nakonec i zcela seschnou. Ideální je pro něj tak právě rozptýlené světlo.

Nikdy pak nezapomínejte rostlinu ani zalévat, zde však platí jedno jediné pravidlo – je nutné udržovat substrát neustále vlhký. V květináči by ale voda neměla stát, stačí jen udržovat zeminu vlhkou a občas je dobré listy postříkat vodou z rozprašovače.

Pokud bude mít lopatkovec málo vody, neuhyne, ale dá vám to najevo seschlými listy, pak jej stačí jednoduše znovu dostatečně prolít. V případě, že ale rostlinu necháte ve vodě stát, může uhnít.

Jak hnojit a přesazovat?

Lopatkovec nepotřebuje časté hnojení, právě naopak hrozí u něj riziko přehnojení. Pokud se však rozhodnete přeci jen své rostlině trochu přilepšit, volte klasické hnojivo a dejte mu pouze částečnou dávku, asi polovinu z té doporučené. A s přesazováním si také nemusíte vůbec lámat hlavu, rostlina potřebuje přesadit pouze v případě, že už je příliš velká a její dosavadní květináč by mohl začít být těsný. Že je čas rostlinu přesadit poznáte podle toho, že bude více potřebovat vody nebo se objeví zažloutlé listy.

Zdroj foto: nnattalli / Shutterstock.com

Přírodní čistička vzduchu

O lopatkovci se také ví, že funguje jako čistička vzduchu. I proto se hodí do obývacích pokojů, do ložnic nebo koupelen. Schopnosti této rostliny jsou také v tom, že dokáže absorbovat ze vzduchu nebezpečné organické těkavé sloučeniny. Do vzduchu nejrůznější nebezpečné látky může vypouštět třeba lakovaný nábytek a podobně. Pokud si pak lopatkovec dáte do místnosti, kde spíte, budete mít kolem sebe zdravější vzduch a bude se vám lépe spát.

Pozor ovšem na to, že i když je lopatkovec tolik užitečný, jeho listy jsou toxické. Hlídejte tak především malé děti nebo zvířecí mazlíčky, aby listy neochutnávali.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací