Levandule – Vše o rostlině – Pěstování, množení stříhání

Pěstování levandule má pro milovníky rostlin mnohé výhody. Kromě toho, že má krásnou fialovou barvu a zkrášlí každou zahradu, levandule mají pozitivní zdravotní účinky pro člověka.

Není snad člověka, který by o ní nikdy neslyšel nebo její okouzlující vůni nerozpoznal mezi jinými. A přesto nás tato kráska nepřetržitě přesvědčuje o své jedinečnosti, i o tom, že o ní pořád ještě nevíme všechno.

Věděli jste například, že v dobách moru bránil levandulový lektvar nákaze, a že tehdejší recept se používá dodnes? Pokud se chcete o této královně bylin dozvědět spoustu dalších zajímavostí, čtěte dále.

O levandule

Levandule lat. (Lavandula) je vytrvalou bylinku z čeledi hluchavkovitých. Svým růstem vytváří polokeř vysoký 30-60 cm, který časem odspodu dřevnatí. Úzké dlouhé listy kontrastují zelenou barvou se sytě modrými až modrofialovými květy. Pohled na záhon kvetoucích stvolů lahodí oku i duši a její květinovo-citrusová vůně bývá až omamná.

Na světě je více než 30 druhů této léčivky, z nichž byla vybrána „silná čtyřka“ těch, které disponují výjimečnými vlastnosti.

levandule
Zdroj foto: jlf46 / stock.adobe.com

Druhy levandule

  • Levandule lékařská (lat. Lavandula angustifolia), zvaná též úzkolistá neboli pravá – je silně vonící a její květ se hojně užívá v lékařství.
  • Levandule špičatá, zvaná i portugalská (lat. Lavandula latifolia) – se svou typicky ostrou vůní levandule.
  • Lavandin – je hybrid předchozích dvou druhů. Zde musím poznamenat, že nejde o levanduli v pravém slova smyslu, ale zkřížením dostala tato rostlina výraznou barvu, nepřekonatelnou vůni květů a až trojnásobně vyšší obsah esenciálních olejů, a tím se stala královnou francouzské Provence. Léčebnou moc však ztratila.
  • Levandule korunkatá, též klasnatá (lat. Lavandula stoechas) – výjimečná tvarem svého květu s typickou korunkou.

Historie levandule

  • první doložená zmínka o levanduli má více než 2500 let,
  • ve Starověkém Egyptě byla používána k mumifikaci zemřelých,
  • staří Římané a Řekové se v ní koupali a sypali jí podlahy domů a kostelů, aby se v nich nezdržoval hmyz,
  • svůj vědecký název získala levandule z latinského „lavare“, což znamená „mytí“,
  • v křesťanské tradici představovala ochránkyni proti všemu zlému a nad dveřmi věřících rodin se často objevoval kříž svázaný ze stonků této byliny,
  • středověk věřil, že levandule brání morové nákaze. Toto tvrzení opravdu určitý smysl mělo, neboť to, že hmyz vůni této byliny nesnese, víme i dnes, a mor se tehdy šířil právě od vší a blech, jejichž hostitelem byly krysy,
  • neméně zajímavé je, že levandule byla součástí lektvaru, který nesl název „Ocet čtyř zlodějů“. Právě tím si potírali ruce středověcí zlodějíčkové, jež v dobách moru vykrádali domy zemřelých. Důkazem účinku je, že silice stejného složení se dodnes prodává v lékárnách jako antiseptikum,
  • do levandule se za vlády královny Viktorie doslova zamiloval celý britský dvůr. Tehdy se s ní hojně parfémovalo prádlo, umývaly podlahy i nábytek, sypaly schody, aby podrážky dvořanů šířily její omamnou vůni. Tržiště zaplavily prodavači levandule a královská zahrada se proměnila v jeden modrofialový celek,
  • začátkem 20. století se využití levandule rozšířilo i do lékařství, zejména do ranhojičství.

Kde sa nacházejí levandulové pole?

Francouzskou Provence a její nekonečně dlouhé levandulové lány, není třeba vůbec představovat. Voňavá levandulové pole si tam každoročně přijede prohlédnout více než 15 milionů návštěvníků z celého světa.

Přestože je Provence nejznámějším producentem levandule, z které se následně vyrábí olej, jenž slouží jako vývozní artikl, tak světovou velmocí v jeho vývozu, již delší dobu není.

Prvenství převzalo Bulharsko. Průmyslově zpracovávaná levandule prochází ihned po sklizni pojízdným destilačním přístrojem (tzv. destilační kolonou), pomocí které se získává esenciální olej přímo na polích. Tento se používá hlavně k výrobě parfémů.

Pěstování levandule

Původem je to rodačka ze Středomoří. Sluncem vyprahlá zem a dešťové výkyvy jsou její domovinou. Je tedy zvyklá na drsné podmínky, což v praxi znamená, že nároky na její pěstování jsou minimální. Stačí ji místo na sluníčku, písčitá půda a občasná zálivka a odmění se vám letní záplavou květů. Častou otázkou pěstitelů je, zda ji přihnojovat nebo ne. Pokud ji občas dopřejete trošku dusíkatého hnojiva, rozhodně jí neuškodíte, nutné to však není. Poradí si i bez hnojení.

Pěstování v květináči

Kromě zahrady můžete levandule pěstovat i v květináči na slunném balkoně nebo, máte-li doma opravdu hodně světla, můžete to zkusit i v bytě. Jen nezapomenout, že přemíru vody nesnese.  Přestože je to vytrvalá kytka, v silnějších mrazech by venku mohla uhynout. Proto je dobré ji na zimu přikrýt chvojím.

  1. Kdy kvete levandule?

    Levandule v České republice kvetou v letních měsících od června do srpna, výjimečně také v září. Záleží na druhu levandule. Například taková levandule lékařská kvete obvykle hned v červnu. Na kvetení má vliv i místo pěstování či počasí.

Stříhání levandule

Levanduli je potřeba pravidelně zastřihovat. Poprvé na jaře a podruhé po odkvětu. Nikdy nestříháme až do dřeva, ale necháme 2-3 cm zelené části pro rychlejší nárůst nových listů. Chceme-li si usušit krásně aromatickou bylinku a nechat na ní i květy, pak rostlinu stříháme v době poupat, aby nám květy sušením neopadaly. Nejlepší je načasovat si sklizeň na suchý sluneční den kolem poledne, kdy má rostlinka nejvíce éterických olejů. Při jejím sběru si dávejte pozor na včely, protože pyl z fialových kvítků je přitahuje jako magnet, tak ať nedostanete nějaké to žihadlo.

Sušení levandule

Větvičky levandule sušíme buď volně rozložené ve stínu, nebo svázané v menších svazcích a zavěšené na proudícím vzduchu hlavičkami dolů, podobně jako při sušení jiných bylinek. Okolní teplota by neměla přesáhnout 40 stupňů, aby se účinné látky neznehodnotily.

Jak množit levandule?

Když víte, jak na to, je její množení velmi jednoduché.

  1. Levandule množíme řízkováním, a to tak, že si najdeme na některé z větviček krátký výhonek.
  2. Uchopíme ho v místě, z kterého vyrůstá ze stvolu a tahem směrem dolů jej vyškubneme tak, aby na řízku zůstala „patička“, což je malý kousek kůry z  původní větvičky.
  3. Lístky řízku trošičku otrháme.
  4. Stejným způsobem si připravíme ještě druhý řízek a oba současně nasadíme do výsadbové kostky se substrátem.
  5. V ní se vám bezproblémově uchytí a vyroste z ní zdravá, silná rostlina.
Rozkvetlé levandule
Zdroj foto: OHishiapply / Shutterstock.com

Účinky levandule

Levandulový olej

Nejčastěji využíváme levandulový olej k těmto účelům:

  • zklidňuje bolesti hlavy,
  • zahání deprese a úzkosti,
  • zkvalitňuje spánek,
  • má silně hojivé a antibakteriální účinky,
  • pomáhá při závratích,
  • snižuje krevní tlak,
  • léčí některé ekzémy a akné (ve formě masti),
  • levandulové oleje jsou vhodné pro masáže svalů a relaxaci,
  • v šatníku chrání před moly a provoní prádlo (kytička ze sušené levandule).

Pár užitečných tipů navíc:

  • Skvělým způsobem, jak jednoduše a přitom účinně obohatit kosmetické přípravky o antibakteriální schopnost a „vylepšit“ jejich vůni, je přidat pár kapek levandulového oleje do produktů, jako jsou masti, pleťové vody, tekutá mýdla, sprchové gely nebo i šampony na vlasy.  
  • Pár kapek oleje přidaných do sušičky k mokrému oblečení, zajistí vašemu prádlu vůni čistoty i bez použití aviváže
  • Pokud chcete mít mimořádně voňavou sušenou levanduli, která vám zajistí klidný spánek, stříhejte větvičky vonné odrůdy ihned po vytvoření poupat. Dobře usušte a potom vložte do polštářů, které si dáte na noc pod hlavu. Účinek bude zaručený, probudíte se za tři dny, vyspaní „do růžova“

Je levandule v těhotenství bezpečná?

Levandule se během těhotenství příliš nedoporučuje. Raději vynechejte čaj i levandulové oleje. V každém případě je lepší poradit se se svým lékařem.

Léčebné koupele

Levandulová mořská koupel pro uvolnění

V uzavíratelné skleněné nádobě smícháme hrubou sůl z Mrtvého moře se sušenými květy Levandule pravé. Promícháme a v zavřené nádobě necháme, aby sůl absorbovala vůni.  Po pár dnech si nachystáme koupel, kterou by nám i lázně mohly závidět.

Vanu napustíme vodou teplou tak 38-39 stupňů a připravenou sůl v ní rozpustíme. Zapálíme si několik čajových svíček a rozestavíme na okraj vany. Nalijeme si skleničku dobrého bílého vínka, pustíme příjemnou hudbu a dopřejeme si dvacetiminutovou koupel, po které by měl následovat spánek nebo aspoň odpočinek.

Ozdravná koupel v levanduli

Druhou variantou ozdravné koupele je záparová koupel. Zápar si předem uvaříme a přidáme do vody na koupání. Vonné silice už nebudou sice tak intenzivní, ale varem se uvolní stahující třísloviny, které pomůžou tělu zbavit se všech bacilů a virů a zároveň budou mít na pokožku stahující účinek, což ocení nejedna z nás.

Jak uvařit zápar z levandule?

2 hrsti levandulové natě dáme do hrnce s vařící vodou. Hrnec přikryjeme a 5 minut pomalu povaříme. Pak scedíme a zápar přilijeme do vany.

Doporučujeme: Tulipány – Jak je pěstovat a vše kolem

Levandulový čaj

Účinek levandule je všestranný, každopádně účinky čaje z květů levandule jsou výjimečně zdravé. Ale jako u všech bylinek, i zde je nutno připomenout, že nic se nemá přehánět a je potřeba dodržet doporučené denní množství.

  • celkově zklidňuje,
  • znatelně zlepšuje usínání a spánek,
  • snižuje nervozitu, stres, deprese, pocity napětí,
  • zmírňuje bolesti hlavy, závratě,
  • pomáhá odstraňovat nepříjemné příznaky klimakteria,
  • je účinný při žaludeční nevolnosti a trávicích potížích,
  • plynatosti a střevních kolikách,
  • spolu s dalšími bylinkami zahání záněty dýchacích cest a kašel.

Příprava levandulového čaje

  • 1-2 malé lžičky sušených nebo čerstvých květů levandule,
  • ¼ l horké vody.
  1. Levanduli spaříme horkou vodou a necháme 10 minut vyluhovat v zakryté skleněné nádobě.
  2. Poté přecedíme a pijeme 2x denně. Večerní dávku tak hodinu před spaním. Čaj připravujeme vždy čerstvý.

Dejte pozor, denní dávka levandule užívané vnitřně by neměla překročit 6 gramů (u dětí, těhotných žen nebo chronicky nemocných osob raději polovinu).

Rada navíc pro ty, co trpívají po luštěninových jídlech nadýmáním. Uvařte si šálek levandulového čaje a vypijte ho 10 minut před konzumací těchto pokrmů. Vaše potíže budou pro vás, a hlavně pro vaše okolí, snesitelnější.

TIP

Oblíbený v české kuchyni je také levandulový sirup. Připravte si ho také.

Recepty z levandule

Při vaření se dají využít jak listy, tak květy, ale vzhledem k její aromatičnosti to s ní nijak nepřehánějte. Navzdory tomu, jak jinak to oblíbená bylinka, v kuchyni se moc velkému zájmu zrovna netěší. Je součástí Provensálského koření. Komu nevadí její chuť, může ji zkusit přidat do kuřecího nebo rybího masa, do marinád, dresinků či bylinkového másla. Většího úspěchu dosáhnete přidáním samotné levandule do sladkých dezertů.  Skvělý zážitek slibuje Levandulová zmrzlina nebo sušenky, které jsou tak jednoduché, že je můžete hned vyzkoušet:

Levandulové sušenky

Levandulový cheesecake

Levandulová zmrzlina

Ingredience

  • 300 ml plnotučného mléka
  • 4 lžíce sušených květů levandule
  • 350 ml šlehačky

Postup přípravy

  1. Cukr rozmícháme v mléce, přidáme levanduli a za stálého míchání vaříme na mírném ohni, až se cukr zcela rozpustí. Směs nesmí začít vařit!
  2. Pak ji necháme v ledničce do druhého dne.
  3. Druhý den levanduli scedíme a do mléka nalijeme chlazenou smetanu.
  4. Tuto směs nalijeme do uzavíratelné širší nádoby a vložíme do mrazáku.
  5. V pravidelných půlhodinových intervalech ji dobře promícháváme, dokud dostatečně nezmrzne.

Využití v levandule v domácnosti

Levandule je s oblibou využívána právě pro provonění šatníku, domácnosti, ovšem má také řadu dalšího využití. Jestliže tedy máte rádi toto specifické aroma, levandule by vám doma rozhodně neměla chybět.

Levandule na voňavé prádlo

Název levandule pochází z latinského slova lavare, které má význam umýt či prát. Není tak žádným překvapením, že je tato rostlina často využívána pro osvěžení prádla.

Využít můžete sušenou levanduli přímo do šatní skříně.

Vyzkoušejte ovšem přidat čtyři kapky levandulového oleje do vody v žehličce – získáte tak voňavou páru, která ovoní prádlo. Případně můžete pár kapek přidat rovnou do pračky.

Jestliže máte sušičku, stačí přidat suchý hadřík s pár kapkami levandulového oleje k mokrému prádlu a nechat v sušičce probíhat kouzla.

Pomoc při onemocnění

Levandule má silné antibakteriální účinky, skvěle tak zklidní podrážděné břicho či různé nemoci.

Podle některých výzkumů oleje obsažené v této rostlině pomáhají v boji proti zánětům trávicího traktu, omezíte tak bolesti a průjem.

Zbavíte se totiž špatných bakterií a ochráníte tak tělo před infekcí. Stačí přidat pouze trošku sušené levandule třeba do jogurtu.

Levandule na zlepšení paměti

Tato rostlina má také skvělé účinky na naši paměť.

Stačí jen trocha její vůně, abyste podpořili svou paměť. To ocení hlavně studenti, ovšem vám pomůže také v případě, že vás trápí například úzkosti.

Využijete ji tak kdykoliv, pokud potřebujete uklidnit svou mysl. Aromaterapie jsou velmi účinné, kromě levandule můžete využít sílu i jiných rostlin.

Sušená levandule
Zdroj foto: Chamille White / Shutterstock.com

Nevolnost v autě

Nevolnost z cestování provází mnoho z nás, ať už se jedná o auto či jiný dopravní prostředek. Dochází k tomu kvůli citlivému vnitřnímu uchu, které vnímá pohyb kolem nás. Pak můžeme cítit závratě či nevolnost.

Ovšem právě levandule je skvělou pomocí, její výrazné aroma vás totiž rozptýlí. Pro ještě lepší účinek zaměstnejte i další své smysly – vyzkoušejte sladkosti, skvěle poslouží zázvorová lízátka, která navíc potlačují nevolnosti. Budete si tak moci užít ničím nerušenou jízdu.

Levandule a menopauza

Menopauza je běžnou součástí života žen, ovšem dokáže být pořádně nepříjemná. Hlavně kvůli návalům horka, které dokáží značně rozladit. Ukázalo se však, že s tím může levandule pomoci.

Stačí dvakrát týdně čichat levanduli alespoň dvacet minut. Nepříjemné návaly horka by se měly utlumit. To rozhodně stojí za vyzkoušení.

Levandule je skvělým pomocníkem, nabízí totiž spoustu skvělých účinků. A to hlavně díky své vůni, ovšem i látky v ní obsažené mají pozitivní vliv na lidský organismus. Jedná se tak o přírodní pomoc v případě různých problémů.

Zdroj: gardendesign.com, healthline.com


Další oblíbené rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.