Krmítko pro ptáčky: Jak si ho vyrobit a kde jej umístit?

Krmítko pro ptáčky je snadné vyrobit, přinášíme vám pár inspirací. Kam dát krmitko pro ptáky? Jaké krmivo je vhodné pro ptáky do krmítka? Těšit se můžete na zahradu plnou zpěvců.

krmítko pro ptáky
Zdroj foto: Artush / Shutterstock.com

Vybrali jsme pro vás tři jednoduchá krmítka pro ptactvo , která hravě zvládnete. Navíc si k asistenci můžete přivolat i vaše děti, které na nějaký čas zabavíte.

Jak vyrobit krmítko pro ptáčky z PET lahve

Plastovou láhev doma najde každý, proč ji teda nevyužít k něčemu prospěšnému? Toto krmítko je velmi jednoduché – a jeho příprava vám zabere pouze chviličku.

  1. V PET láhvi vyřízněte otvor, který začíná asi 5 cm ode dna láhve. Jeho šířka by měla být 6 cm a výška 8 cm.
  2. Otvor je hotový, ovšem pro ptáčky velmi nebezpečný, protože by se o jeho ostré hrany mohli zranit. Proto použijte zapalovač, jímž hranu nahřejte – plast se smrskne a „zakulatí“.
  3. Ještě je potřeba k láhvi připevnit dřívko (klacík), aby se ptáci mohli při zobkání na něco postavit.
  4. Ten připevněte do dolní části láhve. Nakonec do vyrobeného krmítka vložte semínka a připevněte k hrdlu láhve provázek, za něhož celé krmítko pověsíte na vhodné místo – třeba na strom.

Klasické dřevěné krmítko pro ptáky

Dřevěná krmítka patří mezi nejčastější typy, které můžete na dvorcích vidět. A není divu, klasika je klasika.

Pro výrobu dřevěného krmítka si připravte dřevěnou desku (nezapomeňte, že ptáci dají přednost přírodninám, takže obyčejná smrková deska je ideální), vrtačku a pár šroubků. A můžeme se pustit do práce.

  1. Nejdříve se vrhneme na základní spodní desku. Rozměry si můžete zvolit sami, například délka 25 cm, šířka 15 cm a tloušťka 2,5 cm.
  2. Aby zrní hned nespadlo nebo jej snadno nerozfoukal vítr, potřebujeme k desce pomocí vrtačky připevnit lišty, jejichž výška by měla být alespoň 2 cm.
  3. K desce je také potřeba připevnit podpěry ke střeše.
  4. Na řadu přichází zmiňovaná střecha krmítka. Pamatujte, že střecha musí být širší než základová deska, nejlépe 30 cm na každé straně – nechcete přeci, aby do krmítka pršelo.
  5. Desky střechy připevněte pomocí malých šroubků kolmo k podpěrám a konstrukci se střechou k sobě sešroubujte.
  6. Nakonec takto hotové krmítko zavěste někam na strom a naplňte ho semínky nebo lojem pro ptáčky.

Krmítko pro ptáčky z šišky

Netradičním, ale naprosto jednoduchým krmítkem, je krmítko z šišky.

K výrobě budete potřebovat šišku, například borovicovou, kterou namočte v tekuté směsi loje a semínek. Na šišku připevněte provázek a zavěste ji na místo, kde nesvítí slunce – lůj by se mohl rozpustit.

krmítko pro ptáčky ze šišky
Zdroj obrázku: Kuttelvaserova Stuchelova / Shutterstock.com

Kam dát krmítko pro ptáčky

Krmítka by měla být umístěna tam, kde je bezpečno. Největším nepřítelem ptáčků je kočka, proto jej dejte na takové místo, kam se kočky nedostanou. Baví vás pozorovat ptactvo na vaší zahradě? V tom případě můžete krmítko umístit i tak, abyste na ptáčky dobře viděli.

Co do krmítka pro ptáčky

Nikdy ptáky nekrmte jídlem, co vám doma zbylo. Mohlo by jim to velmi ublížit. Ideální ptačí potravou je krmení skládající se ze semínek slunečnic, prosa, obilnin, dále to může být nesolený lůj, lojové koule, ořechy (vlašské, arašídy), sušené ovoce či mouční červi (seženete ve zverimexu).

A pokud se vám do krmítka pouštět nechce, ale zároveň se rádi pokocháte malými opeřenci, můžete si na zahradě jako alternativu vysázet keře, na jejichž bobulích si ptáčkové rozhodně pochutnají. A které to jsou? Například dřín, skalník, hloh, pámelník nebo kalina (pozor, pro lidi je pámelník a kalina jedovatý).

Ptáčci si nejenom dobře nají, ale také v rozrostlých keřích uhnízdí, a vy tak budete moct pozorovat mnohem víc.

Zdroj: denik.cz, zahradkarskaporadna.cz


Mohlo by vás zajímat

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.