Křečové žíly: Co pomáhá a jak se jich zbavit?

Křečové žíly jsou zvětšené, oteklé a zkroucené žíly, často zbarveny do modré nebo tmavě fialové. Co pomáhá na křečové žíly a proč vlastně znikají se dočtete v článku.

Zdroj foto: Mr.Louis / Shutterstock.com

Co jsou křečové žíly?

Křečové žíly jsou velké, oteklé žíly, které se často objevují na nohou a chodidlech. Dochází k nim, když vadné chlopně v žilách umožňují, aby krev proudila špatným směrem nebo se hromadila. Předpokládá se, že křečovými žilami na nohou, lýtkách a jiných částech těla trpí více než 23 procent všech dospělých. Objevují se, když ventily v žilách nepracují správně, takže krev neteče efektivně. Žíly zřídka potřebují léčbu ze zdravotních důvodů, ale pokud dojde k otokům, bolavým a bolestivým nohám a pokud se objeví značné nepohodlí, je léčba k dispozici.

V závažných případech může křečová žíla prasknout nebo se z ní vyvinou křečové vředy na kůži. To bude vyžadovat léčbu.

Co pomáhá na křečové žíly

Pokud pacient nemá žádné příznaky nebo nepohodlí a neobtěžuje ho pohled na křečové žíly, léčba nemusí být nutná. Pokud však existují příznaky, může být potřebná ke snížení bolesti nebo nepohodlí a řešení komplikací, jako jsou vředy na nohou, změna barvy kůže nebo otoky. Jak tedy na křečové žíly?

Někteří pacienti mohou také chtít léčbu z kosmetických důvodů.

Zdroj foto: Yavdat / Shutterstock.com

Chirurgická operace

Pokud jsou křečové žíly velké, může být nutné je chirurgicky odstranit. To se obvykle provádí v celkové anestezii. Ve většině případů může pacient jít domů ve stejný den – pokud je nutná operace na obou nohách, může strávit jednu noc v nemocnici.

Laserová ošetření se často používají k uzavření menších a také pavoučích žil. Na žílu jsou aplikovány silné záblesky světla, které postupně mizí.

Mast na křečové žíly

Mast nebo gel sice problém nevyřeší, ale dokáže vám pomoci. Krém na křečové žíly vám ovšem pomůže zmírňovat bolesti nohou a zabraňují tvorbě krevních sraženin. Vybrat nejlepší mast může být problém, každému totiž pomáhá něco jiného. Často se však využívá kaštanový nebo konopný krém.

Ligace

Provedou se dva řezy, jeden v blízkosti třísla pacienta v horní části cílové žíly a druhý v dolní části nohy, buď u kotníku, nebo kolena. Horní část žíly je svázaná a utěsněná. Tenký, pružný drát se provlékne spodní částí žíly a poté se vytáhne, přičemž žílu vezme s sebou.

Tento postup obvykle nevyžaduje pobyt v nemocnici. Po operaci bude většina pacientů potřebovat 1-3 týdny na zotavení, než se vrátí do práce a dalších běžných povinností. Během doby zotavení se nosí kompresní punčochy.

Stahovací punčochy na křečové žíly
Stahovací punčochy na křečové žíly. Zdroj foto: Tibanna79 / Shutterstock.com

Skleroterapie

Do malých a středně velkých křečových žil se vstřikuje chemikálie, která je zjizvuje a uzavírá. O několik týdnů později by měly zmizet.

Radiofrekvenční ablace

Malý řez se provádí buď nad, nebo pod kolenem a pomocí ultrazvukového vyšetření; úzká trubice (katétr) je navlečena do žíly. Lékař vloží do katétru sondu, která vydává radiofrekvenční energii. Ta ohřívá žílu a účinně ji uzavře. Tento postup je preferován u větších křečových žil. Radiofrekvenční ablace se obvykle provádí v lokální anestezii.

Příčiny křečových žil

Žíly mají jednosměrné ventily, takže krev může cestovat pouze jedním směrem. Pokud se stěny žíly protáhnou a jsou méně pružné (elastické), mohou být chlopně slabší. Oslabený ventil umožní únik krve, a nakonec protéká opačným směrem. Pokud k tomu dojde, může se v žíle (žilách) hromadit krev, která se poté zvětší a zduří.

Potenciální rizikové faktory jsou:

  • menopauza,
  • těhotenství,
  • věk nad 50 let,
  • dlouhodobé stání,
  • rodinná anamnéza křečových žil.

Křečové žíly postihují ženy častěji než muže. Je možné, že ženské hormony uvolňují žíly. Pokud je to tak, může přispět užívání antikoncepčních pilulek nebo hormonální terapie (HT).

Prevence proti křečovým žilám

Když si myslíte, že u vás začíná nástup křečových žil, můžete jako prevenci vyzkoušet cvičení, chůzi nebo jiný pohyb. Pomoci může také ricinový olej, který má schopnost snižovat otok a bolest nohou. Zastavit je však úplně není jednoduché.

Křečové žíly
Zdroj foto: Albina Glisic / Shutterstock.com

Křečové žíly v těhotenství

U žen je mnohem pravděpodobnější, že se jim během těhotenství vytvoří křečové žíly než kdykoli jindy v životě. Těhotné ženy mají v těle mnohem více krve; to vytváří další tlak na oběhový systém. Změny hladin hormonů mohou navíc vést k uvolnění stěn cév. Oba tyto faktory zvyšují riziko vzniku křečových žil.

Jak děloha roste, dochází k většímu tlaku na žíly v pánevní oblasti matky. Pokud byste chtěli používat krém pro křečové žíly v těhotenství, raději se poraďte se svým lékařem, protože ne na každém krému se nachází tato informace. Ve většině případů křečové žíly zmizí po skončení těhotenství; není tomu tak vždy, a někdy, i když se zlepšují, mohou některé zůstat viditelné.

Ak chcete vyriešiť kŕčové žily pomocou babských rád, tie vám ponúkneme v ďalšom článku.

Zdroj: medicalnewstoday.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.