Klíště vám může způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Jak jej můžete správně a bez rizika odstranit?

Během pobytu v přírodě můžeme klíště chytit velmi snadno – a to i na podzim. Jakmile jej najdeme na svém těle přisáté, je nutné okamžitě zakročit a správně jej vytáhnout.

Zdroj foto: KPixMining / Shutterstock.com

Jenže jak? Už dávno se nedoporučuje jej odstraňovat kroucením, tak jako tomu bylo v minulosti. Nemusíte tedy přemýšlet nad tím, zda se má klíště kroutit po směru nebo proti směru hodinových ručiček. Naopak mějte po ruce připravené jen dvě věci – a to pinzetu a dezinfekci.

Bezpečný pobyt v přírodě versus klíště

Klíště nechce chytit nikdo, udělat pro to něco můžete. Pokud se chystáte na vycházku do přírody, vhodně se na to oblékněte.

  • I když je venku teplo, mějte na sobě kalhoty i triko s dlouhým rukávem, a pokud je to možné, volte světlé oblečení.
  • Klíšťatům také znesnadníte cestu, když si obléknete kalhoty z hladkého materiálu, po němž se jim špatně leze.
  • Pokud možno, kalhoty si ještě zastrčte do vysokých bot. Zapomenout byste neměli ani na aplikaci repelentu.

I přesto je ale nutné vždy po návratu domů z přírody prohlédnout celé tělo. Když klíště objevíte ještě v ten den, co jste se vrátili z výletu či procházky, omezíte riziko vzniku nebezpečných onemocnění, která klíšťata přenáší. Klíště, které se vytáhne ještě v ten den, kdy se do vás zakouslo, nepředstavuje tak vysoké riziko.

Jak klíště bezpečně vytáhnout

Klíště se doporučuje odstranit jediným způsobem. A kroucení to není. Mělo by se vyviklat a popřípadě vytrhnout. Je důležité postupovat správně. Jakmile se vám nepovede jej vytáhnout celé a zůstane tedy zakousnutá hlavička, už se o ni nepokoušejte a vyhledejte raději lékaře. V lékárně si pak můžete koupit přípravek vhodný na odstraňování klíšťat a také speciální pinzetu.

Zdroj foto: Igor Mihalchik / Shutterstock.com

Co nedělat?

Vystačíte si ale i s pinzetou kosmetickou, kterou jistě máte doma. Taky si možná ještě pamatujete, že se dříve radilo potřít klíště něčím mastným – olejem, vazelínou či sádlem. To ale určitě nedělejte, jakmile se klíště dostane do kontaktu s mastnotou a tuky, začne se dusit. Přidušené klíště pak okamžitě vyvrátí obsah střev do vaší rány. Tím se jen zbytečně zvyšuje riziko nákazy nebezpečným onemocněním. Používejte tak opravdu jen dezinfekci. Ránu můžete natřít až po vytažení.

Jakmile objevíte zakousnuté klíště, na nic nečekejte a snažte se ho vyndat.

  1. Nejprve použijte dezinfekci, kterou ošetříte postižené místo.
  2. Klíště je pak nutné pevně uchopit do pinzety – opravdu používejte jen pinzetu, v žádném případě klíště nechytejte holou rukou.
  3. Musíte jej uchopit pinzetou co nejblíže kůži, poté se musí vyviklat, a to ze strany na stranu, jemně a opatrně. Jakmile bychom zabrali, riskujeme utržení těla od hlavičky, a to nechceme.
  4. Pokud se ani po třech minutách klíště nepustí, je možné jej pinzetou lehce podebrat, uchopit a vytáhnout. Jakmile se pustí, místo okamžitě řádně vydezinfikujeme.

Klíště je pak nutné zničit. Nesnažte se ho rozmačkat, není to bezpečné. Pokud to jde, spalte ho. Můžete ho ale také dát do izolepy, do níž jej zalepíte a vyhodíte. Nezapomeňte, že je i po vytažení nebezpečné a může mít v sobě infekční obsah, raději si na likvidaci oblékněte i gumové rukavice.

Ranku stále hlídejte

I když je klíště venku, je potřeba ranku po něm neustále kontrolovat. Dva až tři týdny místo po klíštěti pozorujte. Jakmile začne červenat, ještě nepanikařte, to je normální reakce. K lékaři se vydejte ve chvíli, kdy se červené místo začne zvětšovat nebo pokud se uprostřed objeví bílá skvrna. Lékař vám ihned provede krevní testy.

Sledujte také to, zda se u vás nerozvíjejí příznaky podobné chřipce, pro jistotu je dobré mít několik dní po vytažení jen klidový režim. Do těla byste se taky měli snažit dostat hodně tekutin a vitamínů pro posílení obranyschopnosti.

Zdroj: cdc.gov

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.