Kalisie voňavá: Jak na pěstování? Léčivé účinky a využití

Kalisie je poměrně velmi známým druhem pokojové rostliny. Má navíc také celou řadu užitečných léčivých účinků a rozhodně se proto hodí mít takovou bylinu u vás doma.

Co od ní můžete očekávat, jakou potřebuje péči a k čemu vám bude sloužit?

Rod Callisia

Kalisie (lat. Callisia) se řadí mezi vytrvalé rostliny z čeledi křížatkovitých. Celý tento rod zahrnuje dvacet druhů rostlin. Pěstuje se několik okrasných druhů, tyto rostliny však nemají příliš výrazné květy. Mívají světlé odstíny barev, často jsou růžové či bílé.

Dospělé rostliny vyhánějí nafialovělé výhonky, které se podobají liánám.

Často jsou kalisie sukulentního typu, vzhledem k tomu by se tedy mohlo zdát, že příliš parády neudělají. Ovšem v posledních letech jsou čím dál častěji pěstovány jako pokojovky, oblíbené jsou hlavně pro své léčivé účinky.

Kalisie
Zdroj foto: joloei / Shutterstock.com

Druhy kalisie

Kalisie vonná

Jindy je tato rostlina nazývána také kalisie voňavá (lat. Callisia fragrans), lidově pak jako zlatý vlas. Jedná se o druh, u kterého jsou velmi hojně využívány jeho specifické účinky.

Dokáže totiž pomoci se stimulací imunitního systému a efektně může léčit mnoho onemocnění. Její účinky jsou opravdu široké, využití pro ni doma tak určitě najde každý.

Kalisie plazivá

Kalisie plazivá (lat. Callisia repens) je dalším z druhů patřících do tohoto rodu. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která je taky s oblibou pěstována jako pokojová rostlina, ne však pro léčivé účinky.

Největší užitek této rostliny je využití jako potrava pro domácí mazlíčky, především pro želvy a agamy, dále však také pro králíky, morčata, a dokonce i psy a kočky. Jedná se o velmi dekorativní rostlinu nenáročnou na pěstování.

Pěstování kalisie

Pěstování kalisie vonné je vzhledem k jejím vlastnostem vcelku jednoduchá záležitost. Dokáže se totiž velmi snadno množit, a navíc bujaře roste, což je opravdu užitečné, jestliže rostlinu hodláte pěstovat především kvůli zdravotním účinkům.

Oddenky snadno zakoření ve vodě i v půdě, během dvou až tří týdnů můžete tak získat novou rostlinu.

Pokud se rozhodnete kalisii pěstovat doma, měli byste pro ni zvolit ideálně světlé místo. Jestliže jí dopřejete sluneční paprsky, zajistíte kvalitní růst pletiv a dobrou kondici rostliny.

Myslete však na to, že ostré sluneční záření by rostlině mohlo naopak uškodit a spálili byste tak její listy.

Zálivku si žádá pravidelnou a mírnou, při nejhorším však zvládne i krátkodobé vyschnutí substrátu. Rozhodně to však pro rostlinu není ideální a měli byste na to dát pozor. Vzhledem k tomu, že je původem z tropů a subtropů, má v oblibě vlhkost a teplo.

Neumísťujte proto kalisii do blízkosti radiátoru a pravidelně roste listy rozprašovačem, aby byla zajištěna dostatečná vlhkost.

Teplota se hodí pokojová, v zimě pak kolem 12 °C. V období od jara do podzimu je vhodné rostlinu přihnojovat alespoň jednou za čtrnáct dní. Jako zemina se hodí rašelinový substrát.

Léčebné účinky kalisie

Kalisie je skvělý antioxidant, který zachycuje volné radikály a detoxikuje játra. Výčet nemocí, které můžete pomocí kalisie léčit, je opravdu nezměrný, blahodárně totiž může působit na velmi mnoho orgánů.

Na co může mít kalisie vonná účinky s pozitivním vlyvem?

  • prostatu,
  • cysty na vaječnících,
  • artrózu,
  • astma,
  • Crohnovu nemoc,
  • Alzheimerovu nemoc,
  • Parkinsonovu chorobu,
  • tlumí bolesti všeho druhu,
  • pomáhá v boji s rakovinou, s obyčejnou chřipkou, kašlem či angínou,
  • snižuje otoky,
  • léčí orgány trávící, pohlavní či kardiovaskulární soustavy,
  • zachovává mladost buněk,
  • bojuje proti stárnutí,
  • a ještě mnohem více dalších závažných onemocnění.

Díky tomu tak není pochyb, že tato rostlina je opravdu zázračná a skrývá neuvěřitelnou sílu, která pomůže v boji s mnoha neduhy.

Využívány jsou především horizontální výhonky rostlin.

Pokud na oddenku vyroste alespoň osm kolínek, která mají hnědofialové zbarvení, jedná se o tu nejúčinnější část. Méně účinnými, avšak také využívanými, jsou i listy.

Mezi účinné látky kalisie patří hlavně:

  • flavonoidy (kvercetin a kempferol),
  • fytosteroly,
  • kyselina gamalinolenová,
  • vitaminy skupiny B, C.

Rostlina je bohatá také na minerální látky, především vápník, železo, chrom, bor, měď a selen. Důležitý je také obsah alkaloidů, glykosidů a polysacharidů.

Kalisie jako pomoc se závislostí

Tato kouzelná rostlina dokáže kromě nemocí ulevit také od závislosti na nikotinu či alkoholu. Jestliže se tak nemůžete zbavit například nepříjemného zlozvyku kouření, pak může být kalisie řešením pro vás.

Vyzkoušejte místo zapálení cigarety žvýkat kousek kalisie.

Navíc tělu uleví, protože zbavuje organismus škodlivých toxických látek a odlehčuje tak vnitřním orgánům.

Kalisie vonná
Zdroj foto: Kanda Saelee / Shutterstock.com

Použití kalisie

Nabízí se mnoho způsobů, jak kalisii zpracovat pro následné využití, především dle toho, na jaký problém ji budete chtít využít. Pojďme se proto podívat na pár tipů na zpracování kalisie.

Pro větší účinnost kalisie je vhodné využít takzvanou Filatovu metodu, tedy části rostliny připravené na léčení vložit v pytlíku do chladu (2-4 °C) a teprve po třech dnech dále zpracovávat. Jedná se o metodu ruského vědce, který popsal biogenní stimulátory, jež rostlina produkuje z posledních rezerv.

Pojďme se podívat na některé recepty z kalisie.

Tinktura z kalisie

K výrobě tinktury kalisie neboli lihového výluhu budete potřebovat boční oddenky.

  1. Nejlépe utrhněte ty, které mají alespoň 9 kolínek. Pro výrobu si připravte 40 kolínek i s koncovými růžicemi.
  2. Nakrájejte je, nejlépe keramickým nožem a následně rozdrťte v hmoždíři, aby se účinné látky dobře uvolňovaly.
  3. Poté vložte do perfektně čisté sklenice a zalijte 600 ml vodky, případně jiného silného alkoholu.
  4. Nechte macerovat v temnu alespoň dva týdny, denně protřepávejte.
  5. Dle potřeby můžete po uplynutí 14 dnů scedit potřebné množství do malé lahvičky, zbytek můžete klidně nechat louhovat nadále.

Podávat můžete třikrát denně nalačno přímo do úst, preventivně lze užívat jednou denně. Maximální dávku vypočítáte tím, že vydělíte svou hmotnost 3x a výsledkem je množství kapek. Po měsíci užívání byste měli mít alespoň týden pauzu, aby si tělo na léčivku nezvyklo a ta tak neztratila účinek.

Odvar z kalisie

Odvar je jednoduchým způsobem zpracování rostliny.

  1. Povařte jeden velký list v litru vody alespoň 15 minut.
  2. Poté ho vyjměte, odvar nechte zchladnout a poté uložte ve sklenici do chladu.

Lze ho využívat jak k vnitřnímu, tak i vnějšímu použití. Někomu tento typ vyhovuje více než tinktura.

Čerstvá šťáva z kalisie

Pro získání čerstvé šťávy rozmixujte listy a oddenky pomocí odšťavňovače. Případně lze šťávu vymačkat i pomocí lisu na česnek. Pro konzumaci můžete přecedit, šťávu však lze využít i na obklady velkých ran, které se špatně hojí. Uchovávat byste tento produkt neměli déle než dva dny. Známí je také jako sir

Mast z kalisie

Jako základ masti si můžete vybrat buď vazelínu, nebo nesolené čisté vepřové sádlo.

  1. Rozmixujte kalisii a míchejte v poměru zhruba 2 díly kalisie a 3 díly vazelíny.
  2. Tuto směs vložte do hrnce společně s trochou vody a na mírném plameni nechte vařit hodinu, poté dejte vychladnout.
  3. Nechte směs alespoň 12 hodin odležet, lépe do druhého dne.
  4. Následně nechte jen lehce přejít varem a přeceďte.
  5. Po vychladnutí se oddělí nadbytečná voda, tu slijte a výsledkem je požadovaná mast.

Skladujte v suchu a temnu, na vazelínovém základu vydrží mast až dva roky, v případě sádla zhruba jeden rok.

Žvýkačka

Jako dobrá prevence může posloužit i žvýkání samotné rostliny bez nutnosti příprav čehokoliv složitějšího. Konzumace se hodí například v době podzimu či zvýšeného výskytu nachlazení a dalších onemocnění jako posílení vaší imunity. Žvýkat lze oddenek nebo list, zhruba dvoucentimetrový kousek listu či jedno kolénko po dobu zhruba 30 minut. Rostlinu poté můžete vyplivnout, nebo také spolknout. Ideálně žvýkejte kalisii jednou denně, maximálně pak třikrát.

Jestliže se řekne kalisie, znamená to v podstatě malý zázrak. Je až neuvěřitelné, jak obrovské množství pozitivních účinků tato rostlina má, rozhodně tak neváhejte s pořízením celé rostliny, nebo alespoň vyzkoušejte produkty, které jsou z ní vyráběny.

Pěstujete doma kalisie?

Zdroj: groww.fr


Další oblíbené články

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. svatava říká

    moc dekuji za vas clanek . uz jdu koupit kalisii . zdravim .

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.