Jarní skalka: nechte ji rozkvést všemi barvami

Není hezčího pocitu, než když vám na jaře obrazí květiny na skalce a vy jste svědky toho, jak se příroda po zimě opět probouzí k životu. Které rostlinky si na svou skalku pořídit, aby byla radost na ni pohledět? Máme pro vás několik tipů, s jakými květinami bude vaše skalka nepřehlédnutelná.

Hořec jarní

Pokud milujete barvy a chcete je na své skalce porůznu kombinovat, jako zástupce modré barvy si můžete zvolit hořec jarní. Vykvétá opravdu brzy na jaře, již na začátku dubna se můžete kochat jeho modrými květy ve tvaru hvězdy s bílým středem. Na výšku měří přibližně 10 centimetrů a má rad neutrální půdu na slunném stanovišti s dostatečnou zálivkou.

Dříve jej bylo možné vidět na horských loukách ve velkých trsech, ale nyní je silně ohrožen a ve volné přírodě se vyskytuje v malém množství. V lidovém léčitelství se sušený hořec využívá při žaludečních problémech.

Zdroj foto: Viacheslav Lopatin / Shutterstock.com

Krokus neboli šafrán

Typickým představitelem jarních rostlinek je také krokus jarní. Tyto květiny disponují širokou škálou barev: od bílých, přes žluté až k fialovým. Mají rády sluníčko a místo, kde se po dešti nedrží voda, skalky jsou proto ideálním stanovištěm. Aby vám krokusy na jaře vykvetly, je nutné je zasadit během září či října. Sušené šafránové blizny se rovněž používají jako koření, které je velmi vzácné a drahé. A ještě jedna zajímavost o volně rostoucích žlutých krokusech: v antickém Řecku se sbíraly a používaly k barvení látek.

Lomikámen

Krásné rostliny s netradičním názvem, které se v léčitelství využívají k léčbě ledvinových kamenů. Kromě toho je ale jejich název spojen i s tím, že ve volné přírodě se často vyskytují v místech geologických zlomů. Existuje jich tolik druhů, které se dělí do několika podkategorií. Mechovité lomikameny tvoří přírodní koberce poseté květy, nemají rády přímé slunce a dobře se jim vede v polostínu.

Lomikameny s kožovitými listy mají také rády polostín a jejich květy vyrůstají na stoncích. Lomikamenům, které vytváří shluky růžic, se naopak dobře daří i na přímém slunci – a většinou mají jejich květy bílou barvu. Lomikameny plazivé vám mohou časem pokrýt celou skalku a líbí se jim v kamenité vlhké půdě.

Zdroj foto: Niall F / Shutterstock.com

Kakosty alias čapí nůsky

Celkem existuje kolem 300 druhů kakostů, jejich latinský název Geranium je odvozen od vzhledu plodu, který připomíná hlavu a zobák čápa nebo jestřába. V běžné mluvě se ujal počeštěný název čapí nůsky. Co se barvy květů kakostů týče, převládají tóny růžové, ale vyskytují se také odrůdy červené, fialové, modré, a dokonce i dvojbarevné. Nižší druhy čapích nůsků se hodí na skalky, kde vytvoří bohatý nízký koberec.

Co se jejich podmínek pro pěstování týče, nejsou nikterak náročné. Preferují slunná místa, ale ne teploty přesahující 30 °C. Půdu vyžadují hodně vlhkou a ocení i hnojení. Pravidelně jim odstraňujte uschlé listy a květy, a na podzim celé rostlinky sestřihněte mírně nad zemí.

Hlaváček jarní

Veselé žluté květy hlaváčků jarních svým vzhledem připomínají narcisy. Jejich latinský název Adonis vernalis byl odvozen od mytické postavy z řeckých bájí a pověstí. Adonis byl krásný mladík, do něhož se zamilovala dokonce i samotná bohyně lásky Afrodité. Adonis byl vášnivý lovec a tato jeho vášeň ho také zabila, neboť právě při lovu byl zabit divokým kancem. Afrodité se s jeho smrtí nechtěla smířit, proto prosila Dia, aby se Adonis vrátil z říše mrtvých. Zeus uzavřel dohodu s vládcem podsvětí, který svolil k tomu, že se Adonis vždy na část roku vrátí.

A tak z jara vykvétají nádherné květy hlaváčku jarního alias Adonise. Hlaváček jarní miluje slunná stanoviště, lehkou písčitou půdu a středně intenzivní zálivky. Vykvétá od dubna do května v trsech.

Období rozkvetlých skalek nastává na jaře, neboť tou dobou je v rozkvětu většina skalniček. Pokud svým skalkám budete dodávat pravidelnou péči, budou vám pravidelně na jaře zlepšovat náladu pestrými barvami a spoustou nových květů.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.