Vše o kopřivě: Účinky, druhy, sběř i kopřivový čaj

Když se řekne kopřiva, možná myslíte na popálení, k němuž dojde, pokud si při v přírodě nedáte pozor. Kopřiva má také léčivé účinky. Připravte si kopřivový čaj.

Rostlina Kopřiva

Kopřiva dvoudomá (lat. Urtica dioica) je běžnou rostlinou hojně rostoucí nejen v po celé Evropě, ale i ve Spojených státech nebo Kanadě. Lístky kopřivy jsou poseté chloupky a většina z nás již od útlého dětství ví, že obsahují chemikálie, které způsobují podráždění pokožky, popálení, svědění a zarudnutí.

Druhy kopřivy

Nejčastěji se u nás vyskytuje dvoudomá, případně kopřiva malá (lat. Urtica urens), která nese i název kopřiva žahavka. Ve květináčích se často pěstuje okrasná kopřiva, která má krásné barevné listy. Další pokojovou kopřivou je i africká kopřiva, která se nazývá Koleus (lat. Coleus) či Pochvatec šišákovitý (lat. Coleus scutellarioides). Semena africké kopřivy si můžete pořídit i v zahradnictví a vypěstovat si tak tuto okrasnou kopřivu i doma.

Hluchavku bílou (lat. Lamium album) si můžete splést s kopřivou, často se nazývá kopřiva hluchavka. Tato rostlina s bílými květy však neprhlí.

Kopřiva dvoudomá
Zdroj foto: Melica / Shutterstock.com

Proč kopřivá pálí?

Popálení jsou způsobena trichomy, neboli žahavými chloupky, které jsou na listech a jsou zakončeny ampulkou. Při kontaktu s kůží se do ní zabodnou a obsah ampulky se uvolní. Tekutina tvořená kyselinou mravenčí, histaminy, serotoniny a nervovými hormony se tak dostane do rány. Kromě této obrané vlastnosti jsou ale kopřivy skvělými léčivými bylinami, jež se hodí na nejeden neduh.

Sběr kopřivy

Nejlepší doba na sběr kopřiv je časně zjara. Mladé rostlinky jsou nejlepší na špenáty, čaje, tinktury i k sušení. Pečlivě volte místo jejich sběru. Vyhýbejte se zejména těm místům, kde rostou kopřivy po tunách – to může značit půdu, která je poznamenána nejrůznějšími hnojivy ze zemědělství. Volte raději místa vzdálená od zemědělských polí a silnic.

Účinky kopřivy

Kopřiva má mnoho pozitivních dopadů na celý lidský organismus, pojďme si vyjmenovat alespoň některé z nich. Tak tedy, na co je dobrá kopřiva?

  • podporuje metabolismus,
  • obsahuje železo, čímž se z ní stává skvělý bojovník proti chudokrevnosti,
  • pomáhá při zánětu močových cest,
  • ženám pomáhá při nepravidelném menstruačním cyklu,
  • má příznivý vliv také na cukrovkáře,
  • posiluje imunitu,
  • podporuje růst vlasů a pomáhá proti lupům,
  • pomáhá při obtížích spojených s trávícím systémem.

Co obsahuje kopřiva?

Jak je vůbec možné, že tato obyčejná rostlina, která roste doslova na každém rohu, má tolik pozitivních účinků? Jak již bylo zmíněno, kopřiva obsahuje železo. Mimoto je ale také velmi bohatá na vitaminy, obsahuje jich celou řadu: A, B1, B2, B3, C a K.

Je kopřiva vhodná na vlasy? Kopřiva také obsahuje kyselinu křemičitou, co podporuje růst a kvalitu vlasů a nehtů.

Kopřiva v těhotenství

Konzumaci kopřiv by se měly vyhnout těhotné a kojicí ženy a také malé děti. Pravidelnému požívání kopřiv by se ale měli vyvarovat všichni – je to velice silná bylina, takže ji konzumujete s rozumem. Nejlepší je konzumovat ji čerstvou na jaře a po zbytek roku si ji sušenou smíchat s dalšími bylinkami.

Kopřivový čaj

Směs na kopřivový čaj se dá vyrobit buď z čerstvých, nebo sušených listů. V případě, že čaj z korivy připravujeme z čerstvých listů, stačí jich cca pět. Pokud se rozhodnete raději pro kopřivu sušenou, na hrnek je ideální jedna zarovnaná polévková lžíce.

Jaké účinky má čaj z kopřivy?

Kopřivový čaj je důležité nechat pořádně vylouhovat, alespoň 15 minut, následně podáváme. Takto připravený čaj je nejlepší popíjet po doušcích při chřipce, nachlazení, při jaterních a žlučových obtížích, při cukrovce, střevních a žaludečních problémech, zánětech horních cest dýchacích a revmatismu. Je zkrátka velmi všestranná léčivá rostlina.

Zdroj: Medicalnewstoday.com, healthline.com, realsimple.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.